O německé doly nečekaně projevil zájem i Greenpeace

Mezi zájemce o koupi německých hnědouhelných dolů a elektráren se poněkud překvapivě zařadila i mezinárodní ekologická organizace Greenpeace. Koupí uhelných aktiv, která nabízí švédská společnost Vattenfall, chce organizace zajistit, aby uhlí zůstalo nevytěženo v zemi.

Greenpeace tak možná bude soupeřit i s českými energetickými společnostmi ČEZ a EPH, které o tyto doly již dříve projevily zájem. Termín pro podání přihlášek uplynul včera v poledne.

„Greenpeace se tím, že se přihlásilo do výběrového řízení na prodej uhelné divize Vattenfallu, rozhodlo aktivně přijmout odpovědnost za ochranu klimatu. Švédská vláda si nemůže dovolit prodat důl firmě, která bude pokračovat v pálení tak obřího množství uhlí,“ uvedla Programová ředitelka švédské kanceláře Greenpeace Annika Jacobson.

Vattenfall ze svých pěti dolů každoročně vytěží přes 60 milionů tun uhlí. Pokud se jejími novými vlastníky stanou ČEZ či EPH, mohlo by to podle vyjádření Greenpeace znamenat rozšíření těžby ve dvou stávajících dolech (Welzow-Süd a Nochten) a dále otevření až tří nových. Takovéto rozšíření těžby by vedlo k zániku osmi obcí.

Vattenfall a švédská vláda musí přijmout zodpovědnost i za emise, které se vypouštějí mimo hranice vlastního státu . Pokud tak neučiní, je řada na nás. Uhlí musí zůstat pod zemí.”

Annika Jacobson

K prodeji švédských hnědouhelných aktiv v Německu se vyjádřil i vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský: Dosavadní postup švédské vlády je groteskně pokrytecký. Tvrdí, že chce snižovat emise skleníkových plynů – ale místo toho, aby doly a elektrárny zavřela, je připravená je prodat tomu, kdo zaplatí víc.“

Autor úvodní fotografie: Bert KaufmannNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *