Radiátor

Poslanci šesti stran chtějí kvůli dražším povolenkám snížit DPH na teplo z 15 na 10 %

Poslanci šesti stran napříč politickým spektrem navrhují snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na teplo z 15 na deset procent. Podle nich je třeba kompenzovat zdražování tepla v důsledku růstu cen emisních povolenek. Předkladatelé návrhu dnes varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů.

„Jenom během tohoto roku vystoupily ceny emisních povolenek zhruba čtyřnásobně. Pokud se uměle vyvolává růst cen tepla díky emisním povolenkám, tak je správné, aby stát toto konečným spotřebitelům kompenzoval prostřednictvím snížení DPH,“ řekl místopředseda sněmovního podvýboru pro energetiku Vojtěch Munzar (ODS).

Poslanec Pavel Staněk (ANO) dodal, že díky investicím, které vedly k odsíření a snížení emisí tepláren a zvýšily jejich účinnost, je nyní dálkové teplo nejekologičtějším způsobem vytápění v Česku. Varoval, že prudké zdražení tepla by mohlo celý teplárenský systém rozbít.

„Je důležité si uvědomit ještě jednu věc: ve chvíli, kdy by došlo k nějaké rizikové situaci, tak centrální zdroje jsou nezastupitelné v tom, aby obyvatelstvo bylo stále v teple,“ řekl.

EPH - Pražská teplárenská

Ilustrační foto

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka upozornil, že dálkové teplo využívají přes čtyři miliony Čechů.

„V okamžiku, kdy bychom k tomuto kroku nepřistoupili, tak by hrozilo, že by domácnosti měly tendenci se odpojovat od centrálního zásobování a budovat si své individuální zdroje, což by z hlediska emisí mohlo vést ke zhoršení stavu,“ řekl.

Jurečka také uvedl, že snížení DPH by se promítlo do poklesu příjmů státního rozpočtu. Ten by ale podle něj kompenzovaly příjmy z vyšších cen emisních povolenek.

Návrh na úpravu DPH na teplo podpořili také zástupci Pirátů, ČSSD a STAN. Poslanci ho předložili v úterý jako pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku.

Sněmovní rozpočtový výbor předtím tuto úpravu o jeden hlas nedoporučil, předkladatelé dnes vyjádřili přesvědčení, že na plénu Sněmovny se najde dostatek hlasů pro schválení změny sazby DPH.

Snížení sazby DPH na teplo z 15 na deset procent prosazuje Teplárenské sdružení, které sdružuje všechny významné firmy tuzemského teplárenství. Jeho členové dálkově zásobují teplem zhruba 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony lidí. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Autor:13 odpovědí na Poslanci šesti stran chtějí kvůli dražším povolenkám snížit DPH na teplo z 15 na 10 %

 1. Petr napsal:

  To nebude stačit.
  Je potřeba nakonec přesunou utrácení povolenek CO2 na dodavatele veškerého plynu a uhlí, místo na koncové spalovače mezi kterými jsou i statisíce domácností.

 2. Karel Novotný napsal:

  Jiný úhel pohledu: snížení DPH podpoří velké teplárny, s méně efektivními rozvody, na úkor lokálních plynových kotelen ….

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Není nadto podporovat monopoly, povětšinou velmi výdělečné.

   • Petr napsal:

    Velké hlavně kogenerační teplárny je třeba trochu podporovat, protože spalují s nadprůměrnou filtrací domácí biomasu, uhlí a separovaný odpad.
    Jinak žádný monopol nemají, každý dům se může svobodně odstřihnout od sítě, a samostatně si topit docela snadno elektřinou či plynem.

   • Martin Hájek napsal:

    Výdělečné monopoly v teplárenství? To jste procitl tak po 15 letech spánku.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Veolia Energy ve své výroční zprávě za rok 2017 uvádí, že při obratu 7.5 miliard Kč měla zisk 1.06 miliardy Kč. Mít zisk 14% obratu považuju za luxusní byznys.

    • Ondra napsal:

     A četl ste to celý nebo zase jen vypíchnete 2 čísla který samy o sobě moc neznamenaj? Dodal bych jen 2 věci:
     1) Provozní hospodářskej výsledek Veolia Energie ČR klesl z 1104 mil. v roce 2016 na 790 mil. v roce 2017 – to je celkem důležitej ukazatel
     2) citace z výroční zprávy: „Veolia Energie ČR vytvořila za rok 2017 hospodářský výsledek před zdaněním ve výši 1 172 597 tis. Kč, který je ve srovnání s výsledkem předešlého roku vyšší o 123,51% zejména z důvodu vyšších finančních výnosů z přijatých dividend a nižších finančních nákladů, zejména z titulu opravných položek k finančním investicím.“

 3. energetik napsal:

  Sleva pro vybrané. Nesmyslné a nespravedlivé. Ač máme dálkové teplo tak nesouhlasíme.

 4. Michal napsal:

  Nejlepší by bylo se od toho nesmysleného zdanění vzduhu distancovat, to je zlodějina století. Globální teplota prudce klesá od roku 2015, protože hádejte co, oteplení nesouvisí s CO2, nejdůležitější skleníkový plyn je voda a s tou nikdo nic nedělá a nikdy dělat nebude, klimatické modely si modelují nesmysly které nikdy neodpovídaly realitě.

  • Vláďa napsal:

   Dovolím si nesouhlasit. Před lety jsem letěl do Venezuely a z letadla byla vidět hladina oceánu. Po vstupu do Karibiku se výrazně změnila barva hladiny moře. Způsobila to drobnost. Velké pole ve velké vrstvě odpadků. Je to nejenom za západním západní hranicí USA ale i na jejich východní hranici. Je to fakt s kterým propaganda USA nic neudělá.

   • Milan Vaněček napsal:

    Ano primární politický úkol pro lidstvo je hlídat čistotu vzduchu, vod a půdy. A ne CO2 hysterie; modelování klimatu potřebuje přísně vědecký přístup s dostatkem financí pro všechny vědce ať už jejich výsledky jsou v souhlasu či nesouhlasu s oficiální klimatickou politikou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *