Těžba uhlí v Číně

Čína v březnu zaznamenala první meziroční nárůst těžby uhlí po 2 letech

Čínská produkce uhlí dosáhla v březnu 300 milionů tun a ve srovnání s březnem loňského roku vzrostla o 1,9 %. Podle zahraniční agentury Reuters se jednalo o vůbec první meziroční nárůst měsíční produkce uhlí v Číně za poslední 2 roky. Analytici navíc očekávají, že čínská těžba uhlí v následujících měsících nadále poroste. 

Čínští těžaři vyprodukovali v březnu 300 milionů tun uhlí a za celé první čtvrtletí 2017 potom 809,2 milionů tun. Zatímco čtvrtletní těžba meziročně poklesla o 0,3 %, březnová produkce byla meziročně o 1,9 % vyšší, což znamenalo první meziroční nárůst měsíční produkce uhlí v Číně za poslední 2 roky.

„Produkce uhlí poroste v následujících měsících ještě rychleji, jelikož politici kladou velký důraz na zajištění zásob,“ uvedl podle Reuters analytik Zhang Min.

Čínský import uhlí loni vzrostl o 25 %

Kromě těžby uhlí posiluje v posledních měsících také import uhlí do Číny. Přestože prosincový import ve srovnání s listopadem mírně poklesl, byl stále o 50 % vyšší než import uhlí v prosinci 2015.

Celkově v roce 2016 vzrostl import meziročně o 25,2 % na 255,5 milionů tun. Hlavním důvodem nárůstu importu bylo omezení nadbytečných těžebních kapacit, které přinutilo čínské provozovatele uhelných elektráren a společnosti z hutního průmyslu nakupovat uhlí ze zahraničí.

Čínská snaha o snížení přebytečných těžebních kapacit vyhnala cenu této komodity v Číně až neočekávaně vysoko. Situace došla až tak daleko, že čínská vláda požádala koncem října největší čínské těžaře, aby v reakci na neustále rostoucí cenu energetického uhlí na trhu zastropovali ceny uhlí v kontraktech na rok 2017.

Autor:2 odpovědí na Čína v březnu zaznamenala první meziroční nárůst těžby uhlí po 2 letech

 1. Petr napsal:

  Cena uhlí se globálně vrací ke své navázanosti na ropu a plyn.

  Čína předvedla, že když nařídí snížit těžbu, tak soukromé společnosti zvýší zahraniční dovoz.
  Takže je jasné, že i v Číně se to dá reálně řešit jenom jádrem.
  A i dnes při nejvyšší rychlosti stavění na světě, Čína stále staví na obrovský počet svých potřebných moderních měst i jen standartní jaderné elektrárny (špatně využitelné na dodávky tepla) relativně pomalu.
  Plus při jejich nařízené elektrifikaci aut, by potřebovali minimálně na 20 let výstavbu jaderek ještě tak 3x zrychlit. A to nepočítám, že zůstává stále obrovský problém pro města s teplem, kde o jaderných teplárnách teprve přemýšlí, a rozvíjet je pomalu začneo nejdřív v příštím desetiletí.

 2. energetik napsal:

  Všechny lodě s uhlím ze severní Koreje se vrátili i s uhlím zpět do Koreje, takže nárůst těžby uhlí se v Číně pravděpodobně ještě zvýší, přitom množství spáleného uhlí zůstane zhruba stejný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *