Vedení vvn ČEPS

Ceny elektřiny ve Francii s návratem JE klesají, ceny v ČR kopírují ceny v Německu

Cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu ve Francii ve čtvrtek poklesla na 62,5 €/MWh po oznámení provozovatele francouzských jaderných elektráren EDF o zkrácení několika odstávek. Na dřívější návrat do provozu francouzských JE reagoval také německý trh, kde cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu ve čtvrtek klesla na necelých 41 €/MWh. Cena obdobného kontraktu na pražské energetické burze PXE jako tradičně kopíruje ceny v Německu.

Cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu 2017 ve Francii poklesla ve čtvrtek na 62,5 €/MWh a zaznamenala tak pokles ve srovnání se středou o zhruba 6 €/MWh.

Zahraniční server Platts uvedl, že trh reagoval na zkrácení odstávek francouzských jaderných elektráren. Provozovatel francouzských JE společnost EDF zkrátil jak odstávku 1,3GW bloku Paluel 4, tak 1,3GW bloku Flamanville 2.

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 ve Francii za poslední měsíc. Zdroj: www.EEX.com

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 ve Francii za poslední měsíc (€/MWh). Zdroj: www.EEX.com

Mírný pokles zaznamenala také cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu v Německu, která klesla ve čtvrtek pod 41 €/MWh.

K poklesu cen elektřiny v Německu přispěl podle Platts také pokles ceny paliv a stabilní cena emisních povolenek.

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 v Německu za poslední měsíc. Zdroj: www.EEX.com

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 v Německu za poslední měsíc (€/MWh). Zdroj: www.EEX.com

Cena obdobného kontraktu na pražské energetické burze PXE, která tradičně kopíruje vývoj cen v Německu, poklesla ve čtvrtek na 41,2 €/MWh.

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 v České republice za poslední měsíc. Zdroj: www.PXE.cz

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 v České republice za poslední měsíc (€/MWh). Zdroj: www.PXE.cz

Autor:5 odpovědí na Ceny elektřiny ve Francii s návratem JE klesají, ceny v ČR kopírují ceny v Německu

 1. Milan Vaněček napsal:

  Je zajímavé že jaderná Francie má baseload o více než 20 EUR dražší než Německo se svojí Energiewende. Kde udělali francouzští soudruzi chybu???

  • Honzík napsal:

   Malá poznámka, opravte mě pokud dělám někde chybu – Ale na POZE jde v ČR ročně cca 40 mld Kč (tedy 1,5 mld €). Brutto výroba ČR za rok 2016 byla 83 TWh (zdroj ERU). Pokud se to podělí mezí sebou, tak v průměru se doplácí 18 € na vyrobenou MWh. Jinými slovy, kdyby se nedotovalo POZE, byla by cena silové elektřiny o 18 € vyšší – a jsme téměř na úrovni Francie. Takže vlastně nás to stojí stejně jako francouze, jen to tak není vidět na první pohled.

   • Daniel napsal:

    Taky jde o zdrojovou základnu, kdy např. jaderky mají mnohem menší variabilní náklady než ostatní zdroje. Přitom mají velký instalovaný výkon. Kdyby u nás šel do odstávky Temelín nebo Dukovany, jsme na úrovni Francie.
    Uvidíme, jestli na začátku nového roku odstaví jaderky v Německu a jaké budou ceny potom.

    • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

     Co se týká variabilních nákladů se má situace přibližně takto:
     fotovoltaika<větrné<vodní<jaderné<hnědouhelné<černouhelné<plynové<dieselové (pořadí u spalovacích elektráren je ale hodně závislé na účinnosti a ceně komodit).
     Jaderky mají nižší variabilní náklady než jiné tepelné elektrárny. Ale elektrárna bez paliva a pohyblivých dílů fungující za běžných teplot a tlaků, to je úplně jiná liga.

  • Petr napsal:

   A ještě superzajímavější je, že pro spotřebitele je konečná cena elektřiny ve Francii výrazně nižší než v popleteném Německu. Nemluvě o ještě výrazně rozdílnější produkci CO2.
   Kde udělali němeční zelení ideologové chybu???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *