Domů
Akumulace energie
EDF začala pracovat na projektu smart grids se setrvačníky
Stornetic setrvačníky

EDF začala pracovat na projektu smart grids se setrvačníky

Společnost EDF spustila se společností STORNETIC společný inovativní projekt zaměřený na řešení ukládání energie ve smart grids. Projekt bude spuštěn v pilotním režimu v soustavě EDF určené pro obdobné testy poblíž Paříže.

Hlavním účelem projektu je vyhodnotit možnosti využití technologie setrvačníku ke skladování elektřiny v chytrých elektrických soustavách. Dodání kompletních systémů od společnosti STORNETIC by mělo proběhnout v červnu roku 2017.

Zatímco většina společností se v současné době orientuje na skladování elektřiny do baterií, EDF vsadilo v tomto případě na koncept skladování elektřiny v podobě mechanické energie do setrvačníků. Ten odstraňuje některé nevýhody baterií, jako je například jejich postupná snižující se kapacita.

Skladovací systém STORNETIC
Jednoduché rozšiřování skladovací kapacity systému STONRETIC

Řešení společnosti STORNETIC je jednoduše škálovatelné, obdobně jako některé bateriové produkty pro skladování energie na úrovní sítí. Podle oficiálních stránek dodavatele je možné postavit moduly s kapacitou od kWh až po několik MWh.

„Věříme, že skladování energie bude hrát klíčovou roli v nadcházející transformaci elektroenergetického sektoru. Díky společnému projektu se společností STORNETIC můžeme v reálných podmínkách vyhodnotit funkčnost jejich technologií v různých aplikacích od vyrovnávání výkonu OZE až po regulaci frekvence.“
Etienne Brière, Ředitel pro OZE a skladování energie v EDF

Mimo to nabízí technologie setrvačníku využití celé skladovací kapacity po celou dobu životnosti. Ta je odhadována na více než jeden milion cyklů. Technologie je založena výhradně na mechanickém principu bez použití chemických reakcí a je vyrobena z materiálů, které jsou plně recyklovatelné.

Obdobný projekt na bázi setrvačníků je připravován i v Irsku, kde má sloužit pro zálohu výroby z větrných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se