Čínu čeká velké uzavírání menších uhelných elektráren

Čínské energetické společnosti se budou muset připravit na uzavírání menších tepelných uhelných elektráren. Podle informací čínského tisku má vláda v plánu omezovat výrobní kapacity jak uhelných elektráren, tak oceláren.

Jedna z největších čínských energetických společností  China Guodian Corp [CNGUO.UL] očekává rychlý ústup od menších uhelných zdrojů, podle prohlášení společnosti již nejsou menší nízko účinné uhelné elektrárny ekonomicky efektivní.

„Tepelné elektrárny budou v příštích třech až pěti letech čelit výrazným komplikacím, což je může dostat až na hranu bankrotu. Nejvíce ohrožené jsou především menší zdroje, které nedokážou vyhovět ekologickým standardům,“ prohlásil Zhang Shumin, ekonomický ředitel společnosti China Guodian Corp.

Pracovníky čeká přesun od uhlí k větru

S plánovaným nárůstem větrných elektráren ve svém portfoliu plánuje Guodian nalézt uplatnění pro zaměstnance z uhelných elektráren, které se budou uzavírat, právě v tomto segmentu obnovitelných zdrojů. Instalovaný výkon všech zdrojů společnosti Guodian v roce 2015 byl 130 GW, z čehož obnovitelné zdroje tvoří 49 %.

Guodian je světově největší dodavatel energie z větrných elektráren, když jich ve svém zdrojovém mixu má 24 GW, což je zhruba 18 % celkového čínského instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách.

Zisky klesají, investice rostou

Zisky velkých čínských energetických společností z uhelných elektráren klesají s tím, jak roste cena uhlí a zároveň dochází k poklesu poptávky po elektřině. Podle ředitele GCL-Poly Energy, jednoho z velkých čínských výrobců fotovoltaických panelů, by všechny staré uhelné elektrárny s výkonem pod 600 MW  měly být zavřeny vzhledem k jejich nízké účinnosti.

Čínský trh s elektřinou, který je největší na světě, zaznamenal v loni silný rok, pokud jde o investice do nových zdrojů, a to včetně uhlí. Investice do uhelných elektráren v roce 2015 vzrostly podle organizace zastřešující energetický sektor China Electricity Council o 15 %.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *