Výstavba finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3

Ve Finsku má jaderná energetika podporu i u části strany zelených

Více než 100 kandidátů z nedávno proběhlých komunálních voleb ve Finsku vyzvalo v polovině března tamní města, aby prozkoumala potenciál malých jaderných reaktorů v oblasti centrálního zásobování teplem. Mezi signatáře prohlášení se přitom připojily i dvě desítky členů finské strany zelených.

Centrální zásobování teplem je ve finských městech hojně využíváno, avšak z velké části spoléhá na výrobu tepla z uhlí či rašeliny, a je tak v zemi jedním z významných zdrojů emisí. Jen v Helsinkách je systém centrálního zásobování teplem zdrojem více než poloviny emisí.

Podle podepsaných kandidátů nedokáže plánované nahrazení uhlí dřevními peletami dostatečně omezit množství vypouštěných emisí, přičemž zvýšená těžba dřeva by rovněž měla devastující dopady na přírodní prostředí.

Potenciál komunální zastupitelé tak vyzývají finská města, aby posoudila možnosti využití jaderné energie k nízkoemisní výrobě tepla.

„Nová generace sériově vyráběných malých modulárních reaktorů je opakem masivních projektů jako Olkiluoto 3. Tyto reaktory jsou z výrobních závodů transportovány na místo již připravené k instalaci. Rovněž mohou být bezpečné pasivně, kdy se reaktor při selhání všech bezpečnostních systémů sám odstaví,“ uvádí se v prohlášení.

Finsko již nemá luxus volby mezi jádrem a OZE

Jistou míru podpory jaderné energetice vyjádřila v prohlášení ze začátku března čtveřice finských zelených ze skupiny Viite, která je vědeckou a technologickou skupinou strany. Přestože se nejedná o oficiální stanovisko strany, souhlasný postoj s využíváním jaderné energie můžete panovat u nemalé části finských zelených.

Přestože v současné době nejsou k dispozici oficiální statistiky, v roce 2012, tedy zhruba rok po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, odhadl dlouholetý člen finské strany zelených Osmo Soininvaara, že jadernou energetiku by za určitých podmínek tolerovala přibližně třetina členů strany.

„Již nyní máme ve snahách zastavit klimatické změny zpoždění a nadále už nemáme luxus volby mezi jadernou energetikou a obnovitelnými zdroji,“ uvádí v prohlášení skupina zelených.

Čtveřice zelených se vyjádřila i k energetické politice Německa, kterou neváhali označit za smutný příklad vítězství ideologie.

„Německá Energiewende může sloužit jako smutný příklad toho, kdy je ideologie důležitější než realita. Rozhodnutí Německa odstavit jaderné elektrárny vede k tomu, že obnovitelné zdroje nahrazují zdroje jaderné, a ne fosilní. Ve výsledku tak emise klesají jen nepatrně,“ dodávají v prohlášení signatáři.10 odpovědí na Ve Finsku má jaderná energetika podporu i u části strany zelených

 1. Petr napsal:

  Pěkné, že i někteří Zelení můžou být docela rozumní, jen nesmí mít moc sluníčkem přismahlé mozky.

  Bohužel na humanistickém Západě šel ve školách poslední desetiletí rozum a inženýrství tak do kopru, že ty atomové teplárny i kdyby móóóc chtěli nebudou zvládat dlouho vyvinout. Realističtější bude počkat na praktické dostavění prvně v Číně, a pak teprve průkazně funkční řešení zkopírovat.

  • Milan Vaněček napsal:

   I jaderníci mohou být rozumní když nejsou příliš ozáření…. Projel jste někdy celou Skandinávií? Pak by jste viděl, že Finsko se víc podobá Rusku, ploché rovné, samé jezero (na rozdíl od Norska a Švédska). A to spolu s polohou na severu ho předurčuje, jako Rusko, Kanadu, zariskovat a tíhnout k jaderné energetice, zvláště v zimě. I když s ní nemá moc dobré zkušenosti (teda se stavbou JE v Olkiluoto).

   • Martin Hájek napsal:

    V článku uvedený názor na Energiewende je ve skutečnosti v zeleném hnutí poměrně rozšířený, jenom většina se to neodváží říct nahlas, aby nebyli exkomunikováni z víry nebo uvržení do klatby zeleným papežem v Amsterdamu. Finové patří alespoň podle mých zkušeností k nejupřímnějším národům, v podstatě neumí lhát, vždy hned víte, na čem s nim jste, takže prostě jen říkají to, co si jiní myslí také, ale nemají tu odvahu.

    • Jan Veselý napsal:

     Podle mých osobních zkušeností dominuje v „zeleném hnutí“ názor, že se mají již existující JE klidně nechat běžet a technicky dožít. Rozhodně ovšem nemá smysl stavět nové, je to škoda času a peněz. Za stejné prachy se dá získat více, rychleji a s nižšími riziky nedokončení výstavby, překračování rozpočtů a nedodržování termínů výstavby.
     Já se k téhle většině hlásím.

     • Pavel napsal:

      „..se dá získat více, rychleji a s nižšími riziky nedokončení výstavby, překračování rozpočtů a nedodržování termínů výstavby…“ Kde se to dá získat, protože od oze parodií na elektrárny určitě ne.
      Na tzv. oze ve srovnání s JE platí: je to sice dál ale za to horší cesta. A co se týče překračování rozpočtů a nedodržování termínů, tak případ Bard offshore 1 mluví za vše.

     • Milan Vaněček napsal:

      Pavle, v Kalifornii v Silicon Valley potřebují experta. Přihlašte se jim co nejrychleji, nebo USA zbankrotují.
      Já, co fotovoltaice nerozumím, se přikláním k názoru pana Veselého, už jsem ho zde též několikrát presentoval.

     • Petr napsal:

      Tak třeba Spojené arabské emiráty si teď nechávají stavět na čas a za domluvenou výhodnou cenu jaderné elektrárny od Korejců.
      Masově zavádět větrníky a soláry chtějí až v příštím desetiletí, kdy to teprve vypadá na tu už docela rozumnou cenu těchto technologií.
      Přitom pro ně jsou soláry superkompatibilní s jejich klimatizacemi, přesto tam vydrží čekat i přez propagandu aktivistů a prodejců až na ty správné ceny.

      Pro EU je teď ideální mít jaderné elektrárny asi do 50% místní potřeby, protože je to přesně kompatibilní s budoucím nočním nabíjením elektroautomobilů.

     • Pavel napsal:

      Copak Vaněčku, fakta vám nejdou pod čumák? Nijak neokomentujete předraženou větrnou farmu s mnohaletým zpožděním?

 2. energetik napsal:

  Tak to nejsou skuteční zelení, ale několik zaprodaných jedinců. To je u nás u ODS a ČSSD také docela běžné že pár jedinců hlásá opak a často i lži.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *