Domů
Teplárenství
Teplárna České Budějovice vyrábí mimo tepla i chlad, loni prodala 152 gigajoulů
Teplárna České Budějovice

Teplárna České Budějovice vyrábí mimo tepla i chlad, loni prodala 152 gigajoulů

Teplárna České Budějovice vyrábí nejen v tropických dnech chlad z páry. Využívají ho hlavně Jihočeská univerzita a Jihočeské muzeum ve svém archivu, společnost jedná s několika dalšími velkými zákazníky. Ve městě loni teplárna prodala 152 gigajoulů (GJ) chladu. ČTK to dnes řekl člen představenstva teplárny Martin Žahourek.

Městská firma umí chlad vyrobit a dodat zákazníkům stejně jako teplo, páru nebo elektřinu. Centrální výroba chladu je podle Žahourka řešení hlavně pro velké budovy a objekty, protože významně šetří peníze za nespotřebovanou elektřinu, respektive velikost elektrického jističe.

„Pro mnohé je také důležitá bezhlučná a spolehlivá dodávka bez vibrací stejně jako nízké náklady na obsluhu a údržbu zařízení. Od určitého výkonu jde o finančně zajímavou alternativu k dnes asi nejrozšířenějším elektrickým kompresorovým jednotkám, která dokáže náklady na chlazení snížit a nezatěžuje elektrickou přenosovou soustavu,“ řekl Žahourek.

Chlad z teplárny využívá hlavně Jihočeská univerzita v knihovně, rektorátu nebo na filozofické fakultě. Firmy, úřady, nemocnice či hotely centrální dodávky chladu teprve objevují.

„V jeho potenciál ale věříme. Už proto, jak se u nás zvyšuje počet tropických dnů,“ uvedl předseda představenstva teplárny Václav Král.

Chlad teplárna vyrábí od června do konce srpna, možnosti jsou ale mnohem větší, k jeho dodávkám se totiž využívá běžná distribuční síť. Chlad se vyrábí u klienta v absorpční jednotce, která je napojena na standardní teplárenské rozvody. Zájem o tento chlad mají i klienti, kteří ve městě připravují rekonstrukce svých budov či areálů nebo chtějí nahradit dožívající elektrickou klimatizaci. Teplárna jedná i s developery.

„Máme několik velmi významných rozvojových projektů,“ řekl Žahourek.

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28.400 bytů ve městě. Loni prodala 1611,6 terajoulu tepelné energie, meziročně o 2,5 procenta více, hlavně díky tomu, že průmyslové podniky odebíraly více páry. Její distribuční síť měří 165 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

Václav Koblenc kš

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
TC
6. srpen 2018, 21:45

Vyrábět chlad energií z teplárny je správné řešení, ale proč proboha ty zastaralé a neefektivní parní rozvody? Chlad lze účinně vyrábět i z horké vody bez zbytečných ztrát..

Vinkler
7. srpen 2018, 06:14

Na celé teplárně jsou nejdražší sítě! Vyměňují se až když se musí.

likvidátor
7. srpen 2018, 20:25

podobně to funguje už hodně dlouho i v Ostravě.

Václav Kopal
8. srpen 2018, 06:40

Největší odběratel Budvar si postavil svoji kotelnu na plyn.

Vláďa
9. srpen 2018, 06:36

V článku je zmíněná délka parovodů které bude třeba předělat na teplovody (horkovody). Celková délka 97 km. Když ročně dokážou za léto vyměnit 10 km tak to jsou Budějovice 10 let totálně rozkopané. Další problém jsou zdroje tepelné energie. Je zde hlavní teplárna ve středu města teplárna Vráto. Oba jsou to parní zdroje. Další kandidát na dodávky tepla je relativně blízký Temelín. Bohužel se o tom jenom mluví ale ještě se nekoplo a JTE dochází životnost. Nakonec zbyde černý Petr radnici která na takovou akci nebude mít finance.

Václav Kopal
9. srpen 2018, 07:29

Naopak radnice teplo z ETE nechce má Teplárnu jako hračku a zdroj fíček.

TC
9. srpen 2018, 13:17

Říkáte 10 let totálně rozkopané - co se však bude dít, pokud se tato rekonstrukce neuskuteční, nebo to půjde moc pomalu? Ve finále nebude komu dodávat, protože se v jejím průběhu od CZT všichni odpojí. Tento žalostný stav je vidět i na jiných místech ČR, ale jak říkám - dokud je zákazník ochoten platit ztráty v parních rozvodech vše šlape. Jakmile se však rozhodne jít jinou cestou (např. solar heating v kombinaci s blokovou kotelnou na plyn, malá kogenerace, tep. čerpadla atd.) je teplárna víte kde. Pak jim nepomůže ani teplo z Temelína. Částečné řešení je v rámci rekonstrukce CZT napojovat další zákazníky, aby to všechno dávalo větší smysl. Pak ale musí mít teplo motivační cenu, tj. max. 450 Kč/GJ a ne 600 Kč/GJ jak je tomu nyní. Vždycky se orosím pří představě výroby TUV z páry v letních měsících - celá soustava natopena na 140-150°C pro výrobu 55°C vody, nemluvě o ztrátách kondenzátu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se