Domů
Větrné elektrárny
Do roku 2022 má ve větrných zdrojích v Evropě ročně vyrůst 17 GW nového výkonu

Do roku 2022 má ve větrných zdrojích v Evropě ročně vyrůst 17 GW nového výkonu

Odhad růstu výkonu větrných elektráren v Evropě během dalších pěti let představila asociace WindEurope ve svém výhledu do roku 2022. Průměrně by mělo ročně přibýt 17,4 GW v nových zdrojích, se kterými by měla Evropa dosáhnout na celkový instalovaný výkon 258 GW. Motorem růstu by pak měly být zejména elektrárny s čím dál většími turbínami a s výkony přesahujícími 4 MW (onshore) a 8 MW (offshore).

WindEurope minulý týden vydala výhled větrné energetiky v Evropě, podle kterého má rostoucí trend větrných zdrojů pokračovat i v následujících pěti letech. Celkem by do roku 2022 mělo vyrůst 87 GW nového výkonu, tedy průměrně 17,4 GW za rok. V témže roce by dle výhledu měla Evropa disponovat celkem 258 GW ve větrných zdrojích.

„Větrná energetika je na cestě k dalšímu rozvoji v Evropě v příštích pěti letech. Tento růst však přichází většinou z včerejších rozhodnutí. Výhled nových investičních rozhodnutí v příštích pěti letech je pak méně jasný. Většina vlád ještě nepředstavila své plány na nové větrné elektrárny do roku 2030. Kvůli tomu je těžší zajistit povolení pro nové větrné elektrárny,“ uvedl generální ředitel WindEurope Giles Dickson.

Ve srovnání onshore a offshore elektráren ovšem s více než 70 GW jasně dominují ty na pevnině. Pouze necelých 17 GW zbývá na elektrárny na moři. Významnému růstu také dle výhledu pomohou nové a větší typy turbín s výkonem přes 4 MW u onshore elektráren a přes 8 MW u offshore elektráren, které se stanou standardem.

Německo leaderem, ale v útlumu

Za pět let by největším větrným arzenálem mělo stále disponovat Německo se 73 GW, následované Španělskem s 30 GW a Velkou Británií s 26 GW. V podílu nových instalací se ovšem německý podíl má propadnout ze 40 na 24 procent a naopak rozvoj nových instalací se očekává ve Španělsku a Švédsku.

„A v některých zemích existují určité specifické problémy, které je třeba vyřešit. Německo si v loňském roce zkomplikovalo své první aukce na onshore větrné zdroje, takže v příštím roce nebo dvou letech bude postaveno mnohem méně větrných zdrojů, což povede ke ztrátě pracovních míst. Francie má krátkodobý problém v tom, kdo bude udělovat povolení, takže tam také dojde k poklesu růstu,“ dodal Dickson.

Kromě růstu se v následujících pěti letech očekává i odstavování dosloužených elektráren. V roce 2022 by mělo zhruba 22 GW větrných zdrojů být starší 20 let, z čehož budou některé nahrazeny novými, ale 4 až 6 GW bude odstaveno úplně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
20. září 2018, 16:51

Ve Španělsku větrný boom už nebude, tam směřují k místním solárům.

To už je pravděpodobnější větší výstavba v Polsku.

Francie bude stavět jen na nejvhodnějších místech, takže to půjde pomaleji a v menším objemu než se ještě třeba loni předpokládalo.

Rastislav
21. září 2018, 13:31

Ono sa postoj k novým inštaláciám zrejme bude časom meniť, o.i. aj z dôvodu nárastu počtu elektro áut a s tým súvisiacou (dobrovoľnou) možnosťou regulácie výkonu pri dobíjaní ich bateriek - ako súčasť riešenia nepravidelne nadbytočného výkonu z OZE

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se