IEA: V Indii a státech JV Asie přibyde do roku 2040 100 GW výkonu v uhelných elektrárnách

Indie se společně se státy jihovýchodní Asie do roku 2040 stane hlavním světovým leaderem poptávky po energetickém uhlí. Podle nově zveřejněné prognózy Mezinárodní energetické agentury tak tento region předstihne dosud dominantní Čínu.

Dle nově zveřejněného Energetického výhledu pro jihovýchodní Asii (South Asia Energy Outlook 2017) lze v následujících desetiletích očekávat markantní nárůst spotřeby uhlí v Indii a jihovýchodní Asii. Hlavním důvodem je rostoucí poptávka po elektrické energii. Uhelná energetika se pak jeví jako vhodný zdroj, jak tuto poptávku uspokojit.

Podle Mezinárodní energetické agentury a společnosti Wood Mackenzie lze v tomto regionu očekávat do roku 2040 nárůst instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách o 100 GW na hodnotu 160 GW. Z čehož 40 % nových zdroj bude v Indonésii.

„Uhlí zůstane základním stavebním kamenem pro mnoho států v jejich snaze pokrýt narůstající spotřebu v regionu jihovýchodní Asie. A to nejen z toho důvodu, že je zásadně levnější než zemní plyn, ale také proto, že projekty uhelné energetiky jsou snadněji dosažitelné – nevyžadují kapitálově náročné investice do infrastruktury, jak je tomu u zemního plynu,“ uvádí Southeast Asia Energy Outlook 2017 Mezinárodní energetické agentury.

Region jihovýchodní Asie se také stane silně závislý na dodávce energetického uhlí. Očekává se, že do roku 2035 import této komodity vzroste z aktuální hodnoty 85 miliónů tun ročně na hodnotu přesahující 220 tun.

Ve stejném časovém horizontu se očekává pokles dovozu uhlí do Číny o 40 % na hodnotu 103 miliónů tun ročně. Čína totiž již dnes omezuje výstavbu uhelných elektráren. Od roku 2018 Čína zakáže výstavbu nových uhelných bloků.

Zdroj úvodní fotografie: Bloomberg

Štítky: , ,


10 odpovědí na IEA: V Indii a státech JV Asie přibyde do roku 2040 100 GW výkonu v uhelných elektrárnách

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  No, já nevím. Předpovědím téhle firmy mám potíže věřit. IEA není schopna odpadnout situaci 5 let dopředu, proč by měly platit jejich předpovědi 23 let dopředu?

  • Martin Hájek napsal:

   Indonésie patří mezi největší těžaře uhlí, tak proč by ho nevyužila pro pokrytí domácí poptávky po elektřině?

   • Jan Veselý napsal:

    Třeba proto, že byl letos vyhlášen stop stav na výstavbu uhelných elektráren na Jávě, kde žije cca 60% populace Indonésie. Škrt, a 13 GW plánované výstavby přestalo existovat.
    I v Indonésii je uhelná elektřina z nových elektráren moc drahá, environmentálně, politicky i ekonomicky. A mnoho menších ostrovů Indonésie je stejně třeba elektrifikovat něčím jiným, uhelné elektrárny se na to vůbec nehodí. Zato FVE s baterií se v poslední době staly novou hitovkou pro tropické ostrovy.

    • Martin Hájek napsal:

     Jistě máte nějaký zdroj, pro svá odvážná tvrzení. Já mám tedy úplně jiné informace. Výstavba uhelných elektráren běží v Indonésii na plné obrátky. Dost mimo jste v případě Indonésie i s těmi ostrovy, protože většina z nich není daleko od sebe a není problém je propojit podmořským vedením, respektive některé jsou už propojené, například Jáva a Bali. Fotovoltaika je bezva, když žijete jen z turismu. Pokud chcete průmysl, tak nemůže stačit ani náhodou a to vědí v Indonésii i v Indii.

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Můj zdroj: zde. Je to na základě výroků indonéského ministra energetiky.
      Tropické ostrovy si dnes mohou koupit a skoro hned (v jednotkách měsíců až 1 rok) mít libovolně velkou FVE s bateriemi, tj. je to v tropech kontinuální zdroj, který zároveň skvěle balancuje síť. Běžně kontrahovaná cena je okolo 110 USD/MWh, což je pro ostrovy závislé na elektřině z importované nafty naprosto skvělá cena. A samozřejmě, cena půjde dále dolů, dolů, dolů. To enní řešení pro Bali, Sumatru, Jávu, Borneo nebo Celebes. Ale pro ty tisíce dalších ostrovů Indonésie je to špica.

    • Vinkler napsal:

     Podle p.Noskieviče z VŠB je průměrný roční výkon z FVE v ČR 5 W/m2, !! Ano 5 Wattů z metru čtverečního, V Indonésii to bude lepší. Kolikrát, 3x? Kolik si mohou dovolit vykácet pralesů, když ornou půdu potřebují pro lid? To by bylo v řádech statisíců až milionů km2.

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Podle mých výpočtů při typické česká výrobě, kdy 1Wp fotovoltaiky vyprodukuje 1kWh/rok elektřiny to odpovídá ~15W/m2 průměrného výkonu (v Indonésii okolo 40W/m2, pozemní instalace s trackerem ještě o dost více). A velký kus se dá umístit na střechy budov, tj. nezabere to žádný prostor.
      Jen tak pro srovnání jsem si spočítal stejný ukazatel pro vodní elektrárnu Lipno I, je to 0.34 W/m2. Pro vodní elektrárnu Gabčíkovo mi to vyšlo na 5 W/m2.
      To, že je někdo profesor na technice ještě neznamená, že nemůže být úplně mimo. Noskieviče jsem před časem viděl v TV, kde se ukázalo, že předseda Hnutí Duha ví o energetice více než on. Vypadal vedle něj jako starý osel.

   • C napsal:

    Tyto země, na rozdíl od nás si dopady GZK uvědomují více než my, jsou mnohem závislejší na přírodě než naše industrializovaná společnost, stejně jako odpady, plasty a další znečištění. Prozatím nemáme lepší teorii než že za tím jsou emise CO2, osobně bych přidal více efektů vedoucích k změnám, odlesnění, betonování krajiny, emise sazí a lokálně tepelné zdroje. A i bez těchto dopadů asi nechtějí aby se jim sypal popílek na hlavu.

    U nás si s problémy poradíme, máme na to dovézt potraviny, zavést hydroponické farmy, recyklovat vodu. prohnat ji osmotickou jednotkou, zbavit ji všech jedů, máme na to budovy chladit na přjemných 25-30°C, smetení z povrchu nám jen tak nehrozí. Tam 1°C teploty povrchu oceánu může znamenat rozdíl mezi odfouknutou střechou a ostrovem srovnaným se zemí. (když o přeženu)

    V mnoha věcech kde přešlapujeme v průmyslovém světě na místě se v rozvojovém jedná mnohem rychleji. Nedávno v jedné africké zemi třeba definitivně zakázali igelitky. Tady skoro nepředstavitelné protože výrobci a korporace, lobby atd. Toto je podobné a jak píše pan Veselý, jsou v tropech a tam se vyplácí už dělat systémy s FVE a bateriemi, i kdyby u velkých ostrovů bylo třeba nějakého „dieselagregátu“, dodat jej není problém, od stovek kW do desítek MW , jsou navíc X krát rychlejší než jakýkoliv zdroj s parním oběhem.

    • Vláďa napsal:

     S tou rychlostí startu bych byl opatrný. Pokud není diesel generátor předehřátý na výrobcem doporučenou teplotu tak je jeho start velice problematický. Zajištění předehřevu taky něco stojí.

 2. Vinkler napsal:

  P. Klaus říkal, že věří jen té statistice , co si sám zfalšoval.
  Nicméně p. Veselý, 5 a 15 jsou stejného řádu. A ani 15 W na m2 u FVE není zvlášť povzbuzující číslo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *