Polsko plánuje v následujících letech navýšení těžby uhlí

Polsko by mělo v nadcházejících letech zvýšit svou domácí produkci uhlí, což má vést ke snížení dovozu uhlí z Ruska. Plán na navýšení domácí těžby oznámil v pátek náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski, který byl pověřen restrukturalizací odvětví.

Podle dat polského statistického úřadu země v minulém roce vytěžila 70,6 milionů tun černého uhlí, o 1,6 milionů tun méně než v roce 2015. Produkce hnědého uhlí v Polsku s 55 miliony tunami vytěženými za období od ledna do listopadu 2016 loni meziročně poklesla o 3 miliony tun. Dovoz uhlí z Ruska se loni pohyboval okolo 8 milionů tun.

Podle Tobiszowského bude muset Polsko přizpůsobit svou těžbu lokální poptávce. Více polského uhlí, namísto ruského, by měla spalovat i 1,8GW elektrárna Rybnik na jihozápadě Polska, kterou by podle něj měly převzít od francouzské EDF polské společnosti.

 „Těžba bude růst,“ řekl na páteční tiskové konferenci Tobiszowski.

O koupi uhelné elektrárny Rybnik se loni na podzim zajímal i český EPH, avšak v průběhu prosince polská vláda prodej energetických aktiv společnosti EDF Polska zablokovala s odůvodněním, že jsou důležitá z hlediska energetické bezpečnosti země.

Záchrana KWH od bankrotu

Polsko na konci minulého týdne rovněž oznámilo převzetí finančními problémy sužované KWH největším těžařem v zemi, společností PGG. K převzetí KWH budou PGG nicméně muset pomoci státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa finanční injekcí o hodnotě 500 milionů zlotých (3,2 miliardy Kč).

PGG vlastní pět uhelných dolů, z nichž ročně vytěží přibližně 30 milionů tun uhlí. Podle generálního ředitele PGG, Tomasze Rogaly, společnost plánuje ročně vytěžit na 34 milionů tun, což si mezi lety 2017 a 2020 vyžádá investice ve výši 7,2 miliard zlotých (45,8 miliard Kč).

Jsme přesvědčení, že na konci roku 2017 vykážeme kladný hospodářský výsledek,“ řekl Tomasz Rogala.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *