Domů
Větrné elektrárny
Elektřina z větru začíná být podle dánské vlády příliš drahá
Offshore větrný park v Kodani. Autor: CGP Grey
Zdroj: CGP Grey

Elektřina z větru začíná být podle dánské vlády příliš drahá

Dánská vláda má v úmyslu zrušit plán výstavby pěti větrných elektráren na moři, protože jejich produkce se pro spotřebitele stává příliš drahou. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Výroba elektřiny z větru má na celkové produkci elektřiny v Dánsku podíl více než 40 procent, což je světový rekord. Vláda plánovala tento podíl do roku 2020 zvýšit na polovinu.

Vláda odhaduje, že nákup elektřiny z těchto větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 350 megawattů by spotřebitele stál zhruba 70 miliard dánských korun (254,3 miliardy Kč).

Ministr energetiky Lars Christian Lilleholt upozornil, že od roku 2012, kdy bylo dosaženo politické dohody o rozvoji obnovitelných zdrojů, se náklady prudce zvýšily. To je podle něj nepřijatelné, protože soukromý sektor a domácnosti již platí za obnovitelné zdroje energie příliš mnoho.

Dotace pro výrobce větrné elektřiny se zvýšily, protože ceny elektřiny od roku 2012 prudce klesly a producenti museli získat více peněz, aby jejich produkce byla zisková. Průměrná cena elektřiny ve Skandinávii se v roce 2015 snížila na 21 eur (570 Kč) za megawatthodinu (MWh) z 31 eur za MWh v roce 2012.

Úvodní fotografie: Offshore větrný park v Kodani. Autor: CGP Grey

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Tomáš N.
13. květen 2016, 21:51

Ona ještě potřebuje být dotovaná ?

Vladimír Wagner
14. květen 2016, 00:22

Řekl bych, že tady se začíná projevovat ta věc, o které jsem tu už několikrát psal. Pan Vaněček a pan Veselý tu píší o tom, jak hodně větrné elektrárny nejsou kompatibilní s jadernými bloky a vytlačují je. Ovšem nejefektivněji vytlačují větrné bloky jiné větrné. A podobně to funguje i u solárních. Dokud bylo Dánsko samotné, které stavělo obrovský výkon ve větru (a to takový, že při ideálních podmínkách přesahuje silně dánský potřebný výkon), tak to pro něj nebyl problém. V té době pořád ještě poslalo přebytek z větru sousedům a ti mu za to ještě zaplatily. V té době totiž většinou nebyl v regionu přebytek elektřiny. Dánsko tak v principu díky spoléhání na sousedy mohlo mít 50 % i více výroby elektřiny ve větru Pořád sice ještě muselo doplácet za vyvezenou elektřinu ten rozdíl oproti dotované ceně dánští spotřebitelé, ale nebylo to tolik.

Jak se však stejný model vysoce dotovaných cen za vítr a tím i intenzivní stavba vrtulí prosadil i u sousedů, situace se dramaticky změnila. A hlavně Německo způsobilo, že v době, kdy fouká, je v regionu takový přebytek elektřiny z větru, že jsou ceny nulové a dokonce stále více záporné. Dánsko tak sice vyveze velké množství větrné elektřiny, ale zadarmo. Ovšem celou cenu té vyvezené dotované elektřiny se zaručenou cenou musí zaplatit dánský spotřebitel elektřiny v OZE poplatcích. Začíná nastávat situace, že každá další velká větrná farma už stále větší část doby dodává zadarmo a na vývoz, ale její dotovanou a zaručenou cenu musí zaplatit dánský spotřebitel v OZE poplatcích. Takže tyto nové větrné farmy jsou už opravdu pro dánského spotřebitele extrémně drahé.

Na tento problém, o kterém jsem tu psal už mockrát, však už začínají narážet i Němci a to ještě mají hodně daleko do toho, že by z větru a slunce vyráběli 40 % elektřiny jako Dánové. Bude opravdu zajímavé sledovat, kdy budou muset tuto realitu přijmout. Ona opravdu není elektřina z větrníků a fotovoltaiky zadarmo, jak tady tvrdí pan Vaněček a pan Veselý. A opravdu nemohou Dánové i Němci stálým zvyšování jejich výkonu nahradit zdroje nezávislé na počasí, jak si to tito pánové představují.

A opravdu by mě zajímalo jestli si pánové Vaněček a Veselý spolu s komorou OZE stále myslí, že má smysl u nás stavět masově větrné elektrárny a pokrýt s nimi 30% výroby elektřiny. A že u nich bude elektřina levnější než u těch dánských či německých a budou jim efektivně konkurovat (když se točí většinou ve stejnou dobu, jako ty přímořské německé a dánské).

Milan Vaněček
14. květen 2016, 03:09

Zase obvyklá porce demagogie. Za prvé: větrné elektrárny na moři jsou dražší než ty na pevnině. tak proč pospíchat s jejich budováním. Obdobně hlupáci naletěli všehoschpným u nás s FV v roce 2010 kdy jsme byli první na světě v instalaci FV na hlavu.

Za druhé: podívejte se na ty ceny elektřiny v Dánsku, jsou nižší než u nás. Včera na serveru Aktuálně bylo srovnání toho co zaplatí průměrný Dán za elektřinu, vodné, ....

Jsme na tom mnohem hůře v paritě kupní síly a dokonce i absolutně. Jó být tak Dánem .....

Za třetí: pamatuji, kdy se říkalo (a nejen takoví jako Vy, to nééjde.... mít přes 20% energie z větru). A hle, jde to. Když postupně vy budujete v regionu akumulaci, tak to jde.

A u nás propaguji: začněme postupně jako v Německu s FV na střechách. Žádné problémy s transportem el. energie. Až bude u nás 130tisic FV střech ( to odpovídá Německému milionu, v USA jich už mají též přes milion) tak pokračujte s dalším....Větrné elektrárny může ČEZ stavět a vlastnit hlavně u Poláků na Baltu.....

Hlavně nestavět nové JE, ten tunel by předčil FV na polích z roku 2010. Co se Dukovan týče začit šetřit na likvidaci za 10 či 20 let, ve fondu jsou tam zcela nedostatečné peníze (četl jste kolik to bude stát EON?) a měli by na to za těch deset let ušetřit což při současných cenách el. energie bude problém.....

Vladimír Wagner
14. květen 2016, 11:42

To, že Dánové mají přes dvacet procent ve větru není dáno tím, že by vybudovali takové možnosti akumulace v regionu, ale že mohou masivně exportovat elektřinu sousedům a importovat od nich (hlavně na sever), kteří mají velké možnosti ve vodě. Ale i ty jejich možnosti jsou omezené.

Pane Vaněčku, jestli jsem pochopil, tak Vaše doporučení pro českou energetiku je stavět větrné elektrárny na Baltu. ČEZ už stavbu dotovaných větrných elektráren vyzkoušel nejen v Rumunsku a nakoupil i řadu projektů v Polsku, zatím však (mění se neustále dotační podmínky) žádný nepostavil. Tak uvidíme, jak Vaše doporučení, které ČEZ přijal, dopadne. Jen bych upozornil na pár zádrhelů:

1) Jak už Vás upozornili jiní, když jste tento postup navrhoval, podmínky v Polsku na Baltu (je to o dost více na východ) jsou horší než v Dánsku a Německu více na západ.

2) Už teď je postaven takový přebytek větrníků, že ani společná německá, polská a česká síť nezvládá její přepravu a Němci a další staví stále nové.

3) Můžete sice postavit vedení, ale vidíte, že i u Němců, kde to vedení vede čistě uvnitř Německa, to je velký problém. Nevím, co řekne polský sedlák, když mu budou chtít postavit vedení přes pole pro dodávku elektřiny do Česka.

nikdo
15. květen 2016, 03:14

"Za druhé: podívejte se na ty ceny elektřiny v Dánsku, jsou nižší než u nás. Včera na serveru Aktuálně bylo srovnání toho co zaplatí průměrný Dán za elektřinu, vodné, …."

Myslite toto?

http://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/kolik-zaplatite-za-pivo-jidlo-ci-obleceni-projdete-si-porovn/r~e5916106169111e68afb002590604f2e/

jak z toho dokazete poznat kolik je za elektrinu?

Dle tohoto http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/12823-srovnani-cen-elektriny-a-plynu-v-evrope maji Danove naopak nejdrazssi elektrinu, mate prosim nejaka novejsi data?

Milan Vaněček
15. květen 2016, 08:30

Ano myslí ten prvý odkaz. To je pro mě rozhodující (jako pro penzistu - kolik zaplatím). Děkuji i za Váš druhý odkaz. Tam je pro mě rozhodující že velkoodběratelé v Dánsku i ČR mají cenu stejnou (velkoobchodní cena říká něco o výrobních nákladech).

Vladimír Wagner
15. květen 2016, 08:46

A neříká to spíše něco o tom, že část nákladů se ve formě poplatků za OZE přesunuje z průmyslu na domácnosti?

Ondra
15. květen 2016, 08:59

Jasný, klasika. Zas si mícháte dva zdroje podle toho, kterej Vám líp hraje do karet. A zase tady opakovat, že z prvního odkazu není jasný, kolik je elektřina a kolik zbytek, už snad ani nemá cenu.

Data Eurostat za první polovinu 2015 - http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Electricity_price_statistics Dánsko s Německem - jasně nejdražší elektřina pro domácnosti (i když u Fritze si to lidi rádi zaplatí).

"Jsme na tom mnohem hůře v paritě kupní síly a dokonce i absolutně. Jó být tak Dánem ..." - co o tomuhle dodat. Asi jen dvě věci:

1) Být tak Dánem, zaplatíme víc. Absolutně jsme na tom mnohem líp a jestli nevidíte, že cena v ČR je víc jak o polovinu menší co v Dánsku, tak snad můžu jen doporučit silnější brejle.

2) V paritě už to takový terno není, ale furt jsme pod průměrem EU28 a Dánové maj i tak elektřinu dražší o 10 %. A o Vámi milovaném Německu, který by nám všem mělo být vzorem, už raději ani nemluvit (skoro o polovinu dražší elektřina jak u nás - v paritě).

Milan Vaněček
15. květen 2016, 10:25

Z pohledu penzisty mě zajímá kolik složenkou zaplatím za elektřinu , teplo a vodu. Proto jsem tad dal odkaz na čísla co zajímají mé vrstevníky.

Já sám jsem na tom líp

mám rodinný dům, svoji studnu, když chci přitopím si svým dřevem a FV na střechu si dám bez dotací, jen bych chtěl aby stát, ČEZ a ČEPS to podporovaly a ne naopak jak je to teď.

Ondra
15. květen 2016, 11:02

Já Vás chápu, každýho zajímá kolik ve finále zaplatí a to je dobře. Lidi by se měli víc zajímat o to, za co platí a kolik platí. Ale tady jde řeč o elektřině a tahat do toho vodu a další energie je trochu mimo. Navíc v tom srovnání z Aktuálně ani není napsaný, na jakou je to spotřebu, kolik lidí v domácnosti apod. To, že se jedná o poplatky pro byt 85 m2, nic neříká. Nevím, ale osobně mi přijdou víc zajímavý čísla z Eurostatu. A ty Vám taky řeknou, kolik v průměru zaplatíte za elektřinu a že v Dánsku ani Německu to není žádná raketa, i když mají výrazně vyšší platy (koukněte na paritu).

Jan Veselý
14. květen 2016, 09:44

Já budu stručný:

- je to zase jak od Jiráska

- přestaňte už konečně používat ty slaměnné panáky

- řešíte problém, který má Francie s jadernými elektrárnami každou noc už 30 let.

Tomáš N.
14. květen 2016, 10:24

No, nepochopil jste to.

Také bych si přál mít tolik procen FVE a VE jako mají Němci ale hlavně bych si přál mít takovou vládu jako mají Němci.

O lidech u nás už vůbec raději nemluvím, viz Váš případ.

Vladimír Wagner
14. květen 2016, 17:30

Takže jsme se dozvěděli, že byste chtěl mít takovou vládu, jako mají Němci a že byste rád všechny lidi u nás, kteří mají jiné názory, vyměnil za ty v Německu. Teď byste ještě mohl říci něco konkrétního k článku a mé reakci.

Tomáš N.
15. květen 2016, 07:24

Nestačí Vám to co napsali jiní nebo chcete aby to samé psal každý ?

A prosím nepřidávejte k mojim odpovědím co jsem neřekl, no ono by to mělo platit nejen k mojim, takovej "malej českej" demagog, že ?

Jan Veselý
14. květen 2016, 09:37

Abych to trochu doplnil a upřesnil. V Dánsku proběhly volby a změnila se vláda. Takže zatímco předchozí vláda (středolevá) schválila výstavbu několika offshore větrných farem v Kattegatu za (pro offshore vítr) rekordně nízké ceny (70-75 EUR/MWh, ~70% koeficient využití), v současnosti se k vládě dostali jiní lidé a jiné partaje. Vládní stranou jsou liberálové. Je to vláda menšinová a jakékoliv její rozhodnutí musí podpořit minimálně 2 další parlamentní strany. Takže přání pana ministra mohou zůstat pouze výkřiky do novin. Obzvláště, když by chtěl vypovídat platné kontrakty.

Martin Hájek
15. květen 2016, 23:50

No nekupte to, když je to tak levné! Vtip je v tom, že Dánsko vůbec nemusí žádné další větrníky stavět, nic kromě zájmů Vestasu ho k tomu momentálně nenutí. A už vůbec je nemusí stavět na moři, když má stále dost místa na souši. Ostatně to není první redukce, plán na offshore větrné parky se redukoval už jednou v roce 2014, původně to mělo být 500 MW. Pan ministr asi ví, co dělá, Dánští spotřebitelé už platí na elektřinu z OZE zhruba 8 miliard dánských korun ročně, tj. v přepočtu 29 miliard Kč, už se jim to zjevně dost zajídá a další větrný Temelín prostě platit nechtějí a těžko se jim divit.

Milan Vaněček
16. květen 2016, 20:53

Dánové jsou na tom dobře ve srovnání s námi. Za 29 miliard Kč podpory OZE ročně dostali z větrných elektráren více než 40% své výroby elektrické energie. A navíc Dánové z výroby větrných elektráren udělali svůj špičkový strojírenský vývozní artikl. Ve výzkumu velmi levné fotovoltaiky založené na organických materiálech jsou světová špička.

To my jsme jiní kabrňáci. Za 45 miliard Kč ročně (z toho fotovoltaika cca 25 miliard) dostaneme z FV 2,5% své výroby elektrické energie. Vypsali jsme nejvyšší dotace na světě, bez jakéhokoliv stropu.

To je ten rozdíl mezi rozumnou podporou OZE na straně Dánů a naším „energetickým mixem“ složeným z kriminálních podvodů, jednání v konfliktu zájmů, směsi ignorance, nevědomosti a silného lobysmu. Přitom ten tunel co byl ustanoven ERÚ, Topolánkovou a Fišerovou vládou a parlamentem z let 2009-10 pokračuje, 45 miliard se vyplatí každý rok jako by se nechumelilo.

Martin Hájek
17. květen 2016, 15:45

Pane Vaněčku, nezlobte se, ale ten nešťastný zákon 180 z roku 2005 protlačil lidovec Ambrozek za vydatné odborné podpory jistého pana Bursíka a lvím podílem pomohla schválit sociální demokracie včetně onoho zárodku největšího průšvihu. V Topolánkově vládě zase seděl nějaký v té době již ministr Bursík za stranu Zelených. Já nechci teď rozebírat, kdo za co přesně mohl, už je to snad zbytečné. Ale když už jmenujete, tak prosím všechny, kteří k tomu průšvihu přispěli nebo měli možnost s tím něco dělat, děkuji.

Jinak s Vámi souhlasím, že Dánové dostali za své peníze podstatně více a k rozvoji OZE přistoupili podstatně rozumněji. Je ale také potřeba říci, že pro OZE mají nesrovnatelně lepší přírodní podmínky, než Česká republika.

Milan Vaněček
18. květen 2016, 21:18

Pane Hájek, to není vina nějakého nešťastného zákona. Takový podobný zákon mají skoro všude. Je to vina , jak píši výše, kriminálních podvodů, jednání v konfliktu zájmů (někteří poslanci jako spoluvlastnící FV elektráren), vyhlášení nejvyšší podpory na světě v dané době (to v původním návrhu nebylo), a směsi silného lobysmu a nemorálního chování na jedné straně a nevědomosti a ignorance o možnostech FV na straně druhé. Šlo to zastavit rychlou činností parlamentu (v Německu se vždy sešel parlament a 2x v roce 2010 snížil zaručenou výkupní cenu) ale zde to partička "všehoschopných" úspěšně sabotovala.

Pár "všehoschopných" si uvědomilo možnost každoročních stamilionových zisků, ale vymklo se jim to nějak z rukou, zisky jsou nyní v desítkách miliard (ale pro ty vyvolené) a ztráty jsou (pro nás všechny) v desítkách miliard každý rok. A každá vláda (parlament) v tom pokračuje, najde se nějaká která to zastaví (omezí, zdaní)?

GrOk
17. květen 2016, 14:06

Nevím ale 570 Kč za MWh bych bral já za ni platím něco kolem 5000 (pět tisíc) Kč

Milan Vaněček
17. květen 2016, 15:31

Já platím v rodinném domě 16500 Kč za 3,3MWh za rok, to vyjde stejná cena jako Vám . Když o tom člověk přemýšlí, tak vidí že tu cenu elektřiny téměř 10 krát zvyšují pijavice (ČEZ, ČEPS a stát) které na to navěsí své poplatky a daně.

Až bude levnější akumulace (solární panelu už jsou) tak se budou divit kolik lidí se odpojí od sítě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se