Teplárna Karviná Veolia. Zdroj: Veolia

Veolia Energie chystá v Teplárně Karviná multipalivový kotel za miliardu

Společnost Veolia Energie ČR chystá v Teplárně Karviná stavbu mlutipalivového kotle pro výrobu tepla a elektřiny za více než miliardu korun. Kotel, který bude první svého druhu v České republice, bude umět využívat biomasu, uhlí i paliva vyrobená z vytříděných zpracovaných odpadů a přispěje ke snížení emisí na Karvinsku. Po jeho dokončení firma odstaví uhelnou technologii na starší karvinské Teplárně ČSA. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Veolie Jana Dronská.

Plán na modernizaci teplárny je ve fázi posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Firma předpokládá, že se nový kotel začne stavět příští rok a dokončen bude koncem roku 2022. Dronská uvedla, že bude splňovat budoucí emisní limity pro nejlepší dostupné technologie (BAT) podle směrnice Evropského parlamentu.

„Je to významný projekt za více než miliardu korun, který zařadí karvinskou teplárnu mezi nejmodernější energetická zařízení v České republice. Obyvatelům Karviné, Havířova a přilehlých měst a obcí zajistí stabilní dodávky tepla i čistší ovzduší,“ uvedl generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR Josef Novák.

Teplárna Karviná s Teplárnou ČSA dodává teplo a teplou vodou 50.000 domácností, školám, nemocnicím, úřadům i firmám v Karviné, Havířově a okolních obcích. Teplárna Karviná prošla v minulých letech rozsáhlou ekologizací, jaká by se musela do roku 2023 udělat i v Teplárně ČSA.

„Vzhledem k jejímu stáří a finanční náročnosti se však rozhodla společnost Veolia Energie ČR odstavit uhelnou část technologie na této teplárně a navýšit výrobní kapacitu na druhé teplárně,“ uvedla Dronská.

Nové objekty budou postaveny v průmyslovém areálu Teplárny Karviná.

„Kromě multipalivového kotle o tepelném příkonu cca 70 megawattů je součástí záměru vybudování dvou horkovodních kotlů na zemní plyn pro dokrytí špičkových potřeb tepla a vytvoření zálohy,“ uvedl technický ředitel společnosti Marcel Vrátný.

V novém kotli bude možné využít takzvané tuhé alternativní palivo vyrobené z vytříděných komunálních a ostatních běžných odpadů, které už nebude možné recyklovat ani ukládat na skládky. Skládkování odpadů bude od roku 2024 omezeno.

„Energetické využití tuhého alternativního paliva pomůže městům a obcím vyřešit povinnost využít komunální odpady,“ uvedla Dronská.

Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti dodávají dálkové teplo do 325.000 domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí, které je doplněno plynem a stále výrazněji také biomasou.

Autor:5 odpovědí na Veolia Energie chystá v Teplárně Karviná multipalivový kotel za miliardu

 1. Petr napsal:

  Jo jak už dlouho říkám, o tohle by se měla u nás snažit většina okresních a větších měst.

  • Carlos napsal:

   Blázníte? vracet se k pevným palivům, když nám všechno teplo dodávají plynové kotle a přechází se na dodávku z motorů? Ne že bychom tu na to neměli místo, dokonce bych řekl že přestavět otopnou soustavu v našem městě by bylo záhodno, třeba s užitím odpadního tepla z fabriky, ale návrat k pevným palivům je zrovna v našem případě krok zpět.

   • Petr napsal:

    Tak je pravda, že tenhle příklad s dohříváním plynem mimo ještě není úplně dokonalý jako když ho zvládá i přímo kotel, ale filtry už to má velmi dobré, a v městečku to bude dělat mnohem nižší emise než když si každá pátá vilka zatopí v krbu dřevem.
    Jinak tuhé odpady a biomasa tu budou navždy i když dojde uhlí.

    • frank napsal:

     s biomasou bych si nebyl tak jistý 🙂 Pokud vím, tak valná většina skutečně velkých evropských odběratelů biomasu získává dovozem a to i přes oceán.

 2. Vinkler napsal:

  Rozumné, velmi rozumné, jen drahé, neboť bude nutno investovat i do sekce zachycení emisí zplodin z odpadů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *