Australský hnědouhelný lom Loy Yang. Autor: Marcus Wong Wongm

Vodík vyráběný z hnědého uhlí? Australané s Japonci otestují novou technologii

Japonská Kawasaki Heavy Industries a australská AGL spojí síly za účelem otestování pilotní technologie výroby vodíku z hnědého uhlí. Ten by měl být následně zkapalňován a přepravován lodní dopravou do Japonska, kde bude využíván zejména v sektoru dopravy.

Technologie zplyňování hnědého uhlí na vodík bude testována u hnědouhelného dolu a přilehlé elektrárny Loy Yang, které provozuje společnost AGL. Elektrárna Loy Yang je s šesti 525MW bloky nejvýkonnější australskou elektrárnou. Získávaný vodík má být následně přepravován na australské pobřeží, kde bude zkapalněn a následně exportován do Japonska.

„Je nesmírně důležité, abychom investovali do energetických zdrojů budoucnosti, a pomohli tak v přechodu od starších forem výroby energie k novým formám,“ uvedl australský premiér Malcolm Turnbull.

Vzhledem k rozsahu pilotního projektu bude množství vyráběného vodíku malé, a s ním i objem očekávaných emisí. Konsorcium realizující tento projekt nicméně k „omezení“ dopadů zvolilo cestu uhlíkové offsetu, tedy snížení emisí v jiné oblasti. Pokud však bude tato technologie v budoucnu rozvíjena, vyžádá si kombinaci s technhologií zachycování a ukládání uhlíku (CCS).

Podle australského premiéra Turnbulla vláda na projekt, který mimo jiné povede k vytvoření 400 lokálních pracovních míst, přispěje částkou 50 milionů australských dolarů (800 milionů korun). Celkový objem investic nicméně společnosti realizující projekt neuvedly.

Výstavba demonstrační jednotky bude zahájena v polovině letošního roku, dokončena by měla být do roku 2021. Pokud bude pilotní projekt úspěšný, do komerční fáze by se měl dostat po roce 2030.

Úvodní fotografie: Australský hnědouhelný lom Loy Yang, jehož uhlí bude využíváno k výrobě vodíku, autor: Marcus Wong Wongm18 odpovědí na Vodík vyráběný z hnědého uhlí? Australané s Japonci otestují novou technologii

 1. Renek napsal:

  Nejak nevidim moc rozdilu mezi spalovani bordelu lokalne a vyroby elektriny naprimo – mohli jim poslat Tesla baterky namisto vodiku..
  Vubec nerozumim temto marnym pokusum vyroby radoby ‚ciste‘ energie pri ktere stejne zahumusi prostredi…

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Však to je jen takový výkřik ze zoufalství, protože hnědouhelné elektrárny v Austrálii ztrácí půdu pod nohami a snaží se nějak odůvodnit svou budou existenci, když ve výrobě elektřiny o tyhle staré a poruchové šroty přestává být zájem. A nové se stavět skoro jistě kvůli elektrice nebudou.

 2. Jenda napsal:

  Bože, bože, proč z uhlí?!? Mají kolem sebe oceán, vodíku tři půlky a oni si řeknou: „Budeme dělat vodík z uhlí!“ 😀

  • Martin Pácalt napsal:

   Mají oceán a mají ohromné plochy zalité silným slunečním osvitem. Také mi to hlava nebere. Nicméně vysvětlení výše ohledně „předsmrtelné křeče“ hnědouhelných bloků je nejspíš pravdivé.

 3. Vláďa napsal:

  Kolik vodíku to jejich hnědé uhlí obsahuje?

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Protože mají federální vládu, která je tak ve vleku uhelné lobby, že jim škarohlídi říkají COALition. Proč? Protože můžou.

   • Vláďa napsal:

    Článek je o výrobě vodíku z hnědého uhlí. Proto se ptám kolik vodíku to jejich uhlí obsahuje.

    • Jan Budín napsal:

     Pokud čtu správně graf na poslední stránce článku o charakteristikách hnědého uhlí ve státě Victoria, kde se nachází také uvedený hnědouhelný důl Loy Yang, tak se obsah vodíku pohybuje mezi 4 a 6 %. Ale článek je to už poměrně „vousatý“ 🙂

     https://web.anl.gov/PCS/acsfuel/preprint%20archive/Files/28_4_WASHINGTON%20DC_08-83_0002.pdf

    • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

     Co kdybyste přestal tady dělat chytráka a místo toho použil tu kouzelnou věc od pana Googla nebo Binga a napsal tam třeba Latrobe Valley Coal Water Content? První odkaz je od Mineral Council of Australia a píše se tam:
     „The brown coal of the Latrobe Valley has a high moisture content which ranges from 48-70 per cent, this reduces its effective energy content (5.8 to 11.5 MJ/kg on a net wet basis or 25 to 29 MJ/kg on a gross dry basis). To date this has prevented it from being export quality coal. However, advances in drying, gasification and liquefaction technologies could see Victoria’s brown coal develop into a major export commodity. “
     Hned pod tím je tabulka s dalšími parametry toho uhlí, mj. vodík tvoří 4-5.5% hmotnosti.

  • Petr napsal:

   Nejde o to kolik je v uhlí vodíku, ale že mají kvanta levného mokrého uhlí, které se jim nevyplácí sušit, ale bude lepší ho rovnou spalovat vlhké, takže většina vodíku se vyrobí rozkladem té vody.

 4. Petr napsal:

  Hlavní problém Austrálie je, že podepsali Pařížskou smlouvu, kdyby z toho odstoupili jako USA, tak můžou kolem svých nekonečných hnědouhelných dolů postavit díky levné elektřině v pustinách konkurenceschopné automatické továrny na solární panely, jenž už potom můžou prodávat globálně kamkoliv.

  Ono to tak stejně nakonec dopadne, jen mezitím některé globální skupiny to chtějí místním Australanům levně skoupit pod rukama v konkurzu, a potom vymyslet jako svou největší přidanou modernizační hodnotu nějaký podvod, jakože CO2 z komínů budou pumpovat pod moře a ten tam navždy vydrží 🙂

  • Petr napsal:

   I když podle BREXITu tipuji, že se na ten složitý původní plán nakonec vykašlou.
   Když se dostali soláry na ekonomickou cenu pro globální jih díky Číně dříve než plánovali.
   A počkají jen 5 let až se zruší většina hlavních uhelek v Evropě a získají levně ty uhelné oblasti v Austrálii, a pak v tom nechají maximálně namočenou jen EU, a Británie i s celým Commonwealthem od CO2 náboženství odstoupí jako kdysi od katolictví.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Myslíte tu Británii, kde je uhelná energetika ve fázi likvidace a OZE, hlavně vítr, trhají rekordy? A víte, že stát Victoria, kde ta elektrárna je má plán 50% výroby z OZE do 2030?

    • Petr napsal:

     Jenže zároveň přešla Británie nejvíc ze všech v EU na plyn, a nejpozději k roku 2030 už ty plány na CO2 poplatky by extrémně zdražili i používání toho plynu.
     Zároveň ten uvažovaný globální přeprodej s CO2 a elektrárnymi se nepovedl, a rozvojové státy už přímo kupují soláry z Číny bez potřeby prostředníků, a továrny na větrníky utíkají z Evropy do mnoha míst světa, protože se je nevyplácí globálně převážet.
     Taky se naráz přestali dotovat hlavní velké pokusy o ukládání CO2.

     Takže si na své předpovědi trvám.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   USA z Pařížké dohody neodstoupili. To nejde před rokem 2020.
   Levnou elektřinu nemají, mají totiž strašně drahou dopravu té elektřiny.
   Elektrárna Loy Yang B patří ze 70% Engie (Francouzi) a z 30% Micui (Japonci).
   Je krásné mít názor, je vhodné ho mít něčím podložený, aby to nebyly prázdné řeči.

   • Petr napsal:

    Nejde o vlastnictví starých elektráren, ale těch obřích uhelných dolů v Austrálii.
    Když původní elektrárny stavěné na dodávky pro obyvatelstvo zmizí, tak se dokonce snáze zajistí povolení a dotace pro železnici a novou uhelnou elektrárnu u moře, kde bude ideální místo na ty automatické továrny na panely. Taky se pak bude lépe argumentovat zajištěním „spousty“ úplně nových dobře placených míst
    I když v Austrálii jsou po odtržení od Britské říše a konci dovozu vězeňských otroků velmi dobře placení díky nedostatku zaměstnanců skoro všichni i pouzí zemědělci.

 5. Marcel napsal:

  Každý se tu ptá proč vyrábět vodík z uhlí, vždyť tam žádný není … Kdo zná aspoň trochu chemii tak ví že se bude vyrábět samozřejmě z vody , jako se dříve vyráběl svítiplyn … Do rozžhaveného uhlí se vhání vodní pára a vzniká kysličník uhelnatý a vodík … Pak to budou nějak separovat a CO dál spalovat na CO2 v elektrárně a vodík prodávat …

  • Vinkler napsal:

   No samo, jedno řešení je např. tlaková plynárna Ústí. Nebo zvolí jiné? Tady o tom nic není napsáno, možností je mnoho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *