Elektrárny Opatovice

Teplárny letos vymění o polovinu méně parních rozvodů než loni

Teplárny letos vymění zhruba o polovinu méně parních rozvodů než loni. ČTK o tom dnes informovalo Teplárenské sdružení ČR (TS ČR). Důvodem podle něj je pozdní vypsání výzvy v rámci programu úspor energie v soustavách zásobování teplem. Ts je vypsána v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), který spravuje ministerstvo průmyslu.

Mluvčí sdružení Pavel Kaufmann dnes ČTK řekl, že TS ČR žádalo, aby byla výzva v rámci programu vypsána už na konci loňského roku, nakonec však byla vypsána až na jaře. Teplárny proto sice letos nahradí přes 10,5 kilometrů tras rozvodů, loni to ale bylo 20,5 kilometru.

„Bohužel se potvrdily naše obavy, že se opožděné vypsání výzvy z programu podpory nepříznivě promítne do objemu investic na modernizaci rozvodů tepla v letošním roce, protože se nepodaří přidělení dotací vyřídit před začátkem stavební sezony,“ řekl dnes ředitel TS ČR Martin Hájek.

Rekonstrukce tepelných sítí lze podle sdružení zpravidla provádět jen v létě a projekty vyžadují dlouhodobou pečlivou přípravu včetně naplánování uzavírek komunikací.

Hájek dále uvedl, že v rámci první výzvy byly podány žádosti o dotace na projekty v hodnotě 2,4 miliardy korun. Očekává proto, že by se v příštím roce tempo rekonstrukcí rozvodů mělo výrazně zrychlit.

Tempo rekonstrukcí by podle něj mohlo do budoucna urychlit také vypsání kontinuální výzvy namísto dnešní kolové.

„Projekty by se hodnotily v pořadí podání žádostí. Žadatelé by tak nemuseli čekat, jak dopadne vyhodnocení všech ostatních projektů ve výzvě a mohli by svůj projekt rychleji uskutečnit,“ dodal Hájek.

O vypsání kontinuální výzvy Teplárenské sdružení neúspěšně usilovalo už loni.

Pražská teplárenská

Ilustrační foto

Nové moderní rozvody, v nichž místo páry přenáší teplo voda, přinášejí podle TS ČR citelné snížení ztrát. Spotřeba paliva může podle sdružení klesnout až o celou osminu, což přispívá ke stabilizaci ceny tepla a také ke zlepšení kvality ovzduší.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům. Členové sdružení vlastní zhruba dvě třetiny tepelných rozvodů v Česku.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *