Domů
Teplárenství
Teplárny: Zpřísnění emisních limitů ohrozí provedené investice
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Teplárny: Zpřísnění emisních limitů ohrozí provedené investice

Technická pracovní skupina Evropské komise se v létě 2015 shodla na zpřísnění požadavků na emisní limity založené na nejlepších dostupných technikách (BAT) pro spalovací zdroje s tepelným příkonem nad 50 MWt. Revize navrhuje pro velká spalovací zařízení zavedení měření dalších polutantů a ještě tvrdší limity emisí. Dle zástupců Teplárenského sdružení takové zpřísnění jen zbytečně zvýší náklady konečným spotřebitelům a dále zvýší nejistoty v teplárenství.

Zástupcům tepláren se nelíbí návrh na zpřísnění požadavků na emisní limity založených na nejlepších dostupných technikách (BAT) v rámci Referenčních dokumentů (BREF), který byl technickou pracovní skupinou odsouhlasen v polovině minulého roku. Referenční dokumenty vycházejí ze Směrnice o průmyslových emisích 2010/75/EU.

Půl roku před vstupem zpřísněných limitů v platnost (přísnější limity vstoupily v platnost 1. 1. 2016) byla v rámci jednání technické pracovní skupiny Evropské komise schválena finální verze revize BREF navrhující další zpřísnění emisních limitů, což podle provozovatelů spalovacích zařízení s tepelným příkonem nad 50 MWt (především velké teplárny) ohrožuje již realizované investice do nových technologií. Zároveň panuje nejistota nad dalším zpřísňováním požadavků, které by mohly vést ke zmaření investic ještě před koncem jejich životnosti.

Přísnější limity na emise a více kontrolovaných polutantů

Původní návrh směrnice počítal se sledováním tří klíčových polutantů – emisí síry, dusíku a prachu. Nynější revize ovšem přichází například u uhelných zdrojů s požadavkem na sledování dalších pěti polutantů – emisí rtuti, amoniaku, chloru, fluoru a oxidu dusného.

Kromě rozšíření monitorovaných emisí se dále snižují emisní limity. Například emise síry mají u uhelných zdrojů klesnout o 35 % oproti plánovaným hodnotám ze směrnice o průmyslových emisích. I bez revize a zpřísnění by přitom emise síry klesly minimálně na polovinu. Drobným vítězstvím pro české teplárny je, že tyto požadavky jsou mírnější pro zdroje, které spalují domácí paliva.

Vídeňská teplárna Spittelau s trigenerační jednotkou vyrábějící elektřinu, teplo i chlad. Zdroj: www.wien.info
Vídeňská teplárna Spittelau s trigenerační jednotkou vyrábějící elektřinu, teplo i chlad. Zdroj: www.wien.info

Vysoká cena a malý přínos

Podle informací Teplárenského sdružení si toto zpřísnění vyžádá navýšení investic do odsíření o 100 až 200 % oproti původně navrženým hodnotám. Všechna opatření k ekologizaci výroby v ČR vyčísluje Teplárenské sdružení na cca 44 miliard Kč. Zavedení nových technologií rovněž zvyšuje provozní náklady, které bude nutné promítnout do konečných cen pro zákazníky.

Emise síry v současnosti nejsou v ČR problémem číslo jedna, ovšem je nutné zmínit, že dle emisní bilance ČHMU se na nich velké zdroje nad 50 MWt podílí zhruba 80 %. To logicky vede ke snaze snižovat emise síry právě zde. Proto se v rámci Přechodného národního planu (přechodný režim ze směrnice o průmyslových emisích) zavázali jejich provozovatelé ke snížení zhruba na polovinu současné hodnoty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Tomas Jirka
25. leden 2016, 15:01

Kez by se take zacaly resit emise lokalnich kominu, ktere dokazi cele udoli dusit svym kourem, kdyz uz limity, tak ferove pro vsechny, a ne jako u aut, kde se daji limity a pak se dojde k tomu, ze naftakum se udelaji ulevy, protoze to nemuzou splnit, ale je jich mraky, kdyz je podporujeme nizsi spotrebni dani jako jedini (EU) na svete, tak aby to i pro ne nejak vyslo...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se