Domů
Úřady a instituce
Britský jaderný regulátor bojuje po Brexitu s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků
Jaderná elektrárna Windscale (Sellafield)
Zdroj: http://www.sellafieldsites.com

Britský jaderný regulátor bojuje po Brexitu s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků

Britský jaderný regulátor (ONR) čelí po vystoupení Spojeného království z Evropské unie kritickému stavu v počtu kvalifikovaných pracovníků. Důvodem je, že po Brexitu bude úřad nucen převzít odpovědnosti, které jsou v současné době sdíleny s evropskými partnery. Zdálo se, že by se mohlo jednat o jeden z důvodů pro setrvání Spojeného království v Euratomu, nicméně ve čtvrtek země rozhodla o svém definitivním opuštění evropského jaderného regulátora. 

Úřad pro jadernou regulaci uvedl, že ztráty zkušených pracovníků v oblasti regulace, kteří odcházejí do důchodu ve většině případů bez náhrady, se mohou v příštích letech projevit ve ztenčení celkové schopnosti úřadu. Záležitosti, kterými by se měl úřad zabývat, ovšem neubývají, po odstoupení Spojeného království z Evropské unie jich naopak přibude.

Povinnosti, které v současné době zastává Euratom, celoevropský jaderný regulační orgán, mají být převedeny na ONR poté, co Británie opustí EU a Euratom, včetně tzv. ochranných opatření požadovaných podle mezinárodních pravidel pro zabránění zneužívání štěpných materiálů.

Jenifer Baxterová, vedoucí oddělení pro energetiku v Institutu strojních inženýrů, uvedla, že existuje omezená skupina kvalifikovaných inspektorů, kteří by mohli pracovat v ONR, a nedostatek času na školení nových inspektorů, jelikož Británie opustí EU v roce 2019.

„Vyškolení inspektora trvá pět let a úřad potřebuje mnohem více lidí, takže bude trvat nejméně 20 měsíců, než bude zaveden nový režim,“ uvedla Baxterová.

Areál britského jaderného centra Sellafield. Nejprve zde stály jen reaktory Windscale Piles (najdete je v levé zadní části areálu, vysoký komín druhého reaktoru byl v roce 2001 z části zbourán) a několik budov pro zpracování jaderného paliva, nakládání s radioaktivními odpady a především pro nakládání s plutoniem pro vojenské účely. Později přibyly čtyři blok JE Calder Hall (v pravé zadní části areálu, jejich identifikaci ztěžují zbourané chladicí věže), které vznikly jako samostatný celek, oddělený od zbytku areálu. V dalších letech se areál rozrůstal o další zařízení pro nakládání s radioaktivními odpady.
Jedním z úkolů britského jaderného regulátora je monitorování jedné z největších zásob radioaktivního materiálu na světě v areálu britského jaderného centra Sellafield. Nejprve zde stály jen reaktory Windscale Piles (v levé zadní části areálu, vysoký komín druhého reaktoru byl v roce 2001 z části zbourán) a několik budov pro zpracování jaderného paliva, nakládání s radioaktivními odpady a především pro nakládání s plutoniem pro vojenské účely. Později přibyly čtyři blok JE Calder Hall (v pravé zadní části areálu, jejich identifikaci ztěžují zbourané chladicí věže), které vznikly jako samostatný celek, oddělený od zbytku areálu. V dalších letech se areál rozrůstal o další zařízení pro nakládání s radioaktivními odpady. (Zdroj: Sellafieldsites.com)

Británie opouští Euratom

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků využili vedoucí představitelé jaderného průmyslu a rostoucí skupina poslanců k vyzývání vlády Spojeného království v setrvání součástí Euratomu.

Ještě v pondělí Theresa Mayová, předsedkyně vlády Spojeného království, oznámila, že se bude snažit o zachování spolupráce s Euratomem. Úředníci uvedli, že vláda zvažuje, zda by Spojené království mohlo mít přidružené členství celoevropského regulátora.

Ve čtvrtek ovšem kancelář britského ministra pro Brexit Davida Davise definitivně rozhodla o opuštění Euratomu.

„To odráží skutečnost, že smlouvy EU a Euratomu jsou jednoznačně legálně propojeny,“ uvádí politický dokument publikovaný Davisovou kanceláří.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Windscale (Sellafield), zdroj: sellafieldsites.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
14. červenec 2017, 17:53

Tak Pákistán to zvládne, Jihoafrický republika to chce zvládnout, malé Česko to zvládalo, ale reformovaný školní systém Velké Británie se asi poslední desetiletí masově soustřeďoval na výchovu gam až epsilonů.

C
15. červenec 2017, 18:51

No otázka jak dlouho to budeme zvládat, nevím jaká je situace na jaderných oborech. Problém nedostatku lidí v technických a přírodovědných oborech je třeba nějak vyřešit, ovšem nelze požadovat řešení šitá horkou jehlou jako nedáno jeden vysoce postavený člověk požadující zpoplatnění oborů humanitních. To není řešení, to akorát naštve lidi. Řešení se musí hledat v tom proč netáhnou technické předměty a technika jako taková, technika neumí soupeřit o lidi ve zmenšujícím se rybníčku. (čti slábnoucích ročnících)

Západ má problémy se školstvím, ale ty jsou jenom odrazem problémů společenských, pomalu se to dostává v jisté formě i sem. A společenská krize je spojena s krizí demografickou a víme kam demografická krize vede. Obecně má třeba v Británii a USA za důsledek své sebeprohlubování kdy je dobře zdokumentovaným faktem že mladí lidé v podstatě nemohou dosáhnout na vlastní bydlení, dále do budoucna budou muset řešit penze silných ročníků a tedy moc prostředků pro ně a případně na pořízení dítěte nezbývá, což tuto krizi prohlubuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se