Domů
Teplárenství
Teplárny: Investice za poslední 3 roky přesáhly 16 mld. Kč
Elektrárny Opatovice

Teplárny: Investice za poslední 3 roky přesáhly 16 mld. Kč

Investice do modernizace českých tepláren přesáhly jen za poslední tři roky 16 miliard Kč. Podle Teplárenského sdružení ČR (TSČR) dosáhnou do roku 2020 celkové investice 20 miliard Kč. Teplárny investují zejména do ekologizačních opatření, aby splnily přísnější emisní limity. Musejí se také přizpůsobovat klesající spotřebě tepla, která u standardního bytu klesla od roku 1990 o více než polovinu. 

Teplárny zásobují v České republice pomocí soustav zásobování teplem přibližně 1,6 milionu domácností, které představují bezmála 40 % obyvatel. Teplárenské sdružení ČR, jež 28. března 2016 oslaví 25 let své existence, uvedlo, že poslední roky jsou v teplárenství charakterizovány zejména investicemi do modernizace tepláren.

„Jen za poslední tři roky se do modernizace tepláren investovalo přes 16 miliard korun. Odhadujeme, že do roku 2020 dosáhnou celkové investice do modernizace 20 miliard korun. V tom nejsou zahrnuté malé teplárny do 50 MW, kde bude potřeba investovat další miliardy korun.“

Martin Hájek, výkonný ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Kromě investic do samotných tepláren jdou investice také do tepelných sítí, kterých je v České republice provozováno téměř 7 750 km. Tyto investice spočívají zejména v náhradě parních rozvodů účinnějšími horkovodními a teplovodními sítěmi. V loňském roce bylo podle TSČR nahrazeno 20 km parních rozvodů. Celkové investiční náklady činily téměř 600 milionů Kč.

Před teplárenstvím stojí řada výzev

Podle předsedy výkonné rady TSČR Mirka Topolánka prokázalo české teplárenství životaschopnost v podmínkách volného trhu , upozornil však na řadu výzev. Kromě zpřísňujících se evropských limitů pro emise SO2, NOx a dalších znečišťujících látek se české teplárenství potýká s katastrofální situací na trhu s elektřinou a musí čelit také konkurenci na trhu s teplem. Od roku 1990 klesla podle TSČR u standardního bytu průměrná roční spotřeba tepla pro vytápění a ohřev vody z 60 na 25 GJ.

„V teplárenství patří Česká republika v rámci EU do první ligy, kterou vedou skandinávské země Švédsko, Dánsko a Finsko. Na rozdíl od těchto zemí, kde od padesátých let i přes zvyšování účinnosti spotřeba tepla kontinuálně narůstá, se však české teplárenství muselo vypořádat s výrazným propadem spotřeby tepla v devadesátých letech. Trend poklesu spotřeby trvá díky zateplování budov dodnes.“

Martin Hájek, výkonný ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Úvodní fotografie: Elektrárny Opatovice (zdroj: www.epenergy.cz)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
7. duben 2016, 19:08

U tepláren se často uvádí vysoká účinnost využití primárního paliva proti elektrárnám , která dosahuje asi 80%. Na druhou stranu podíl vyrobené el. energie je oproti klasickým el. méně než poloviční a teplo dodávané spotřebitelům je cenově na podobné úrovni jako je cena el. energie. Teplárny se proto často snaží své zákazníky udržet silou , protože nedokáží konkurovat rozvíjejícím se tepelným čerpadlům s mnohem vyšší celkovou účinností využití primárního paliva a tím nižší cenou za topení a také provozně levnějším plynovým zdrojům. Teplárenství byla svého času dobrá technologie , ale v současné době jsou rozvody tepla výhodné jen pokud jsou napájeny z elektráren, kdy výrobce prodává část přebytečného tepla. Samotné teplárny jsou při současné technické úrovni tepelných čerpadel nekonkurenceschopné.

Jan Veselý
8. duben 2016, 11:15

A nejvíce ze všeho je ničí pokles spotřeby tepla u zákazníků, na který jejich obchodní model není stavěný. Oni už o moc levnější nebudou, ani kdyby měli uhlí zadarmo.

Roman Kubišta
9. duben 2016, 07:40

Je s podivem, že při dnešní znalosti jasných trendů, nevznikají při modernizacích tepláren projekty, které by umožňovaly větší ekonomické a technické obousměrné propojení s jednotlivými odběrateli. Analogie vývoje v energetice a teplárenství je zcela zřejmá.

Jan Veselý
9. duben 2016, 12:15

Už byly příliš dlouho monopoly. Je klidně možné, že něco takového vznikne, ale bude to obdobně jako tomu bylo s internetem, tomu taky Telekom moc nepomohl. Rozvoj mu zajistilo hnutí "odspoda", začalo se po amatérsku a formou malých firem, které si potom přístup na telekomunikační sítě prosadily.

Roman Kubišta
9. duben 2016, 20:08

Situace tepláren je o to složitější, že tlak na ně roste z několika stran. Některé "výzvy" popsány v článku, existují ale i další (např. NZÚ - zatím jen pro BD v Praze, zjednodušené připojování FVE mikrozdrojů do 10 kWp, měnící se ekonomická situace jednotlivých SVJD, která budou hledat investiční uplatnění rostoucích fondů oprav, dlouhodobě minimálně nerostoucí cena elektrické energie apod.). Také nové energetické projekty společností ČEZ, E.ON, PRE a RWE jistě o potenciálu 1,6 miliónu domácností ví a tak to vypadá, že "monopol státní" bude také požírat "monopol lokální" ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se