Domů
Uhlí
Polsko potřebuje kapacitní mechanismy, říka polský ministr
Uhelná elektrárna Belchatów
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Belchatow-elektrownia.jpg

Polsko potřebuje kapacitní mechanismy, říka polský ministr

Polsko podle středečního prohlášení ministra pro energetiku Krzysztofa Tchórzewského potřebuje zavést kapacitní mechanismy, které by pomohly uhelným elektrárnám na trhu ovlivněném nízkými cenami elektrické energie. 

Podle prohlášení ministra pro energetiku, které citoval server Euractiv.com, je zavedení kapacitních mechanismů důležité i pro to, aby se Polsko vyhnulo možným nedostatkům elektrické energie. Ty postihly Polsko v loňském srpnu, kdy vinou nízké hladiny vody v řekách nebylo možné odebírat vodu určenou pro chlazení elektráren.

„Musíme apelovat na Evropskou komisi, aby zavedla systém financování výroby elektřiny v konvenčních elektrárnách. Pokud v dalších šesti letech nepostavíme v nových elektrárnách přibližně 7 GW výkonu, budeme pravděpodobně muset regulovat spotřebu elektřiny.“
Krzysztof Tchórzewski, Ministr pro energetiku Polska

Elektrárna Belchatów s přilehlým dolem uhlí
Elektrárna Belchatów s největšími emisemi CO2 v systému EU ETS zdroj: commons.wikimedia.org

K omezení spotřeby elektřiny došlo již ve zmíněném loňském srpnu, kdy v důsledku sucha a nízké výroby elektřiny z větrných elektráren provozovatel sítě PSE SA postrádal v síti až 4 GW výkonu. Spotřeba byla omezena ve velkých průmyslových podnicích až o 2 GW.

„Bez výroby elektřiny v konvenčních elektrárnách neexistuje žádná energetická bezpečnost nebo stabilita. Můžeme být lepší v objemu produkovaných emisí, ale konvenční výroba elektřiny tu bude muset být i nadále.“
Krzysztof Tchórzewski, Ministr pro energetiku Polska

Uhelné elektrárny jsou pro Polsko klíčové, podílejí se na výrobě elektřiny z cca 80 %. I přesto se dostávají pod tlak výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů, které jsou dotované. Na dotace obnovitelných zdrojů má reagovat i nová polská legislativa, která má výrazně ztížit provoz větrných elektráren.

Polsko je pod velkým tlakem především kvůli vysokému podílu výroby elektřiny z uhlí, které patří k nejvíce znečišťujícím zdrojům výroby elektřiny. V době snižování emisí a reforem evropského trhu s emisemi EU ETS tak energetika Polska stojí před výraznými změnami.

Kapactiní trhy jsou zavedeny například ve Velké Británii, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem výkonu v síti. Obdobou pro kapacitní trhy je německá kapacitní rezerva, která převádí 2,7 GW výkonu uhelných elektráren do rezervního režimu pro případ nedostatku výkonu v síti způsobený nízkou výrobou elektřiny z OZE.

Úvodní obrázek: Pibwlcommons.wikimedia.org
//

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Peppa
19. květen 2016, 13:53

Tuhá paliva v grafu modře a obnovitelné zdroje černou barvou? Co šnupete?

Martin Voříšek
19. květen 2016, 14:54

Barvy se generují vždy stejně podle pořadí (největší zdroj je vždy modrý, druhý černý atd.). Pokud je v článku jedinou chybou volba barev, jsem za to upřímně rád.

energetik
19. květen 2016, 18:31

Modrá je dobrá

nikdo
19. květen 2016, 19:55

Doufam ze Polaci zacali dostavovat chladici veze u tepelnych elektrarten kde meli v srpnu 2015 problem aby se to neopakovalo.

Milan Vaněček
19. květen 2016, 20:15

To je další slabina tepelných elektráren, ať již uhelných či jaderných. Velká spotřeba vody. Proto mívají občas Francouzi v létě potíže s jejich JE.

Martin Hájek
19. květen 2016, 21:24

To není slabina tepelných elektráren, ale průtočného chlazení. Loňský rok byl v ČR nejsušší za dlouhá desetiletí a energetika neměla žádný velký problém. ČR ovšem na rozdíl od Polska prakticky nepoužívá průtočné chlazení svých tepelných elektráren.

Jan Veselý
20. květen 2016, 06:35

K té německé rezervní kapacitě. Ta předpokládá nájezd výroby do 10 dní od povelu ke startu. Nikdo si nedělá iluze, že to je fakticky dobře zaplacené vyřazení z provozu.

Jan Veselý
20. květen 2016, 11:59

Pro Poláky by pravděpodobněji bylo jednodušší, rychlejší a levnější vykašlat se na stavbu JE u Baltu a místo toho se napojit přes Balt skrze HVDC na Nordpool, který se potýká s přebytkem výrobních kapacit a má jednu z nejnižších cen silové elektřiny na světě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se