teplárna české budějovice

Odsíření za půl miliardy zlepší ovzduší v Českých Budějovicích

Teplárna České Budějovice zprovoznila koncem tohoto týdne nové odsíření, které přinese pokles objemu vypouštěných emisí oxidů síry SO2 o 85 %. Používané uhelné kotle díky odsíření splní i přísnější emisní limity, které vstoupí v platnost v letech 2016 až 2020. 

Náklady na investici se podle tiskové zprávy vyšplhaly na 472 milionů korun (bez DPH), přičemž 128 milionů korun pokryla dotace získaná z Operačního programu Životní prostředí. Díky novému odsíření klesne objem vypouštěných emisí SO2 o 1 700 tun ročně.

„Jde o historický moment. Péče o životní prostředí je sice naší denní prací, ale tak významnou a nákladnou ekologickou investici jsme zatím nedělali. Věřím, že to zvýší prestiž jihočeské metropole jako příjemného místa pro život,“ řekl k investici Miroslav Houfek, předseda představenstva Teplárny České Budějovice.

Stavba odsíření, pro které je použita mokrá vápencová metoda vypírky spalin, trvala od července 2014 do září 2015 a do zkušebního provozu bylo zařízení uvedeno 15. listopadu 2015. Generálním dodavatelem byla Tenza Brno.

Při uvedené metodě odsíření vzniká takzvaný energosádrovec, který je následně v míchacím centru, jež je také součástí investice, smíchán s popílkem z uhelných kotlů při výrobě granulátu. Tento konečný produkt může být po certifikaci použit například k technickým rekultivacím.

Kromě odsíření dvou uhelných kotlů, které ročně při výrobě tepla spálí až 300 tisíc tun hnědého uhlí, byla součástí investice také instalace primárních a sekundárních opatření na jednom z kotlů v rámci takzvaného denitrifikačního zařízení, které sníží o víc jak 20 % emise dusíku (NOx). Těch teplárna ročně do ovzduší vypouštěla až 600 tun.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *