Domů
Rychlé zprávy
Válka proti uhlí ve Spojených státech skončila, říká Donald Trump

Válka proti uhlí ve Spojených státech skončila, říká Donald Trump

Předseda americké agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt na pondělním setkání přednesl výboru amerického kongresu sdělení prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého je válka s uhlím v zemi u konce. Pruitt dále oznámil řadu změn, které EPA po změně administrativy v USA již provedla.

Na konci letošního března Donald Trump podepsal při návštěvě sídla úřadu EPA prezidentské nařízení o energetické nezávislosti, které povede k přezkoumání tzv. Clean Energy Plan předešlého prezidenta Obamy. V návaznosti na vydání prezidentského nařízení Pruitt informoval guvernéry amerických států, že EPA od nich neočekává vynakládání jakýchkoli prostředků pro plnění plánu.

„Válka proti uhlí skončila. Ti, kteří vyrábějí elektřinu napříč Amerikou, tak dělají se závazkem být pro-environmentální a pro-růstoví. Dny, kdy si museli vybírat mezi těmito dvěma věcmi, jsou u konce. Tato administrativa říká, že můžeme dosáhnout zdravého životního prostředí a rostoucí ekonomiky zároveň,“ uvedl po setkání s kongresovým výborem pro uhlí šéf americké EPA Scott Pruitt.

V polovině dubna EPA rovněž oznámila své rozhodnutí přezkoumat přijetí pravidel, která upravují pokyny a normy pro omezení výpustí pro parní elektrárny podle zákona o čisté vodě (Clean Water Act).

Tyto, ale i další kroky Trumpovy administrativy a nového vedení EPA podle agentury poskytují státům těžícím uhlí větší jistotu, že Spojené státy budou při výrobě energie spoléhat na diverzifikované portfolio, aby dosáhly větší energetické nezávislosti a ekonomického růstu.

„Po osmi letech devastujících útoků na uhelný sektor ze strany Obamovy administrativy je velkou úlevou mít v čele EPA lídra, jakým je Scott Pruitt. Chápe, že můžeme chránit naše ovzduší, půdu a vodu, aniž bychom museli v naší ekonomice vybírat vítěze a poražené,“ řekl po setkání kongresman David McKinley.

Uhlí by se letos mělo v USA dařit lépe

Produkce i spotřeba uhlí by letos ve Spojených státech měla podle předpovědí tamní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) z počátku roku mírně stoupat. Uhlí by tak v letošním roce mohlo získat zpět část podílu na výrobě elektřiny, kterou v posledních letech přebíral zemní plyn. Rozhodujícím faktorem budou zejména ceny těchto energetických komodit.

V loňském roce výroba elektrické energie z plynu přebrala v USA prvenství uhlí, což se podle dat EIA od roku 1949 stalo v celoročním horizontu vůbec poprvé. Zemní plyn se tak v roce 2016 podílel na výrobě elektrické energie v zemi 34 %, zatímco uhlí 30 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Jan Veselý
1. červen 2017, 01:10

Taková perlička, k 1.6. končí svůj provoz tři uhelné elektrárny - Mercer (653 MW), Hudson (660 MW) a Brayton Point (1500 MW), kvůli nekonkurenceschopnosti.

Vláďa
1. červen 2017, 06:31

Kdy byly zprovozněny?

Jan Veselý
1. červen 2017, 08:53

To neumíte používat vyhledávač?

Mercer - 1960-1961,

Hudson - 1968

Brayton Point - 1963

Staré šroty, u kterých není naděje, že by se nutná renovace technologie někdy vrátila. Takhle staré elektrárny tvořily ještě před 10 lety cca polovinu instalovaných kapacit v USA, dnes se zavírají jedna za druhou, více než polovina je pryč. Většina zbytku byla postavena mezi 1975-1989, ty budou na řadě hned po nich. Po roce 1990 se nepostavilo skoro nic.

Jan Veselý
26. květen 2017, 20:55

Díval jsem se na web EIA a je to takové zvláštní. Spotřeba uhlí sice v prvním kvartálu vzrostla o 5%, ale zároveň bude do roka uzavřeno ~26 GW výkonu uhelných elektráren (asi desetina celkové kapacity).

U pana Pruitta očekávám, že bude pískat podle notiček od svých chlebodárců, tj. průmyslu okolo ropy a zemního plynu. A těm se rozhodně nebude líbit meziroční pokles spotřeby o 15%.

Jinak u Trumpovy administrativy už si zvykám na tu orwelovštinu, kdy se za energetickou nezávislost bojuje budováním ropovodu pro ropu z Kanady a bojem proti snižování spotřeby ropy, které mají USA nedostatek. Takže nejsem překvapen tím, že šéf EPA bojuje za lepší životní prostředí snižováním či likvidací emisních limitů.

Milan Vaněček
28. květen 2017, 09:46

Trump nebojuje za něco či proti něčemu. Jde mu jen o kšeft (make a deal). Takže musí zklamat CO2 alarmisty i ty co chtějí plánovat světlé zítřky.

Ale jako positivní na něm vidím že nechce vyvážet barevné revoluce, nepodporuje imigraci bez přísné kontroly a chce přes business udělat Ameriku Great again.

No a přitom v této Americe nepochybuji o tom, že zvítězí moderní technologie - fotovoltaika, větrníky a elektromobily. A to bez kvót a plánů, jen s pomocí daňových úlev. A jadernou energetiku v USA už zachraňuje jen to že USA musí zůstat vojenskou jadernou velmocí. Ekonomicky jádro zkrachovalo a uhlí pozvolna doslouží.

Vláďa
28. květen 2017, 11:12

Největší problém je likvidace odpadů. Amerika je pěkný čuně. Stačí sledovat zabarvení oceánu při letu přes oceán. Najednou se objeví nezelené (Sargasové moře) ale do žluta nedohledné pláně.

Jan Veselý
29. květen 2017, 08:38

Máte pravdu v tom, že díky té "zlé" EU tu máme překvapivě účinnou legislativu okolo odpadů. Je to důsledek éry pokusů (a často i omylů) s tím něco dělat v Německu, Dánsku, apod. v 80. a 90. letech

Sami Američané přiznávají, že jejich nakládání z odpady "sucks", ale třeba transpozice evropských principů je nereálná, protože průmyslová loby je tam tak silná, že to nedopustí. Čekalo by je totiž několik tvrdých let, kdy by musel US průmysl intenzivně upravovat a inovovat výrobu, a každá změna budí odpor.

Šanci by asi mělo působení na lidi ohledně třídění a recyklace, ale to je tak na 15-20 let práce s lidmi.

pavel
28. květen 2017, 18:41

Jestli něco v USA zkrachovalo tak právě ta fotovoltaika. Bez kvót a masivních dotací nejsou ani v USA oze parodie na elektrárny konkurenceschopné. Jaderná energetika (potažmo jakákoli nedotovaná eneregetika) je v USA stejně jako v EU masivně poškozována dotováním tzv. oze.

Jan Veselý
29. květen 2017, 08:55

Jaderné elektrárny dostaly za Bushe jr. tak luxusní dotace a státní garance, o kterých by nějaké OZE mohly jen snít. Obama jim vše potvrdil. Výsledkem jsou dva ekonomické průsery, jedna dostavba restu z 80. let a zkrachovalý Westinghouse/Toshiba.

pavel
29. květen 2017, 10:25

Z kterýho prstu si ty bláboly cucáte? To, že americké firmy produkující fotovoltaiku přes státní podporu krachují je nezpochybnitelný fakt. Viz http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/krach-sunedison-naboural-americkou-solarni-pohadku-1290263

Stejně tak je nezpochybnitelný fakt, že oze parodie na elektrárny jsou v USA masivně dotovány. Viz http://www.nationalreview.com/article/436228/wind-energy-subsidies-billions-and-billions-your-tax-dollars http://instituteforenergyresearch.org/wp-content/uploads/2008/07/megawatthour.jpg

Za to luxusní dotace pro JE je leda váš vlhký sen.

Jan Veselý
29. květen 2017, 11:52

Elektrárny Vogtle a J.C.Summer dostaly od vlády USA PTC, stejně jako FVE a VtE (které už běží v režimu jejich útlumu), navíc jim vlády Georgie a Jižní Karolíny odsouhlasily extra daň na elektřinu, za které stavbu částečně financují (v současnosti asi 25% celkové ceny) a dostaly od vlády USA garanci za úvěry v plné výši investice, což jim fakticky snížilo cenu financování z nějakých 8-10% p.a. na ~3% p.a., to je při délce výstavby obrovský ranec peněz rozdílu.

Sun Edison krachnul, protože rostl moc rychle, ale nasmlouvané kontrakty s úspěchem prodal a ve stejném roce se v USA postavilo 10GW nového výkonu FVE, víc než kdykoliv jindy, jsou totiž další stovky firem, které prosperují.

Ty další dva odkazy už jsem Vám komentoval. Jsou to účelové lži a zastaralé údaje.

pavel
3. červen 2017, 22:41

Jasně, Solyndra a SUniva taky přepálili akvizice, a Solarcity Musk masivně dotuje , protože mu to dělá radost. :-) Můžete to popírat jak chcete ale jak americké tak evropské fabriky na fotovoltaiku přes masivní státní dotace krachují jako na běžícím páse.

Jinými slovy, fakta v článku vám nejdou pod čumák ale nevíte jak na ně reagovat.

A fakta jsou jasná, zatímco jediné co dostaly projekty atomových elektráren v USA byly garance případně půjčky, které budou vráceny tak oze parodie na elektrárny dostávají rovnou dotace, rovnou prachy na účet, přičemž se jedná o mnohonásobně větší objev finančních prostředků, než by se mohlo jen zdát investorovi do JE.

Martin Hájek
28. květen 2017, 23:57

Pane Veselý, vy prostě nezklamete! Vždy selektivní pohled, vždy jen to, co se Vám zrovna hodí.

Poněkud jste nás zapomněl informovat o tom, že mezi březnem 2016 a březnem 2017 došlo ke zvýšení instalovaného elektrického výkonu v uhlí ze 72 na 89,6 GW, tedy o 17,6 GW!

To, co sledujeme, je ve skutečnosti z větší části generační obměna, kdy jsou staré uhelné elektrárny nahrazeny novými kapacitami. Ostatně totéž probíhá i v plynu, jenom tam historicky nebyl tak velký instalovaný výkon, protože největší boom je otázkou posledních ani ne 10 let.

Jan Veselý
29. květen 2017, 09:01

Heleďte, já situaci v USA sleduji dost pečlivě. Takže třeba vím, že celkový instalovaný výkon uhelných elektráren je ~269 GW (k únoru 2017, k nahlédnutí na odkazovaném webu) a že se posledních 5 let nepostavilo skoro nic, takže celkový instalovaný výkon na současný stav klesl od roku 2010 o 73 GW. Vše oficiální údaje EIA, tj. vládní agentury pro energetiku.

Ondra
29. květen 2017, 20:06

Jestli budem věřit EIA (já bych jim celkem věřil), tak to nebude s tím nahrazováním uhlí asi až tak žhavý. Jasný je, že uhlí to v USA nemá v posledních letech úplně lehký, protože ho vytlačuje levnej plyn. Taky souhlasím s tím, že ho postupně (spíš pomalu postupně) nahradí OZE ale hlavně (jak se to děje v posledních letech) plyn. Jinak za rok to podle EIA pro uhlí zas tak bídně nevypadá - aspoň podle toho jejich měsíčního výhledu by +- současnej výkon 268,5 GW (konec března 2017) měl do 12 měsíců klesnout o 4,5 GW na 264 GW - takže asi o 1,6 %.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se