Černouhelná elektrárna Moorburg

Marže německých uhelných elektráren s propadem ceny uhlí vzrostla, sráží ji však rostoucí cena povolenek

Marže německých černouhelných elektráren pro dodávku elektřiny na rok 2019 vzrostla díky propadu cen černého uhlí z nedávných rekordně nízkých hodnot. V pátek se pro elektrárny s 35% účinností pohybovala na hranici -1,8 EUR/MWh. Vyšší růst marže brzdí nadále rostoucí cena emisní povolenky EUA, která se přibližuje hranici 10 EUR/t CO2.

Clean dark spread (CDS) německých starých černouhelných elektráren vzrostl dle zahraničního serveru Platts díky propadu ceny černého uhlí dováženého do Evropy na hodnotu -1,8 EUR/MWh a vzdálil se od rekordně nízkých hodnot z konce ledna. Cena futures kontraktů na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 klesla od konce ledna o více než 10 USD/t.

CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

Vyšší nárůst marže německých uhelných zdrojů byl částečně smazán vývojem ceny nejbližšího ročního futures kontraktu na elektřinu v Německu, která v pátek klesla poprvé od srpna 2017 pod 33 EUR/MWh.

Dalším faktorem bránícím růstu marže uhelných zdrojů v Evropě je nadále rostoucí cena emisních povolenek EUA, která se již přibližuje hranici 10 EUR/t CO2. Ještě v létě loňského roku se přitom povolenka EUA obchodovala pod 5 EUR/t CO2.

U černouhelných elektráren vyrábějících elektřinu s 35% účinností platí, že na jednu megawatthodinu vyrobené elektřiny připadá přibližně jedna emisní povolenka EUA.

Vývoj ceny elektřiny base-load na kalendářní rok 2019 v Německu na Evropské energetické burze (EEX). Zdroj: EEX

Vývoj ceny elektřiny base-load (EUR/MWh) na kalendářní rok 2019 v Německu na Evropské energetické burze (EEX). Zdroj: EEX

Vývoj ceny emisní povolenky EUA (EUR/t CO2) s dodávkou v prosinci 2019. zdroj: EEX

Vývoj ceny emisní povolenky EUA (EUR/t CO2) s dodávkou v prosinci 2019. zdroj: EEX

Úvodní fotografie: Německá černouhelná elektrárna Moorburg. Zdroj: Vattenfall

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *