VIDEO: Britská vláda dala milion liber na draka o výkonu 3 MW

Konsorcium v čele s firmou Kite Power Solutions obdrželo grant 1 milion liber od britské vlády na rozvoj unikátní větrné elektrárny. Technologie je založena na drakovi (kite), který prostřednictvím dlouhého provazu pohání generátor. První elektrárna o výkonu 3 MW má vyrůst do roku 2019.

Podle společnosti Kite Power Solutions (KPS) má tato technologie potenciál přeměnit offshore větrnou energetiku. Oproti klasickým turbínám je levnější a má jednodušší instalaci i údržbu. Cena je tak nízká, že nebudou potřeba vládní dotace.

Milionový grant má posloužit Kite Power Solutions na zvýšení výkonu její jednotky na 500 kW a ověření komerční životaschopnosti 3 MW offshore polí.

Cílem KPS je zprovoznit svoje první 3 MW pole nejdříve na pevnině do roku 2019 a následně i na moři do roku 2021.

„V průběhu posledních tří let KPS úspěšně demonstrovala potenciál výroby elektřiny pomocí kite technologie a se svými obchodními partnery máme nyní příležitost urychlit komerční využití, takže můžeme rozšířit nízkonákladovou offshore větrnou energii v globálním měřítku.“
David Ainsworth, ředitel Business Development v KPS

Poloviční náklady oproti klasickým větrným turbínám

KPS se chce zaměřit na offshore větrné elektrárny. Kite technologie by mohla snížit investiční náklady oproti klasickým turbínám na polovinu, protože patentovaný systém nevyžaduje velké množství oceli.

V současné době se náklady na offshore větrné zařízení pohybují okolo 140 liber za MWh. Podle odhadů se náklady do roku 2020 sníží na 78 liber za MWh. KPS očekává, že v roce 2020 bude schopný se svým zařízením dosáhnout hodnoty 50 liber za MWh.

Kite technologie je jednou z alternativ ke klasickým větrným turbínám. Drak na provaze dlouhém více než 500 metrů pohánějící generátor zaujal i Billa Gatese, který tuto technologii v článku pro Financial Times označil za „zázračné řešení“.

Jak tato technologie funguje ukazuje následující video.

Zdroj úvodní fotografie: Kite Power Solutions

Autor:5 odpovědí na VIDEO: Britská vláda dala milion liber na draka o výkonu 3 MW

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Už jsem o tom slyšel. Ale nejsem si pořád jistý, jestli je to úžasný geniální nápad, který bude vyrábět obrovská množství elektřiny skoro zadarmo nebo je to blbost.
  Každopádně mi připadá správné , že někdo dá peníze na postavení prototypové produkční jednotky se vším všudy.

  • Mikeš napsal:

   Čím že je tažen ten Kite zpět? To jsem nějak nepochopil, však by se měla ta vygenerovaná energie zas zmařit na přitažení kite ne? Taky je zajímavý, že se to nezamotá, ale když už jim nějaký prototyp funguje tak to asi mají vyřešený 🙂

   Přesně tak jsem na pochybách jestli je to geniální, nebo blábol. 🙂

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Princip je jednoduchý a běžně používaný paraglidisty. Stačí tomu draku „sklopit uši“ a přijde o většinu tahu, takže i slaboučký naviják/péro ho lehce stáhne kus zpátky. A jede se znovu. Proto taky v tom videu mluví o dvou dracích na jeden generátor. Mají se střídat. Prototypová zařízení snad existují někde v Itálii.

 2. Petr napsal:

  A pokud přestane foukat?

 3. nikdo napsal:

  Snad se jim to nebude zamotavat, v ruznych vyskach muze byt rozdilny smer vetru viz balonove letani.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *