Vedení

Středočeský kraj vytvoří akční plán pro případ blackoutu

Středočeské obce by měly být připraveny na možný masivní výpadek elektrického proudu. Vedení kraje počítá s vytvořením akčního plánu pro hrozbu blackoutu, na jeho přípravě se bude podílet krajská zastupitelka za STAN a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Na dnešním setkání vedení kraje se starosty v Praze to řekl hejtmančin náměstek pro bezpečnost Vít Rakušan (STAN).

Hejtmanství chce dokument připravit přednostně vlastními silami. Pracovat na něm začne letos a hotov by měl být v polovině volebního období současné koalice.

„Chtěl bych využít právě i Danu Drábovou jako zastupitelku, která ne v rámci nějakých placených služeb, ale v rámci výkonu svého zastupitelského mandátu už projevila zájem se na tom podílet,“ řekl Rakušan ČTK.

Připomněl, že na blackout se připravuje i Česká republika na nejvyšší úrovni.

„O co jde nám, je trošku jiné patro, a to je příprava měst a obcí,“ uvedl.

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS

Ilustrační foto

Dokument má stanovit, co mají starostové dělat, co by měli svolat a jakým způsobem. Řešit bude i to, zda mají být připraveny zásoby potravin a pitné vody pro případ, že by výpadek byl dlouhý a ovlivnil dodávky.

„Jako starostové a starostky jsme připraveni na takové hrozby, jako jsou povodně, máme své povodňové plány, víme, jak se v daných situacích zachovat, v jaké fázi aktivovat náš krizový štáb, povodňovou komisi. Bylo by dobré, abychom se pomalu začali připravovat i na hrozby 21. století, ke kterým například masivní výpadek elektrické energie patří,“ řekl Rakušan.

Připomněl, že do této kategorie se řadí i terorismus. Hejtmanství se podle něj bude muset zabývat i těmito hrozbami. V rámci projektu Bezpečná škola chce například zajistit vstupy do školních budov a ve spolupráci s policií připravit personál na situaci, kdy by se do zařízení dostal ozbrojený útočník.

Autor:

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *