Domů
Teplárenství
Norský ropný fond vyloučil dalších 15 uhelných společností, letos celkem již 59

Norský ropný fond vyloučil dalších 15 uhelných společností, letos celkem již 59

Vládní penzijní fond Norska (takzvaný ropný fond), největší samostatný fond podobného typu na světě, rozhodl na základě takzvaného uhelného kritéria tento týden o vyloučení dalších 15 společností. Celkem bylo letos z fondu vyloučeno již 59 uhelných společností a dalších 11 je v souvislosti se zavedeným uhelným kritériem prověřováno. 

Norský ropný fond, jehož tržní hodnota se aktuálně pohybuje kolem 7,6 bilionů norských korun (asi 22,5 bilionů českých korun), pokračuje ve vylučování uhelných společností.

V dubnu letošního roku proběhlo první kolo vylučování společností na základě takzvaného uhelného kritéria, které je namířeno proti energetickým a uhelným společnostem, jejichž aktivity jsou z více než 30 % založeny na energetickém uhlí nebo jejichž tržby jsou z více než 30 % generovány z energetického uhlí.

Tento týden centrální banka Norska vyloučila dalších 15 společností a u 11 dalších společností zahájila prověřování podmínek pro vyčlenění na základě uvedeného uhelného kritéria.

Celkově již letos centrální banka Norska vyloučila z norského ropného fondu 59 společností a uvedla, že v roce 2017 budou následovat další.

Zajištění na dobu „poropnou“

ropa těžba
ropa těžba

Norsko je zemí s výraznou odvětvovou specializací. Ropa a zemní plyn tvoří více než polovinu veškerého exportu a přibližně 20 % HDP.

Aby mohla být i po ukončení těžby ropy zachována vysoká životní úroveň norského obyvatelstva, byl vytvořen takzvaný ropný fond, jehož hlavním účelem byla akumulace výnosů z ropy a ropných produktů a jejich uložení na účet spravovaný Centrální norskou bankou.

Pro zajištění stability výnosů z fondu bylo vytvořeno propracované schéma investování, které zrcadlí norské zájmy v oblasti sociální, environmentální a které zároveň diverzifikuje investiční riziko. Majetek fondu je investován do národních i mezinárodních korporací a projektů, státních dluhopisů, v poslední době rostou také investice do nemovitostí, které by v budoucnu měly zastupovat vyšší procentuální podíl v investičním portfoliu.

Fond se stal za dobu své existence jedním z největších investorů na světě (v současnosti vlastní 1 % všech obchodovatelných akcií na světě) a jeho investiční strategie se stala díky své propracovanosti globálním ukazatelem důvěryhodnosti firmy.

Etická komise fondu

Rozhodování o strategii, která je svěřena Ministerstvu financí, bývá často pod palbou kritiky, v minulosti především kvůli investování do neetických projektů. Hlavními investičními cíli jsou především firmy zabývající se energetickými surovinami. V poslední době byla ale pravidla investování pozměněna.

V roce 2004 byla vytvořena Etická komise fondu, která poskytuje analýzy a doporučení, které společnosti splňují tyto požadavky a které již ne, a tudíž by do nich dále nemělo být investováno. Zohledňuje přitom problémy jako je korupce, porušování lidských práv, zneužívání dětské práce, výroba zbraní a munice, zpracování tabáku nebo neodpovědnou environmentální politiku společnosti.

V souvislosti s ochranou životního prostředí, vod a mořských zdrojů, je majetek fondu investován, pouze pokud cíl investice splňuje podmínky zohledňující ochranu životního prostředí, redukci emisí a principy udržitelného rozvoje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se