Domů
Uhlí
FT: Trump sliboval uhlí lepší zítřky, realita je jiná
uhelný důl
Zdroj: Flickr @yuan2003 https://www.flickr.com/photos/yuan2003/8845571938/in/

FT: Trump sliboval uhlí lepší zítřky, realita je jiná

Uhelná energetika je v USA na ústupu. Stále se sice z uhlí vyrábí více než čtvrtina elektřiny, ale ve výstavbě nejsou žádné nové elektrárny. EIA podle reportu z loňského týdne, který cituje zpravodajský web FT.com, reaguje na vývoj v uhelném sektoru a významně snížila očekávaný růst poptávky po uhlí.

Jedním z volebních témat amerického prezidenta Trumpa byla podpora uhelného sektoru a jeho další rozvoj. Prezident, který je obecně znám svým zdrženlivým přístupem ke klimatickým otázkám, chtěl uhelnou energetiku dále rozvíjet, nicméně aktuální stav nasvědčuje opačnému vývoji.

V USA se staví především plynové a větrné elektrárny, instalovaný výkon uhelných elektráren nepřibývá. O nic lepší to není ani se zaměstnaností v sektoru těžby uhlí, která klesla k dlouhodobým minimům a aktuálně se pohybuje kolem 50 000 zaměstnanců.

Nově rozvoji uhlí nenasvědčuje ani aktuální predikce americké energetické agentury EIA. Ta významně snížila předpověď růstu světové poptávky po uhlí. Ještě v roce 2013 přitom predikovala, že do roku 2040 vzroste poptávka po této komoditě o 39 %. Nyní se růst poptávky snížil na pouhé procento a zdá se, že EIA očekává stabilní poptávku.

Upravená predikce poptávky po uhlí.
Upravená predikce poptávky po uhlí. Zdroj: FT.com

Hlavní spotřebitelé uhlí, kterými jsou USA a Čína, podle predikcí EIA dosáhly vrcholu spotřeby. Nárůst se tak dá očekávat pouze v Indii. Poptávka roste zejména v rozvojových zemích, která ale nedokáže nahradit pokles spotřeby ve vyspělejších částech světa.

Snad jen v otázce těžby je trend pro USA pozitivní. V uplynulém roce a půl těžba mírně rostla a zvedla se z minim z počátku roku 2016. Navíc se předpokládá, že i v nadcházejícím roce bude objem těžby stejný.

Důvod pro růst těžby je poměrně jednoduchý. Ve zmiňovaném období mírně vzrostla cena zemního plynu, který se významně podílí na výrobě elektřiny v USA. Díky tomu se výroba z uhlí stala konkurenceschopnější a tak poptávka po energetickém uhlí rostla.

Vývoj těžby uhlí v USA
Vývoj těžby uhlí v USA Zdroj: FT.com

I přesto se z uhlí vyrobilo nejméně elektřiny za poslední roky. Uhlí se podílelo pouze na 30 % vyrobené elektřiny a EIA předpokládá, že v tomto a dalším roce se bude podíl pohybovat mezi 31-32 %.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @yuan2003

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Veselý
26. září 2017, 08:42

Jó, Doník toho slíbil. Zatím to ovšem pořád vypadá na to, že je to jen mluvka, který sice umí na některé lidi dělat dojem, ale když přijde na skutečnou práci, tak skutek utek. Teď už navíc kolem něj krouží zvláštní vyšetřovatel a sbírá na něj a lidi okolo něho důkazy. Jeho synek se zeťákem mají skoro jistou vlastizradu.

energetik
26. září 2017, 09:09

Možná ještě stihne rozpoutat jadernou světovou válku, to je asi tak vše co se od něj dá očekávat. Škodící tlučhuba, kterých tu bohužel máme také dost.

Martin Hájek
26. září 2017, 19:12

Ne zcela fér poznámka. Kdyby se slavný Barák Obava místo na klima soustředil na Kima, tak mohlo být dávno vyřešeno. Nechal ovšem problém vyhnít a hodil ho na svého nástupce, který je už v mnohem složitější situaci.

Jan Veselý
27. září 2017, 09:04

Můžete si Obamu nesnášet jak chcete, ale ani tak mu nemůžete upřít to, že se vždy za všech okolností choval jako dospělý člověk. Takže třeba jeho akce v jednáních s Íránem jsou obrovským diplomatickým a ve svých důsledcích i ekonomickým úspěchem.

Teď se místo toho musíme dívat na to jak po sobě jdou dva zpovykaní zastydlí puberťáci (Kim a Trump), kteří se předhánějí v urážkách a machrování, kdo má většího (jaderného) pindíka. To se mi fakt ulevilo.

Přitom každému s trochou zájmu a polovinou mozku musí být jasné, že dokud nebude chtít Čína, se Severní Koreou se nic nepohne.

Martin Hájek
27. září 2017, 12:13

Nechci tady probírat mezinárodní politiku tak jen stručná poznámka. Minimálně stát Izrael Váš názor na dohodu s Íránem rozhodně nesdílí a dával to na diplomatické poměry až nezvykle hlasitě najevo. Jestli byla dohoda s Íránem úspěch a nebo nám připravila ještě o řád větší problém, než je dnes Severní Korea, budeme vědět až za několik let. Do té doby bych byl v každém případě v hodnocení "úspěchu" přinejmenším opatrný.

Martin Hájek
26. září 2017, 17:49

Tak zase nebuďte úplně nespravedlivý.

Z pozice prezidenta udělal pro uhlí co mohl a do toho počítám i export. Oni v Dilí, Pekingu i leckde jinde velmi zavnímali americký postoj k Pařížské dohodě a samozřejmě se podle toho zařídí (zařizují). Fakticky to dopadne jako s Kjótem II - pouze EU zase položí své hospodářství na oltář záchrany planety a všichni ostatní pojedou dál podle toho, co se jim bude hodit a to je určitě dobrá zpráva pro americký export uhlí.

Jan Veselý
27. září 2017, 08:51

Jo, máte pravdu v tom, že v Peking a Dilí se podle toho zařizují. Ohledně OZE navazují obchodní dohody s EU a v USA jsou jejich partneři v jednáních Cuomo (guvernér New Yorku) a Brown (guvernér Kalifornie). Jen letos zrušili v Indii a v Číně zrušili rozestavěných projektů uhelných elektráren odpovídajících přibližně polovině německých instalovaných kapacit. A mezitím jsou tyhle dvě země dva ze tří největších světových investorů do OZE. Ten třetí do party je USA, s tím Doník zatím vůbec nic neudělal, spíše naopak, spousta aktivit je jemu natruc.

Export uhlí z USA stoupnul jen proto, že v Číně zavřeli asi 1000 menších dolů na uhlí. Teď bude ještě tak dva roky trvat než klesne jejich domácí poptávka, aby se to dorovnalo. V Indii mají jasně deklarovaný cíl energetické politiky - eliminovat import uhlí do země. Kvůli tomu navyšují domácí těžbu, omezují výstavbu uhelných elektráren, vyhlašují moratorium na stavební povolení pro uhelné elektrárny a staví OZE jak zběsilí. Co s tím Doník udělá?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se