Elektrické vedení

Evropská komise zveřejnila předběžné hodnocení kapacitních mechanismů

Evropská komise představila tento týden předběžnou zprávu o rok trvajícím prošetřování kapacitních mechanismů napříč Evropskou unií. Ty jsou podle ní na jednu stranu důležité pro zajištění bezpečných dodávek elektřiny, ale na druhou stranu ne vždy vhodně zacílené a hospodárné. Celkově Komise identifikovala šest forem kapacitních mechanismů.

Po necelém roce od započetí prošetřování kapacitních mechanismů (opatření k zajištění dostatečného množství dosažitelného výkonu) v Evropské unii zveřejnila minulý týden Evropská komise předběžnou hodnotící zprávu. Výsledky jsou založeny na 124 odpovědích z 11 členských států, do kterých Komise zaslala podrobné dotazníkové formuláře.

„Evropští spotřebitelé a společnosti by neměli čelit riziku black-outu a kapacitní mechanismy mohou pomoci toto riziko minimalizovat. Na druhou stranu by spotřebitelé neměli platit za elektřinu příliš a neměla by být porušována hospodářská soutěž. Dnes zveřejněná zpráva ukazuje, že existuje velký prostor pro členské státy v určování, zda kapacitní mechanismy potřebují a v jejich návrhu.“

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová

Nejrozšířenějším kapacitním mechanismem je strategická rezerva

V rámci provedeného šetření bylo identifikováno celkem 28 historických, současných a plánovaných kapacitních mechanismů, které byly rozděleny do šesti skupin:

  • Tendr na nový výkon (Belgie, Francie, Irsko)
  • Strategická rezerva (Belgie, Dánsko, Německo, Polsko, Švédsko, Irsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko)
  • Cílená kapacitní platba (Itálie, Polsko, Portugalsko, Španělsko)
  • Centrální nakupující (Irsko, Itálie)
  • Decentralizovaný závazek (Francie)
  • Platba za kapacitu v rámci celého trhu (Irsko)
Rozdělení kapacitních mechanismů

Rozdělení kapacitních mechanismů. Zdroj: Evropská komise

Ze zveřejněných výsledků vyplývá, že nejrozšířenější formou kapacitního mechanismu je strategická rezerva tvořená vybranými typy elektráren. Komise zároveň konstatovala, že se členské státy v poslední době začínají přiklánět k více otevřeným mechanismům, které umožňují účast všech kategorií výroben elektřiny.

Na druhou stranu však Komise upozornila na nedostatky v oblasti analyzování skutečné potřeby kapacitního mechanismu v jednotlivých členských státech. Některé kapacitní mechanismy by navíc podle Komise mohly být lépe zacílené a hospodárnější.

Finální hodnotící zpráva bude zveřejněná koncem letošního roku.

Autor:Jedna odpověď na Evropská komise zveřejnila předběžné hodnocení kapacitních mechanismů

  1. Martin Hájek napsal:

    Evropská komise znovu kopla nepříjemnou plechovku dále po ulici. Zjevně bude škodlivost kapacitních mechanismů analyzovat tak dlouho, dokud je nebudou mít úplně všichni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *