Domů
Teplárenství
Asociace: Letos bude nutné vyměnit stovky tisíc kotlů, kapacity topenářů nestačí
Kotlíkové dotace

Asociace: Letos bude nutné vyměnit stovky tisíc kotlů, kapacity topenářů nestačí

V Česku bude kvůli novým pravidlům o ochraně ovzduší nutné letos vyměnit až stovky tisíc kotlů. Zájem o výměny je zatím nízký, komplikovat je pak zřejmě mohou nedostatečné kapacity topenářů. Vyplývá to z informací Asociace podniků topenářské techniky (APTT).

S povinnou výměnou kotlů počítá novela zákona o ochraně ovzduší, podle níž bude od září povoleno používat pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy. Podle statistik ministerstva životního prostředí je v Česku nyní v provozu zhruba 150.000 takových zařízení. Asociace odhaduje ještě vyšší číslo, podle prezidenta APTT Zdeňka Lyčky může podle dlouhodobých statistik jít až o 250.000 nevyhovujících kotlů, jejichž provoz musí do srpna skončit.

Zájem o výměnu je podle asociace navzdory blížícímu se zákazu zatím všeobecně velmi nízký. „Od druhého pololetí roku 2023 nastal napříč celým oborem topenářské techniky obrovský útlum, který není záležitostí pouze Česka, ale dle našich informací významné části celé Evropské unie, a který je pravděpodobně spojen s celkovým poklesem tržeb i v jiných oborech,“ podotkl Lyčka.

Společně s výrobci se přitom shoduje, že vyčkávání není namístě. Vyhovujících zařízení od výrobců sice asi bude na trhu dost, problém ovšem bude s nedostatkem kvalifikovaných topenářů. „Při počtech 250.000 kotlů se výměna stihnout nemusí,“ řekl obchodní ředitel českého výrobce kotlů na biomasu Blaze Harmony Jaromír Maňák. Podle asociace bude přitom více než třetinu nových instalací představovat například náhrada dosluhujících starých plynových kotlů za kotle nové, takže celou kapacitu firem nelze využít na výměnu pouze starých kotlů na pevná paliva. „Reálně lze hovořit o využitelné kapacitě pro výměnu kotlů na pevná paliva v řádu 100.000,“ řekl Lyčka.

Provozovateli kotlů první a druhé emisní třídy jsou podle asociace především rodiny s nižšími příjmy, i proto je zatím poptávka tak nízká. „Češi mají velkou výhodu, že mohou čerpat dotační tituly a že jim stát nabízí velkou pomocnou ruku,“ uvedl marketingový ředitel Blaze Harmony Jan Tihelka. Jde o programy Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. Tihelka však upozornil, že čerpání je možné pouze do konce srpna.

Nová pravidla měla původně platit o dva roky dříve, stát je však kvůli covidové krize posunul. Nově tak bude povoleno používat pouze kotle třetí a vyšší třídy, které produkují méně škodlivých smisí. Za porušení bude hrozit pokuta až 50.000 korun. Cíle je podle tvůrců novely snížit znečištění ovzduší.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(39)
Milan Bačík
28. leden 2024, 12:49

Tak chci vidět jak stát uspěje u soudu se žalobou na někoho, kdo si ten nový kotel prostě nemúže dovolit.

Josef Janovec
28. leden 2024, 13:02

Ještě že některé kotle doslouží fyzicky.

Jan Veselý
28. leden 2024, 14:15

Minimálně posledních 10 let rozdával stát peníze na nové kotle plnými hrstmi, spousta krajů na to poskytuje bezúročné půjčky, o platnosti tohohle zákona se vědělo dlouho dopředu.

Kdo se o sebe nepostaral, může to vyčítat jen sám sobě.

Pravoslav Motyčka
28. leden 2024, 17:58

úplně v pohodě - prostě mu zabaví nemovitost a vystěhuje ho na ubytovnu. Kdo nedokáže za 10 let ušetřit 33 000 kč na nový kotel na uhlí a dřevo (12kW) si ani nic jiného než vystěhovat nezaslouží jedná se o částku 275 kč měsíčně. Času na to měli všichni dost.

Martin
29. leden 2024, 06:28

To: Pravoslav Motyčka 28. leden 2024, 17:58

Chci Vás vidět, jak tohle řeknete těm lidem osobně, např. nějaké mamince samoživitelce s dvěma dětmi.

Za klávesnicí jste určitě velký frajer, ale tím to končí .....

Jan Veselý
29. leden 2024, 06:45

Maminka samoživitelka? To je novinka, obvykle lidi, jako vy, začnou vytahovat osamělou 80-letou babičku.

S tou samoživitelkou je to jednoduché. Je třeba jí vysvětlit, že je blbost, aby sama táhla barák a starala se o něj, když na to nemá peníze ani kapacity. Starat se o dvě děti sama je záhul sám o sobě. Jestli chce být opravdu zodpovědná matka, tak ať barák prodá a odstěhuje se s dětmi někam do bytu. Ušetří na nákladech na bydlení, ubydou jí povinnosti a získá tím prodejem finanční polštář.

Martin
29. leden 2024, 07:39

Nepochopil jste můj komentář.

Já jsem narážel na velké prohlášení pana Motyčky ohledně zabavení nemovitosti, jestli by toto dokázal prosazovat i mimo klávesnici osobně těm lidem do očí....

Jan Veselý
29. leden 2024, 07:46

ad Martin: Ale ono to s tou samoživitelkou skončí, jak psal pan Motyčka, protože v tom domě sama s dvěma dětmi prostě žije nad svoje možnosti. A buď si nechá poradit a domu se včas zbaví, nebo se dostane do dluhové pasti a ta exekuce jí dříve nebo později čeká. Já už pár takový věcí viděl ve svém okolí a příjemné to nebylo. Bohužel.

Michal Opuszyński
29. leden 2024, 08:16

Vážený pane, jde Vám především o blaho Vaši firmy a nic jiného než lobbing pro Vaší firmu neumíte.

Na vesnici se topilo odjakživa tuhými palivy a lidé zde žijí jinak než ve městě, Na vesnici se nemačkají tlačítka + a - aby to hřálo, ale stará se o dům všeobecně a komplexně jinak. Montujete fotovoltaiky a tepelné čerpadla a říkáte lidem celou pravdu o funkci a jak vlastně fungují? Řeknete lidem také to, že tím, že montujete vše na elektriku vzrůstá spotřeba elektrické energie a naše hnědouhelné elektrárny spotřebují více uhlí na výrobu elektrické energie a ty, Vámi tak moc propagované, fotovoltaiky fungují hlavně v letním období, kdy tolik energie nepotřebují? ASI NE PANE. Melete ve všech příspěvcích jen o čistém vzduchu, ale ostatní souvislosti Vám unikají a Vaše názory, že lidé neumí šetřit a je to o prioritách jsou mimo realitu. Naposledy tady zabavovali lidem majetek komunisti a to byl totalitní režim. Vy pane jste bohužel přežitek bolševického idiotismu a měl byste se vážně zamyslet nad svou chorobu a zvážit odbornou pomoc nějakého odborníka v oblasti psychiatrie.

Martin Prokš
29. leden 2024, 12:30

Pozor Pozor.

Lepšočlověk na obzoru! Veškerá lůza zalezme do předem vyhrabaných děr a nevystrkujme hlavu, nebo na nás lepšočlověk pošle zelenopoliciii a ta nás přesně dle zákona odchytí a ekologicky zkompostuje!

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Baton David
28. leden 2024, 14:23

neviděl bych to tak černě, emisní třídu 3 plní klasickej dakon provozovaný na hnědé uhlí, a pokud chce někdo přejít na kotel s třídou 4 nebo 5 tak existují i přestavbové sady právě z kotlů dakon, pro starší dvougenerační domy se nejlépe hodí pyrolitické kotle co splňovaly třídu 5 ještě dříve než se v Evropě přemnožili zelení utopisté a začali šťourat do toho kdo jak a čím topí, ke zlepšení emisí by došlo i bez jejich přičinění neboť žádný kotel na tp není možné provozovat déle než 15 let a výrobci v rámci trhu inovují zařízení - bylo by to možné i bez tlaku ten jediný správný směr a hysterie zelených pošahanců a ideologických aktivistů

Jan Veselý
28. leden 2024, 15:56

Bohužel stačí jedno smradlavé hovado a doslova se otráví vzduch v celé vesnici. A všichni jsou přesvědčení, že oni jsou dokonalí topiči a že jim to nekouří.

A nemontujte do toho EU, v západní Evropě ani neví, že takový problém může existovat. Tohle opatření si vymohli sami Češi, aby byl bič na jiné Čechy, kteří se chovají jako hovada a nebyl na ně metr.

Jan Kopecký
28. leden 2024, 17:58

přesně, jednu takovou mám vedle, a není "boha" ji změnit - jen se obávám že jí jako důchodkyni nikdo pokutu nedá ani po 1.9.2024 a bude otravovat (doslova) dál.

Pravoslav Motyčka
28. leden 2024, 18:27

Když si budete stěžovat tak pokutu dostane. Ale kdyby si koupila levné tepelné čerpadlo a dostala na to konto burzovní ceny , tak by jí to ve výsledku stálo jako uhlí a vy byste mohl mít čistý vzduch. Loni moje firma v jedné obci takto zlikvidovala 14 komínů kde se topilo starými kotli na tuhá paliva, navíc jsme tam vyměnily i 3 elektrokotle za TČ a daly FVE , takže suma sumárum se ani nezvedl celkový odběr elektřiny ze sítě. Měl jsem z toho radost, protože se tím prudce zlepšila kvalita ovzduší pro stovky lidí. Tato má za mě vypadat moderní energetika.

Jan Stehlik
28. leden 2024, 19:53

Hezké . Jako v pohádce.

Ale realitu vidím jinak . Soused už před lety pořídil čerpadlo (dva vrty) . No a teď se kouří z komínka . Zatímco u dřeva je schopen ho obstarat za práci (kácení , štípání , přikládání) . Tak u čerpadla sice nedělá nic , ale cpete peníze korporaci . Peníze neprší z nebe.

Pravoslav Motyčka
28. leden 2024, 18:07

Bohužel je to tak , ale pokud tuhými topí většina obce ,tak je tam stejně zamořený vzduch.

Jan Kopecký
28. leden 2024, 18:34

I když skoro všichni topí čistě, stačí ve vesničce s 50 čísly popisnými 3-4 rodiny (domy) co umí otrávit (doslova) vzduch celé vesnici...

Jan Veselý
28. leden 2024, 18:59

Moderní automatický kotel, ať už s retortou nebo zplyňovací má tuhé emise cca 40x nižší než správně provozovaný starý kotel, 1000x nižší než, když v něm topí nějaký maniak.

U polyaromatických uhlovodíků (to smradlavé, jedovaté, rakovinotvorné svinstvo) je to cca 1000x, resp. 10 000-100 000x.

Bob
29. leden 2024, 12:12

Nemáte tak úplně pravdu:

Obsah TOC (celkový organický uhlík) v g/kg paliva dle konstrukce kotlů (výběr).

Nejrozšířenější starý kotel odhořívací

hnědé uhlí - 2,0

biomasa - 12,9

Zplynovací kotel

biomasa - 2,5

Automatický kotel

hnědé uhlí - 0,3

biomasa - 0,04

Takže ano, nejlepší je automat na biomasu, ale rozhodně to nejsou násobky 1 000 a více jak píšete, max. tak 50*mezi starým na uhlí a automatem na biomasu.

Všimněte si ale, že když jen budete topit biomasou ve starém kotli, oproti uhlí se emise TOC cca 5*zvýší.

Podobně, když nahradíte starý uhelný kotel novým zplynovacím na biomasu, tak se emise TOC zvýší ze 2 na 2,5.

Něco jiného by bylo topeniště odhořívací, ale to se netýká kotlů (takové se už dávno nevyrábějí), ale může se týkat kamen.

Jan Veselý
29. leden 2024, 12:47

ad Bob: TOC nejsou PAH. Já vycházím hodnot publikovaných na základě měření VEC VŠB-TUO, žádných tabulkových hodnot při nominálních podmínkách.

Bob
30. leden 2024, 10:59

Tak doložte čísly dle VŠB, že je to 10 000-100 000x.

Pravoslav Motyčka
28. leden 2024, 21:58

Tak samozřejmě , dřevo pokud do něho vložím vlastní práci, pak je levné , jenže za kolik pak dělá na 1 hodinu ? Když tedy ušetří 7MWh ročně a koupí to za burzovní ceny za 28000kč a stojí ho to cca 220 hodin práce na topení ročně a dalších 100 k tomu vybavení a jeho opotřebení nějaké energie dejme tomu 2000 kč ročně a pokud to dřevo nekrade , tak ho dejme tomu stojí 10 000 kč. Takže celková úspora 16000 ročně a 330 hodin práce = 48kč / hodina. Tomu tedy říkám "vejvar". A jestli si ještě kvůli tomu udělal kotelnu v obýváku tak má v domě nezdravý vzduch plný mikroskopických prachových částic je vcelku dobře prokázáno , že to vede k poškození zdraví.

intfor
28. leden 2024, 23:09

I tu práci je potřeba zohlednit, ale třeba k tomu ještě ušetří za posilovnu. Štípání dřeva je zábavnější než zvedání činek.

Petr prochaska
29. leden 2024, 12:58

Lidi mají dost často přikládání z technické místnosti, takže problém se smradem se tím vyřeší. A topit jen dřevem není dobrý nápad, kdo by se s tím chtěl dělat. Nicméně ve velkých mrazech, kdy nesvítí slunce, je přitopení v krbu dobré. Člověk spálí různé dřevěné odřezky, kterých se nachází v okolí domu dost, občas se i nějaký strom na zahradě pokácí a co pak se dřevem. Takže za mne krbová kamna ano, ale jen pro radost, spálit malé množství dřeva a pomoci si tak v období, kdy je elektřina nejdražší a TČ topí s nízkou účinností.

Jan Kopecký
28. leden 2024, 18:20

Pane Batone, nám v domě kotel (Dakon DOR 24) vydržel od r. 1989 do loňského lkonce roku (kdy jsme ho nahradili kotlem třídy 4 s aku nádrží), tj. připojen byl skoro 35 let - nicméně je pravda že byl provozován mnohem míň sezon - posledních 15 let byl jen jako záloha (což se ukázalo jako nadmíru prozíravé - topili jsme plynem a byli u Bohemky), jen poslední 2 roky musel jet v hlavní sezóně (kvůli ceně plynu). I před těmi 15 lety co byl jako záloha jel jen asi 10 let - před tím nevím - náš dům, než jsme ho koupili, byl dost neobsazený - pronajatý jen pár let). Je fakt že sousedi museli měnit kotel na uhlí za tu dobu 3x (hádám že to je tím že neumí topit = kotel dusí, čímž dochází ke zvýšené korozí, kromě zamořování okolí).

František Dolský
28. leden 2024, 18:37

Nedivím se tomu. Loni jsme měnili starýho Atmose za nového. V rámci kotlíkových dotací jsme instalovali 2400l akumulačních nádrží a suma sumárum jsme v tom byli za 200k, po zaslání dotací za 100k. Průměrný Čech na toto prostě nemá a nikdy mít nebude.

Petr
28. leden 2024, 21:02

Neušetříte 100 000?

Jan Veselý
28. leden 2024, 22:31

Když se bavíme o průměrných lidech, průměrná mzda v ČR je >40 000 hrubého, 480 000 Kč ročně. Jestli jsou dva, mají na rok milion. Život je pak jen otázkou priorit.

A taky, polovina lidí v ČR netopí, žijí v bytě s CZT nebo domovní kotelnou a taky se jim svět nezbořil. Proč by měly celé městské čtvrtě, celé vesnice smrdět kvůli lidem, kteří očividně nejsou schopni bydlení v domě finančně utáhnout?

Emil
28. leden 2024, 22:57

Průměrný Čech nemá průměrnou mzdu, to byste mohl vědět. Čistá mediánová mzda je cca 30 tisíc Kč.

Jiří Švarc
28. leden 2024, 23:07

Jako že mají záporné daně?

Hezké, že jste vybral tu nejbohatší méně než třetinu populace (alespoň průměrná mzda + žijí v páru) ale zkuste si uvědomit, že celá polovina má pod medián mezd, tedy 30 100 Kč čistého měsíčně dle posledních údajů. Plus hromada třeba s dítětem, kde matka nepracuje, důchodci, kterým zemřel partner atd.

Jasně, že nejbohatší milion domácností ten kotel už dávno má, ale bavíme se tu snad o těch nejchudších a opravdu věřím, že 100 tisíc nejchudších domácností si s jakýmikoli prioritami těch pár desítek tisíc opravdu nenašetří.

Jan Veselý
29. leden 2024, 06:48

Jak už jsem tady psal, posledních 10 let stát na výměny kotlů rozdával peníze plnými hrstmi. Kolikrát stačil člověku jeden podpis a instalační firma všechno vyřídila za něj.

A je nesmysl bydlet na baráku, když na to člověk nemá.

Jiří Švarc
29. leden 2024, 10:07

Když tam bydlí třeba od narození?

Přijde mi, že tu opravdu řešíte jen ty skupiny, které ten kotel mají už 20 let a nepřipouštíte, že existují i ekonomicky slabší. Radíte jim tedy co, prodat za pár korun starý dům po prarodičích s a odstěhovat se z vesnice do nájmu do města s mnohem většími náklady? Nebo nějakou jinou blbost? Nebo si fakt myslíte, že hlavní problém jsou zatvrzelí manželé v baráku za 15 mega, co tvrdohlavě chtějí co nejstarší kotel aby otravovali sousedy?

Co si zkusit vyhledat kolik peněz bere 10 % lidí s nejnižším platem (a stále je to ohromná skupina několika set tisíc lidí). Jak to tak bývá, tak většinou jsou s nízkým příjmem oba, moc lidí, kde třeba muž bere 100k, tak k sobě ženu s 20k nemá.

Osobně by mi nestačil takový plat obou ani na mé nutné pravidelné měsíční výdaje jen pro mě, ale dokážu připustit, že statisticky opravdu existují a dokážu si představit, že i třeba jen rozbitá lednice pro ně znamená zásah do rozpočtu na několik měsíců.

Jan Veselý
29. leden 2024, 18:52

Hele, na život ve vlastním domě není žádný právní nárok. Každý se musí rozhodnout sám za sebe co je pro něj důležitější. Ale když se lidi ze sentimentálních důvodů zuby nehty drží bydlení, na které prostě finančně a fyzicky prostě nemají, tak se pak nemají divit.

Moje babička přepsala svůj rodný dům po rodičích, ve které celý život žila, na mou sestřenici, která pak se svým mužem na něm roky dřela a dali ho krásně dokupy. Babička se na dožití přestěhovala ke strejdovi a vždycky se rozplývala nad tím, jak to tam ti mladí mají hezké. Holt, netrpěla fixací na majetek.

Michael
29. leden 2024, 10:57

Závěr z toho je, že 100 tisíc nejchudších domácností nemůže bydlet v domě, ale dříve nebo později je to donutí přestěhovat se tam, kde nejchudší bydlí v normálních zemích - do levných nájemních bytů. Jen tady se udržuje taková zvláštní nároková mentalita, že když jednou bydlím v baráku, tak mám právo bydlet v baráku navěky, i kdybych přitom měl otrávit půl vesnice dýmem z komína...

Jiří Švarc
29. leden 2024, 14:19

Pokud je to jejich dům odjakživa, tak tím, že se v průběhu času změnily podmínky pro emise nikomu rozhodně nedává jakékoli právo nařizovat prodej bytu a přestěhování, ale naopak je třeba jim zařídit možnosti, jak toto splnit s ohledem na jejich situaci a to individuálně.

Oni to nechtějí, někdo jiný jim to přikazuje.

Nařizujeme ti vyměnit kotel a ty na něj nemáš 50 tisíc? Dobře, v tom případě ti tu nabízíme prodej na splátky s bezplatným úročením 400 Kč měsíčně po dobu 10 let. Třeba.

Pokud by odmítl jakékoli řešení, pak je teprve čas řešit sankce, do té doby je to akorát pokrytecké, když si někdo s kotlem kat. 5 opéká na zahradě na otevřeném ohni buřty a chce po někom, kdo se chce akorát ohřát, ať vysmahne jinam.

Jan Veselý
29. leden 2024, 18:54

Ad Jiří Švarc: A kde jste žil posledních 10 let? Tohle všechno stát, kraje i některé obce lidem už dávno nabízejí. Dokonce hodně instalačních firem lidem nabízí, že jim všechno, včetně peněz, zařídí a zprovozní.

Ale někomu asi fakt není pomoci.

Petr
28. leden 2024, 21:02

Nepřehánět, jo?

minduton
29. leden 2024, 07:35

Je neuvěřitelný, kolik ty tepelný čerpadla spotřebují dřeva... :-)

Všichni štípaj dřevo jak vzteklí, a firmy dodávající TČ jen krčí rameny, když se jich člověk zeptá, proč TČ kouřá z komína.

Ona ta přímotopná patrona v TČ je sviňa. Zapíná zrovna, když se to nejméně hodí - v mrazech.

Richard Vacek
29. leden 2024, 16:18

Není rozumné vyhazovat něco, co funguje a ještě řadu let může fungovat. Stejně tak není rozumné si pořizovat nový kotel v době, kdy cenu zvyšuje stát, který na to poskytuje dotace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se