Domů
Větrné elektrárny
Evropské výrobce větrných elektráren láká Argentina

Evropské výrobce větrných elektráren láká Argentina

Argentinská větrná energetika a s ní spojený průmysl vzkvétá a tak do této země míří další evropští výrobci, kterým evropské prodeje nestačí. Nejnovějším příkladem je německý Nordex SE, který v Argentině plánuje montážní závod. Jihoamerická země minulý rok získala na podporu OZE téměř dvě miliardy dolarů a má v této oblasti ambiciózní plány.

Německý výrobce větrných elektráren Nordex SE zahájil práce na vybudování montážního závodu v Argentině společně s místním partnerem. Na konci roku 2016 Nordex v Argentině získal první objednávky a v minulém roce se zavázal dodat větrné turbíny pro 101MW projekt. Společnost Nordex SE instalovala v Latinské Americe již přibližně 2,3 GW a má výrobní a montážní závody v Brazílii, Chile a Mexiku.

„Máme v úmyslu být v Argentině velmi aktivní hráč. Lokalizace výroby v Argentině je tedy způsob, jak snížit náklady na energii,“ řekl v rozhovoru Vincent Riedweg, manažer pro Argentinu společnosti Nordex.

Kromě Nordexu ohlásil v první polovině března vstup na argentinský trh také dánský výrobce větrných elektráren Vestas. Tento druhý největší světový dodavatel větrných turbín je v Argentině jedničkou s téměř 600 MW dodanými jen za minulý rok.

Nainstalovaný výkon [MW] v Latinské Americe dle jednotlivých dodavatelů za roky 2006-2017. (Zdroj: Bloomberg New Energy Finance)

Jihoamerická země představuje pro výrobce velký potenciál vzhledem ke klesajícím cenám a zpomalování růstu větrného průmyslu v Evropě. Jen minulý rok získala Argentina 1,8 miliardy dolarů v investicích do čisté energetiky.

Slibný ale rizikový trh

Argentina ještě v roce 2016 získávala 60 % své energie z fosilních zdrojů a téměř žádnou z obnovitelných zdrojů. Jejím cílem je však do roku 2025 zvýšit spotřebu energie z obnovitelných zdrojů na 20 %, čemuž by mělo pomoci zhruba 10 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách.

„Země potřebuje instalovat nové kapacity a má spoustu potenciálu s vynikajícími větrnými podmínkami,“ dodává Riedweg.

Pro rozvoj OZE je ovšem nutný rozvoj infrastruktury, zejména přenosové soustavy, který může instalaci nových zdrojů zpomalit. Dalším problémem může být vyšší riziko pro investory v zemi, která již zažila znárodňování zahraničních společností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
26. březen 2018, 19:00

Aneb jak musela EU krvavě zadotovat prodej větrníků, aby se pak mohla už ekonomická výroba a většina pracovních míst přesunout mimo EU.

Jasně lepší by bylo zaplatit v EU továrny na křemíkové desky, kromě hi-tech solárů jsou potřeba i na počítačové čipy, ve kterých je EU taky šíleně pozadu za Asií i USA.

Je vidět, že takovým idiotům, co dlouhodobě vedou EU, je zbytečné dokonce přímo nebezpečné svěřovat větší peníze, teď by nové prachy nejspíš začali utrácet nejvíc na další podporu tmavým migrantům.

Co jsem viděl některá neveřejná čísla, tak Soros požadoval na několikaletou převýchovu jednoho Afričana víc peněz než kolik stojí kompletní 18ti letá výroba a výchova bílého evropana v Polsku.

Každopádně oficiální čísla státních nákladů v Německu jsou 1 milion korun ročně na jednoho "dětského" uprchlíka bez rodiny.

Vinkler
28. březen 2018, 11:32

No ale z tohoto pohledu je zajímavé , že (také) kvůli (ne)vychovaným z Polska a ČR a... je zdůvodňován Brexit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se