Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF

Cena peakload ve Francii letí vzhůru kvůli nejistotě ohledně provozu jaderných reaktorů

Francouzská cena elektřiny v pásmu peakload s dodávkou v listopadu vyletěla v posledních týdnech vzhůru v reakci na nejistotu ohledně provozu jaderných reaktorů, kolem kterých opět krouží francouzský jaderný regulátor ASN. Přestože provozovatel jaderných elektráren EDF v minulém týdnu uvedl, že požadované prověrky komponentů plán výroby pro letošní rok neohrozí, cena peakload v úterý překročila hranici 75 EUR/MWh a dostala se tak o téměř 6 euro nad cenu srovnatelného kontraktu ve Velké Británii.

Francouzská cena elektřiny v pásmu peakload pro letošní listopad dosáhla v úterý hodnoty 75,30 EUR/MWh, zatímco cena obdobného kontraktu ve Velké Británii byla podle zahraničního serveru Platts 69,89 EUR/MWh. Rozdíl mezi oběma cenami se tak dostává k hranici 6 euro, přestože ještě na konci srpna byla cena francouzského peakload kontraktu vyšší ve srovnání se srovnatelným britským kontraktem zhruba o 1,5 eura.

Ceny elektřiny ve Francii vzrostly po nových požadavcích ASN na prověrku dokumentace související s komponenty vyrobenými v závodě závodě Creusot Forge patřícím francouzské Arevě.

Trh se začal obávat možného opakování situace z loňského podzimu, kdy bylo kvůli nařízené prověrce odstaveno 22 z 58 francouských reaktorů, což mělo za následek růst ceny elektřiny nejen ve Francii, ale také ve Velké Británii a dalších státech kam Francie obvykle svou elektřinu vyváží.

Loni se podle Platts vyšplhala 31. října 2016 cena peakload pro listopad až na 129,25 EUR/MWh ve Francii  a na 122 EUR/MWh ve Velké Británii.

Plán výroby na letošní ani příští rok není podle EDF ohrožen

Uklidnit situaci kolem nových prověrek dokumentace ke komponentům vyrobeným v závodě Creusot Forge se minulý týden pokusil Olivier Lamarre, zástupce ředitele sekce jaderné výroby v EDF.

Lamarre prohlásil, že cíl výroby elektřiny z francouzských jaderných elektráren, jejichž podíl na celkové výrobě elektřiny ve Francii se dlouhodobě pohybuje kolem 75 %, bude splněn navzdory požadavku prověrky komponentů ve všech 58 porovozovaných reaktorech.

Francouzské jaderné elektrárny jsou dominantním zdrojem elektřiny v zemi. Více na: Energostat

Lamarr novinářům dále řekl, že ani výroba v příštím roce by neměla být prověrkou komponentů ovlivněna. Požadovaná prověrka by měla pokračovat až do konce příštího roku.

EDF minulý týden ve čtvrtek uvedla, že neeviduje žádná bezpečnostní rizika spojená s komponenty vyrobenými v závodě Creusot Forge.

Úvodní fotografie: Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF. Zdroj: commons.wikimedia.org

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *