Asijský benchmark ceny černého energetického uhlí je na své nejvyšší hodnotě od listopadu 2016. Dle agentury Reuters jsou důvodem vysoká poptávka v Číně a Indii a průtahy při nakládkách v Indonésii, které způsobují zahlcení okolí hlavních přístavů přepravními loděmi. Server Financial Times doplňuje jako důvod absenci nových zdrojů uhlí.

Benchmarkem pro cenu černého energetického uhlí na významném asijském trhu jsou ceny uhlí z australského přístavu v Newcastlu. Minulý týden v pátek byla jeho hodnota agenturou Argus ohodnocena na 103 USD za tunu, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2016.

Cena černého energetického uhlí z australského Newcastlu. Zdroj: Reuters

Stalo se tak poté, co Čína umožnila vyšší produkci elektřiny z uhlí vlivem nedostatku dodávek plynu a zmírnila omezení dovozu ulhí, aby pokryla svou zimní poptávku.

„Důvodem pro zmírnění omezení bylo zajištění dodávek uhlí energetickým společnostem, jelikož některé uhelné elektrárny ve východních oblastech byly provozovány s minimálními zásobami uhlí,“ uvedl Zhang Xiaojin, uhelný analytik společnosti Everbright Futures.

„Dodávky jsou stále velmi omezené, pravděpodobně nebudou schopny dohnat poptávku ani v lednu a únoru,“ uvedl Shirley Zhang, hlavní analytik společnosti Wood Mackenzie.

Obchodníci uvedli, že silná poptávka v Indii je také jedním z důvodů rostoucích cen uhlí.

„Indie nakupuje v průběhu prvního čtvrtletí, což znamená, že nedostatek v brzké době neskončí,“ uvedl jeden z obchodníků.

Omezeným dodávkám přispívají také hromadící se přepravní lodě v okolí importních terminálů v celé Číně a zpoždění při nakládání v přístavech na indonéském ostrově Kalimantan, jednom z největších světových regionů pro těžbu energetického uhlí.

„Problémy při nakládání v Kalimantanu jsou důsledkem obrovských dešťů. To způsobilo nutnost náhrady některých objednávek dodávkami z australského Newcastlu, čímž se zvyšují ceny tam,“ uvedl jeden z obchodníků.

Zahlcení okolí přístavů začalo na konci roku 2017 a nadále se zhoršuje. Údaje Thomson Reuters ukazují, že přibližně 100 velkých přepravních lodí čeká na nakládku uhlí z pobřeží Kalimantanu v Indonésii, některé lodě zde čekají od konce října.

Dokonce ještě více lodí čeká na vykládku uhlí v Číně, kde čeká ve vodách u Šanghaj a Ningbo a v zálivu Zhili 400-500 velkých přepravních lodí.

Zahlcení okolí přístavů pro dodávku uhlí přepravními loděmi. Zdroj: Reuters

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *