Ceny uhlí v Evropě nadále rostou, nejbližší roční kontrakt se blíží 100 USD/t

Ceny černého energetického uhlí v Evropě pokračují v růstu, který by podle zahraničního serveru Montel mohl nadále pokračovat i díky situaci na ostatních energetických trzích. Cena nejbližšího ročního kontraktu se v pondělí přiblížila již k hranici 100 USD/t.

Kontrakt na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 se v pondělí během dne obchodoval za 99,3 USD/t, což je nejvyšší hodnota nejbližšího ročního kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu od února 2013.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

„Situace na trhu se zemním plynem zůstává napjatá, což vede k prudkému růstu jeho ceny a v důsledku k umístění uhlí před zemním plynem v merit orderu,“ uvedl serveru Montel nejmenovaný analytik.

Oslovený analytik dodal, že růst ceny uhlí je podporován také rostoucí cenou ropy a omezenou dostupností jaderných elektráren v Belgii, která vede ke zvýšení poptávky po elektřině z uhelných elektráren.

Vedoucí technických analýz serveru Montel Tom Hovik uvedl, že očekává pokračující růst ceny uhlí minimálně v krátko až střednědobém horizontu.

„Je pravděpodobné, že uvidíme 100 USD/t tento týden, možná již v pondělí,“ řekl Hovik ohledně dalšího možného vývoje ceny nejbližšího ročního kontraktu.

Autor:

Štítky: ,


2 odpovědí na Ceny uhlí v Evropě nadále rostou, nejbližší roční kontrakt se blíží 100 USD/t

  1. frank napsal:

    Jestli si někdo na tomhle bude mnout ruce, tak jsou to australští a američtí exportéři, časem třeba i Kolumbie 🙂 Australanům vzrostl export uhlí za posledních pár měsíců o 25 procent . Nyní je v podstatě nemožné , za rozumnou cenu, si najmout cargo lodě, všechny jsou plně zadané tím, jak fedrují uhlí do Evropy a do Číny. V Austrálii jsou dokonce k vidění “ nevídané fronty“ lodí k naložení uhlím, začátkem září tam stálo 59 lodí 🙂 s čekací dobou až dva týdny, přesto se to vyplatí

  2. Martin Hájek napsal:

    Neříkal tu náhodou tak před dvěma lety nějaký pan Veselý, že cena uhlí už bude pořád jenom nízká? Teď je ta správná chvíle nasypat si popel na hlavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *