Belgie zdvojnásobila rozlohu oblastí v Severním moři určených pro výstavbu offshore větrných elektráren po roce 2020. Belgické království v následujících letech čeká odstavování jaderných zdrojů. Rozvoj větrné energetiky je tak součástí plánu, jak se s výpadkem výkonu jaderných elektráren vypořádat.

Aktuální instalovaný výkon belgických offshore větrných elektráren je 871 MW. Do roku 2020 má dle belgických plánů vzrůst instalovaný výkon na 2,2 GW. V nadcházejícím desetiletí bude v belgických vodách nově k dispozici oblast 221 čtverečních kilometrů pro výstavbu větrných parků. I díky zdvojnásobení rozlohy původně uvažované oblasti, má poté instalovaný výkon belgických offshore elektráren narůst do roku 2030 až na 4 GW.

„Severní moře má klíčovou roli v právě probíhající transformaci naší energetiky směrem k obnovitelným zdrojů. S tím jak padají náklady na výstavbu a provoz větrných elektráren napříč Evropou věřím, že budoucí projekty větrných elektráren se již obejdou bez dotací,“ prohlásil belgický státní tajemník pro problematiku Severního moře Philippe De Backer.

Konec jádra vzbuzuje obavy

Belgii čeká v následujících letech výrazná proměna jejího energetického mixu. Belgické království nyní patří mezi 5 států s nejvyšším podílem jádra na energetickém mixu v Evropě. Přitom do roku 2025 má být výroba elektřiny z jádra v Belgii definitivně ukončena. Aktuální instalovaný výkon belgických jaderných elektráren Doel a Tihange je 5,9 GW. Pro srovnání instalovaný výkon českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín je 4,1 GW.

{"country":"BE","type":"PIE","from":"2017-01-01","to":"2017-12-31","caption":"Jadern\u00e9 elektr\u00e1rny loni v Belgii vyrobily p\u0159ibli\u017en\u011b polovinu elekt\u0159iny.","url":"http:\/\/31.31.77.189\/energodock\/get_electricity_shares.php","source":"shortcode","start_date":"2017-01-01","end_date":"2017-12-31"}

V souvislosti s plánem na odstavování jaderných elektráren se však v Belgii ozývají i kritické hlasy. Odstavování jaderných elektráren totiž ohrozí plnění klimatických cílů země, průmyslové podniky se v této souvislosti zase obávají horší stability dodávek elektřiny a nárůstu její ceny.

Úvodní fotografie: Belgická offshore větrná elektrárna Thornton Bank, zdroj: innogy

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *