Zhroucená větrná turbína

Německé větrné elektrárny jsou i po pádu tří turbín bezpečné, ujišťuje BWE

Německé větrné elektrárny po pádu tří turbín během posledních čtyř týdnů čelí zvýšené pozornosti. Podle Německé asociace pro větrnou energetiku (BWE) se nicméně jedná pouze o ojedinělé incidenty a větrné turbíny jsou jedněmi z nejbezpečnějších staveb v Německu.

Na počátku týdne došlo na severu Německa ke zhroucení téměř 100metrové větrné turbíny u Hamburku. Incident přichází pouze několik týdnů po pádu 95 metrů vysoké turbíny v Sasku a 70metrové turbíny v Meklenbursku-Předním Pomořansku v polovině prosince.

„Nyní je otázka, na kterém komponentu závada vznikla a zda bude muset být prozkoumáván důsledněji v průběhu budoucí údržby, ještě důležitější,“ komentoval události mluvčí BWE.

Německé větrné turbíny prochází na základě pravidel Německého institutu pro stavebnictví pravidelnou údržbou, kdy je každé dva až čtyři roky zkoumána celková stabilita stavby a elektrické části turbíny jsou prověřovány každých 6 měsíců.

Dvě z turbín nedožily projektovaného stáří

Podle pravidel Německé asociace (VDMA) jsou větrné turbíny navrhovány pro 20letý provoz. Dvě ze zhroucených turbín byly 16, resp. 18 let staré a podle mluvčího VDMA Johannese Schiela by základy i věže turbín měly vydržet déle. Nyní tak bude nezbytné důsledně sledovat, zda je pravděpodobnost výskytu obdobných problémů u turbín stejné generace vyšší.

V Německu se nyní nachází přes 26 500 větrných turbín, přičemž podle BWE každý rok dochází k několika málo incidentům, jež jsou spojeny s celkovou ztrátou turbíny. Analýza těchto jevů, jakými jsou vznik požáru nebo úder blesku, pak dále umožňuje zvyšovat bezpečnost provozu větrných elektráren.

Zdroj úvodní fotografie: windaction.org3 odpovědí na Německé větrné elektrárny jsou i po pádu tří turbín bezpečné, ujišťuje BWE

  1. Martin Hájek napsal:

    Je potřeba vnímat, že před 16-18 lety byl instalovaný výkon větrných elektráren v Německu pouze velmi malým zlomkem toho dnešního. Selhání 3 turbín je tedy daleko významnější, než se jeví v kontextu dnešního instalovaného výkonu. Nicméně pokud by mělo být toto procento selhání pravidlem, tak za deset dvanáct let by šlo o desítky případů. Ona prostě žádná energie není úplně bez rizika, ani ta z OZE. Namáhání tubusů větrných elektráren je extrémní.

  2. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Podle toho, co jsem se díval na jiné foto v originálním článku, minimálně v jednom případě povolily šrouby spojující k sobě části tubusu. Všichni údržbáři VtE teď asi dostanou přikázáno zvláště důsledně je kontrolovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *