Čína požádala těžaře o zastropování cen uhlí na rok 2017

Čínská vláda požádala největší čínské těžaře, aby v reakci na neustále rostoucí cenu energetického uhlí na trhu zastropovali ceny uhlí v kontraktech na rok 2017. Podle zahraničního serveru Reuters se cena, kterou Národní rozvojová a reformní komise (NRDC) navrhla, pohybuje v závislosti na výhřevnosti uhlí mezi přibližně 89 a 98 USD/t.

Čínská vláda se v reakci na stále rostoucí cenu černého uhlí obrátila podle zahraniční agentury Reuters na největší čínské těžaře s žádostí o zastropování ceny černého energetického uhlí v kontraktech na rok 2017.

Národní rozvojová a reformní komise (NRDC), která se měla v minulém týdnu třikrát sejít se zástupci uhelného sektoru, údajně navrhla maximální cenu pro uhlí s výhřevností 21 MJ/kg na úrovni 600 čínských jüanů za tunu (zhruba 89 USD/t) a pro uhlí s výhřevností 23 MJ/kg na úrovni 660 čínských jüanů za tunu (zhruba 98 USD/t).

Agentura Reuters dodala, že podle zdrojů blízkých jednání se obě strany prozatím na zastropování ceny nedohodly a že by jednání měla pokračovat v následujících týdnech a měsících.

Desetiletá minima následovaná prudkým růstem

Cena černého uhlí zažívá v druhé polovině letošního roku prudký růst. To vše po pětiletém poklesu na desetiletá minima, který vedl k předpovědi Goldman Sachs nebo IEA, že tento trend je již trvalý a nezvratný.

Snížení produkčních kapacit a uzavírání nerentabilních dolů na všech světadílech v kombinaci s růstem poptávky v Evropě i Asii však zapříčinily vzkříšení komodity, která byla mnohými odborníky považovaná za mrtvou.

Cena australského energetického uhlí, které je považováno za asijský benchmark, se v říjnu pro některé futures kontrakty dokonce přehoupla již přes hranici 100 USD/t.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *