Polské energetické společnosti navyšují dovoz uhlí, na vině je nízká domácí těžba

Polské energetické společnosti se podle zdrojů oslovených agenturou Platts chystají k navýšení dovozu uhlí ze zahraničí. K nákupu uhlí ze zahraničí společnosti nutí situace na domácím trhu, kdy polští těžaři nejsou schopni pokrýt veškerou poptávku.

Velký zájem podle obchodníků panuje zejména o americké černé uhlí s vyšším obsahem síry, které je poté v Polsku smícháváno s domácím uhlím a následně dodáváno domácím elektrárnám i zahraničním zákazníkům. Za potřebou navýšení importu stojí pokles domácí produkce černého uhlí, která loni meziročně klesla o 6,9 % na 65,5 milionů tun.

Již na podzim loňského roku polský exportér Weglokoks oznámil, že kvůli nedostatku uhlí z domácích zdrojů musí  tuto surovinu dovézt ze Spojených států. Společnost dále uvedla, že americké uhlí je určeno pro klienty v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a Rakousku. V budoucnu ho ale bude muset prodávat i na domácím trhu.

Polsko tak v loňském roce dovezlo o 61 % více uhlí než v roce 2016. Dovoz loni dosáhl 13,4 milionů tun, nejvyšší hodnoty od roku 2011. Pětinásobný nárůst zaznamenal dovoz ze Spojených států, odkud do země putovalo 840 tisíc tun uhlí. Na celkovém loňském importu uhlí se nicméně dodávky z USA podílely pouze z 6,3 %. Většinu uhlí Polsko dovezlo z Ruska, podstatně ale zvýšilo nákup i v Kolumbii.

Dominovat bude i nadále uhlí z Ruska

Podle dalšího obchodníka osloveného agenturou Platts je pravděpodobné, že v současném cenovém prostředí v Polsku bude upřednostňováno uhlí z Ruska, jelikož tamní společnosti budou muset udržovat vysoký dovoz uhlí s ohledem na pokles těžby v loňském roce.

Podle prognózy tamního ministerstva energetiky bude Polsko závislé na uhlí ještě celá desetiletí, jeho podíl na výrobě elektřiny by se měl do roku 2030 snížit ze současných 80 % na 60 %.13 odpovědí na Polské energetické společnosti navyšují dovoz uhlí, na vině je nízká domácí těžba

 1. Martin Pácalt napsal:

  Dovoz uhlí dává smysl ve válečných letech. V nynější době je to jen způsob, jak používání uhlí zatížit ještě větší „šedou“ energií a jednotkovým zdražením. Polsko by mělo rozjet jaderně-obnovitelnou energetiku (tedy rozvoj všech vyzkoušených zdrojů) podobně jako je na tom pomalu, ale jistě zoufalá Británie. Čekat na to, až opravdu uhlí dojde je veliký risk.
  Vzhledem k rozlehlosti důlních děl by stály za úvahu pro budoucnost Polska přečerpávací elektrárny podobně jako to zkoušejí v Porýní nebo např. čerpání („zoběhování“) podzemní vody pro účely vytápění (v 1km hloubky je pracovní prostředí pro horníky blížící se 40°C) . Mimochodem, podobné alternativní využití důlních děl velmi komplikuje porevoluční návoz nebezpečných odpadů do některých šachet v OKR.

  • Vláďa napsal:

   Opravdu povzbudivá informace pro Ostravsko které bude více zatěžováno emisemi z Polských elektráren.

   • C napsal:

    Nemůžeme s těmi Poláky něco dělat? Jestli může Rakousko furt prudit s JE, tak co my bychom nemohli začít prudit ohledně uhlí? Sice podle mne je dnes stavět JE ekonomická pitomost (ale třeba vyjdou ekonomicky ty „energetické studny“), ale polská energetika a vytápění je hnus fialový. Jistě máme někde vyčísleny škody z jejich průmyslu, tak by se možná daly vysoudit pravidelné kompenzace. Asi by to bylo možná mírně pokrytecké, ale můžeme se pořád alespoň tvářit, že uhelky jsou jenom záloha, tedy pokud nějak vhodně zpoplatníme uhelky aby se vyplatily ty celé tři paroplynky a jedna plynová elektrárna (které se tajně říká Teplárna), chladicí věž to má, otázka na kolik by vyšel nový kondenzační stroj a provoz, historicky tam byl (v minulém století).

    Takto to přece nejde dál, ať si na uhlí jedou, ale s vloženým mezičlánkem v podobě plynárny, takto to přece nejde ve 21. století dál aby se nechali trávit nejen vlastní lidi, ale i lidi v zahraničí.

    • Martin Pácalt napsal:

     Podobné úvahy jsou možné po odstavení Dětmarovic (800MW těsně u hranice) a po možnosti vykázat, že je většina lokálních topenišť ostravské aglomerace je již předělána na kotle moderní, nejlépe kondenzační plynové a na dřevozplyňující na polena, pelety nebo štěpky nebo u nás trend směřuje tímto směrem (třeba ve statistice přidělených dotací na nová topeniště + několikaletá statistika ČHMÚ). Člověk v úvahách o „škodlivém“ dřevu nesmí sklouznout jen k domácnostem, kde se dřevo spaluje v kotlích ze 70.let původně určených na koks či šlám (uhelné kaly). Pak by Česko mělo argumenty, na které opoždění Poláci nebudou mít co rozumného říct.
     Ohledně jádra si nemyslím, že jde o pitomost, v nynějších cenách neobstojí, ale já se na něj dívám jako na něco, co vydrží tři generace a ne jednu (větrníky). Ale pro tuhle myšlenku nemám na místních stránkách spojence – nejsou tady 🙂 .
     Kdo kdo viděl skládku odpadů v Heřmanicích, přidal by asi do mého výčtu i spalovnu či dvě ( ne-li více, o v oblasti i přes průběžný úbytek žije stále přes 1200 000 obyvatel).

     • Vláďa napsal:

      Výkonově lze porovnat elektrárnu Dětmarovice a elektrárnou Rybnik. Bohužel to nejde porovnávat po straně emisí.

     • C napsal:

      Nemyslím, máme dost tvrdá data o tom jak se změnila produkce kterých emisí atd. odprášil se průmysl, elektrárny, Dětmarovice jedou poměrně málo (drahý provoz), běží výměna kotlů za moderní atd. Takže dokázat to nebude asi až takový problém.

     • Jan Veselý napsal:

      No, byly plány na úrovni kraje vybudovat v Horní Suché spalovnu odpadu. Původně zajímavý nápad (využití brownfieldu, nahrazení uhelného zdroje tepla) nakonec ztroskotal na politice. Tehdejší vedení ČSSD a na ně navěšení šíbři si z toho chtěli udělat „klondajk“ a po změnách vedení na kraji a v Praze a po pár zatčeních to celé spadlo pod stůl. Mezitím města v kraji reagovala na nové povinnosti okolo komunálního odpadu plány, které se spalovnou nepočítají. Místo toho se staví třídící linky, posiluje separace odpadu a budují se kompostárny. Teď už je spalovna bezpředmětná, nevytříditelné zbytky bez většiny papíru a plastů nehoří a jej jich málo.

     • Martin Hájek napsal:

      Pane Veselý, jste úplně mimo. Zbytkový odpad velmi dobře hoří i v zemích, kde jsou s tříděním podstatně dále než my. Ono vytřídění bioodpadu ve skutečnosti výhřevnosti zbytkového odpadu pomáhá, protože to je samá voda. Ovšem ŽÁDNÁ země v EU se nedokázala dostat pod 150 kg/obyvatele a rok zbytkového odpadu, a to ani na úrovni větších regionů. Tak si vezměte kalkulačku a zkuste si to vynásobit, než začnete vydávat nějaké soudy.

    • Jan Veselý napsal:

     To je těžké, na mezivládní úrovni se hned tak něco nestane. Pražákům a Varšavákům je to jedno. Na úrovni kraje-wojwodsztva spolupráce funguje velmi dobře, ale ty zmůžou celkem málo. Fakticky je dnes v jižním Polsku společensko-politická situace jako v MS kraji v roce 2003. Lidi se začínají ozývat, lokální politici na to slyší, ale ještě neví co s tím, vláda na to prdí. Co se teď řeší je transfer know-how od nás z MS kraje do Slaskieho, Opolského a Malopolského wojwodsztva. Takové to, aby nemuseli na všechno přijít metodou pokus-omyl.

     • C napsal:

      To vím, mluvíte o tom často. Problém je právě to že vláda Polska se chová tak jako se chová a naši to také nezajímá. Proto by bylo třeba začít asi prudit, a pořádně, pak se snad věci začnou hýbat, máme mechanismy v EU a i mimo ni, kterými by bylo možné z poláků vyrazit peníze. A to by se jim to hned začalo asi zajídat a vláda něco dělat protože platit ročně X mld zlotých Pepikům by asi jen tak neprošlo.

 2. Kryštof napsal:

  V Polsku už se pomalu něco začíná dít. Už jim končí výjimky na vysoké emise v průmyslu, které si prosadili v EU. A EU se je chystá žalovat, pokud ty nové limity nezačnou dodržovat.
  Konečně už zakázali prodej kotlů 1. A 2. emisní třídy a zakázali prodej nekvalitního uhlí pro domácnosti.
  Bohužel mají oproti nám skluz 5 -10 let.
  Nedávno jsem byl v Orlických horách a při pohledu do Polska, které nebylo za silnou vrstvou smogu ani vidět, jsem si uvědomil, že to není problém jen průmyslových oblastí, ale celé země.

  • Jan Veselý napsal:

   Na základě mé osobní a odborné zkušenosti mohu veřejně prohlásit, že v oblasti čistoty ovzduší má Polsko problém v pravdě gigantický v lokálních topeništích. Co tam člověk vidí a cítí linout se z komína, to je naprosto neuvěřitelné. Jen pouhý přechod aspoň na pořádné uhelné kotle (4. a 5. třída) a zákaz maloprodeje flotu (neboli šlamu) a nekvalitního uhlí s vysokým obsahem síry a popelovin by udělaly velkou změnu.

 3. Vinkler napsal:

  Myslím, že Polský přístup k uhlí odpovídá tomu vtipu: Chcete kšeftovat nebo svítit?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *