Uhelná elektrárna Arizona, USA

Spotřeba uhlí v USA letos klesne na nejnižší hodnotu za poslední čtyři desetiletí

Spotřeba uhlí, které je ve Spojených státech využíváno především k výrobě elektrické energie, se od roku 2017 značně snížila, přičemž v letošním roce by měla klesnout na nejnižší hodnoty od roku 1979. Na poklesu spotřeby uhlí se podílí zejména rostoucí domácí těžba zemního plynu, který uhlí z výroby elektřiny vytlačuje.

Podle odhadů americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by spotřeba uhlí ve Spojených státech měla letos meziročně klesnout o další 4 % na 627 milionů tun. Ve srovnání s maximem z roku 2007 by měla být letošní spotřeba nižší o 396 milionů tun, tedy o bezmála 40 %.

Nejvíce uhlí končí ve Spojených státech v elektrárnách, které se dle EIA podílely na jeho celkové spotřebě mezi lety 2007 a 2018 z 93 %. Za poklesem spotřeby uhlí stojí jak uzavírání starých uhelných elektráren, tak i obecně pokles míry jejich využívání vzhledem k rostoucí konkurenci ze strany plynových elektráren a obnovitelných zdrojů.

Vývoj spotřeby uhlí ve Spojených státech mezi lety 1950 a 2018. Zdroj: EIA

Vývoj spotřeby uhlí ve Spojených státech mezi lety 1950 a 2018. Zdroj: EIA

Zatímco v roce 2007 dosahoval celkový instalovaný výkon uhelných zdrojů 313 GW, ke konci roku 2017 byla tato hodnota nižší o 55 GW. Podle EIA bylo k letošnímu září vyřazeno z provozu dalších 11 GW výkonu v uhelných elektrárnách, přičemž další 3 GW by měly být vyřazeny do konce roku. V roce 2019 EIA očekává uzavření uhelných zdrojů o výkonu 4 GW, v roce 2020 dalších 2 GW.

Jedním z hlavních faktorů vedoucích k výraznému poklesu spotřeby uhlí ve Spojených státech v posledních letech jsou nízké ceny zemního plynu, které klesají s růstem domácí těžby a umožňují plynovým zdrojům konkurovat uhlí. Dalšími faktory je uzavírání uhelných elektráren s koncem jejich životnosti a rostoucí výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Nejvíce uhelných elektráren bylo v USA uzavřeno v letech 2015 a 2016, kdy došlo ke zpřísnění emisních limitů. V letošním roce by mělo být z provozu vyřazeno dalších 14 GW. Zdroj: EIA

Nejvíce uhelných elektráren bylo v USA uzavřeno v letech 2015 a 2016, kdy došlo ke zpřísnění emisních limitů. V letošním roce by mělo být z provozu vyřazeno dalších 14 GW. Zdroj: EIA17 odpovědí na Spotřeba uhlí v USA letos klesne na nejnižší hodnotu za poslední čtyři desetiletí

 1. Nejsem robot napsal:

  K čemu to, když jim kvůli nesmyslným biopalivům CO2 zase stoupne.

 2. Petr napsal:

  Plyn už teď začal docela rychle zdražovat, a příští rok provede ještě větší skok.
  Takže Čína a další země už obnovují masovou výstavbu nových uhelných elektráren.

  • Milan Vaněček napsal:

   Kecy, kecy, pan Veselý už Vám tady řadu let říká že spotřeba uhlí pro elektrárny v USA klesá. Snad to z toho grafu jasně vidíte, není o čem diskutovat. Trump jen tlačí na to aby ho co nejvíc vyvezli.

   • Pavel napsal:

    Tlačit nemusí. Němci postižení katastrofou jménem energiewende rádi americké uhlí koupí.

    • frank napsal:

     Export uhlí z USA raketově vzrostl už za toho dokonalého prezidenta před Trumpem, jako on se jenom jmenoval ? Obama nebo tak nějak ? Pak ho trošku přibrzdil pád ceny, ale od roku 2016 opět pro USA utěšeně roste , přesto je nutno říci, že peak byl v roce 2011-2012 a toho letos zdaleka nedosáhnou…. takže nikoliv Trump ale Obama 🙂

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Obamova energetická politika byla „all of the above“, jeho administrativa podporovala OZE, jadernou energetiku, těžbu ropy a plynu, účinné využívání energií i moderní uhelnou energetiku (vyšší účinnost, CCS).

     • frank napsal:

      Pane Veselý, reagoval jsem pouze na vaše tvrzení, že Trump tlačí export uhlí s tím, že na Obamu zdaleka nemá a vy opět reagujete na něco jiného 🙂

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      franku, já vždy tvrdil, že vzhledem k objemu domácí spotřeby je export a jeho fluktuace jen „sideshow“, kde má USA jen velmi omezený vliv na to, jak se věc může vyvíjet a prezident ještě menší.

   • Petr napsal:

    Zároveň je z grafu jasné, že se v USA používalo uhlí masově na topení, postupně bylo všude nahrazeno plynem, a pokud začne plyn zdražovat tak domácnosti budou muset u plynu zůstat, ovšem energetika se velmi rychle přizpůsobí a může začít stavět nové uhelné elektrárny opět sériově.

    • Carlos napsal:

     A to jste vyčetl kde? Ať se dívám jak se dívám, tak to v grafu není.

    • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

     Chyba, milý Watsone. On se ten rozdíl mezi celkovou spotřebou a spotřebou pro výrobu elektřiny zmenšil, protože kolem roku 1970 klesla výroba oceli v USA asi o polovinu, výrazně stoupl podíl elektrooceláren a zároveň setrvale klesá měrná spotřeba uhlí pro výrobu oceli z železné rudy. Dnes je to cca 4-5x menší množství než bylo potřeba v roce 1950.
     A samozřejmě v 50. letech proběhl rychlý přechod železnice z páry na diesel a elektřinu.
     Topení uhlím už byla v USA v roce 1950 jen marginální záležitost.

     • Petr napsal:

      Tak jo, z toho grafu to teda úplně nevyplývá, jsem pozapoměl, že v USA nedošlo dřevo jako v Evropě.
      Takže asi domácnosti přecházeli na plyn ze dřeva.

      Ale to nic nemění na tom závěru, že po zdražení plynu u něj domácnosti zůstanou, a měnit se bude spíš průmysl a velkovýrobci.
      A zároveň Trump prostě v každém případě protlačí v USA reindustrializaci s stavbu jak nových oceláren tak elektráren na uhlí.

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Spousta teorií, minimum faktů.
      Trump neprotlačí nic, nebezpečně by se to podobalo práci. Na tu nemá chuť, schopnosti ani inteligenci.
      Zatím jen svými pitomými tarify poškodil průmyslové podniky, kterým zdražil vstupy do výroby.

     • Milan Vaněček napsal:

      Trump protlačil už novou smlouvu místo NAFTA, protlačuje velké nákupy US zbraní v zahraničí, protlačí to, že Čína bude nakupovat více US výrobků. Je to zdatný obchodník (ale obchodník s hardwarem, ví že Amerika byla Great když skutečně něco vyráběla a vyvážela) a ví, že dohoda je lepší než válka.
      Dohodl by se i s Ruskem, kdyby Demokratická strana nebyla tak hysterická.
      A co se týče OZE, to si samozřejmě prosadí (pro sebe) bohatí Američané, třeba v Kalifornii, to nikdo nezastaví, federální vláda jim nemůže nadiktovat špinavou energetiku, jsou bohatí.

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Já si teda zdatného obchodníka představuju jinak. Trump je jen podfukář a hochštapler.
      A ta nová smlouva místo NAFTA neexistuje, jen si vynutil dohodu, že se to má jmenovat jinak – USMCA. A prosadil si, že se do USA nebudou importovat levné léky z Kanady a USA. Asi je nechtějí.

     • frank napsal:

      Nová smlouva neexistuje 🙂
      Veselý Vtip
      Kameňák

 3. Martin Hájek napsal:

  USA jsou dnes zcela soběstačné v uhlí, ropě, i plynu a mohou v klidu experimentovat z OZE – když to nevyjde, nic se nestane. EU si myslí, že jí OZE spasí a na tuto kartu sází naprosto vše. Tak uvidíme, jak to dopadne…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *