Vítr se v roce 2016 z OZE nejvíce podílel na celkovém instalovaném výkonu USA

Z celkového instalovaného výkonu na území USA v roce 2016 tvořily větrné turbíny 8 %. Nejvíce větrných elektráren je v Texasu. Vítr se podílel na celkové vyrobené elektřině v USA v roce 2016 zhruba pěti procenty.

Americká agentura EIA informovala, že se větrné elektrárny v roce 2016 podílely z 8 % na celkovém instalovaném výkonu v USA. To je nejvíce ze všech obnovitelných zdrojů včetně vodních elektráren.

Větrné elektrárny jsou zodpovědné za více než třetinu nového instalovaného výkonu v Americe od roku 2007. Zvýšení zájmu o vítr v USA za poslední desetiletí je odrazem několika skutečností. Jedná se o kombinaci zlepšení technologie větrných turbín, zlepšení dostupnosti přenosové soustavy, státem nastavené standardy v oblasti obnovitelných zdrojů a vládní úlevy na daních spolu s různými granty.

Vítr ve Státech

Více než polovina instalovaného výkonu z větrných elektráren v USA se nachází v pěti státech – Texas, Iowa, Oklahoma, Kalifornie a Kansas. Z toho v Iowě, Kansasu a Oklahomě se vítr podílí na celkovém instalovaném výkonu z alespoň 25 %. Nicméně stále existuje několik států, které nemají žádné větší větrné parky na svém území.

Zdroj: EIA

Zdroj: EIA

Samotný stát Texas má na svém území téměř čtvrtinu celkového výkonu z větrných elektráren na celém území Ameriky. O vlivu větrných elektráren v jednom z největších států USA svědčí i fakt, že v ranních hodinách 23. března 2017 se podílela výroba z větru až polovinou na celkovém energetickém mixu státu.

Průměrný větrný park v USA zahrnuje 50 turbín. Největším větrným parkem je Alta Wind Energy Center v Kalifornii, který je tvořen 586 turbínami s instalovaným výkonem 1548 MW. První komerční projekt offshore větrného parku byl uveden do provozu až v prosinci minulého roku.

Autor: Winchell Joshua, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Autor:6 odpovědí na Vítr se v roce 2016 z OZE nejvíce podílel na celkovém instalovaném výkonu USA

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Důležitou informací je, že na pláních od Texasu do Dakot je již dnes elektřina z nových větrných elektráren levnější než jsou pouhé palivové náklady elektráren na zemní plyn nebo importované uhlí. Farmáři a rančeři milujou zisky z poplatků za pronájem pozemků od firem, které u nich „pěstují“ větrnou elektřinu.

  • C napsal:

   Cenu asi z hlavy nevíte, že?
   Celkem by bylo zajímavé kolik by stály VtE na Evropských pláních a rovinách, například v Panonii či Polsku a na Ukrajině, byť to tam bohužel budou sabotovat porůznu vlády, což je myslím celkem škoda.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Už se běžně uzavírají PPA (power purchase agreement) na 20 USD/MWh na 20 let s daňovými kredity nebo za cca 30 USD/MWh bez nich.

    • C napsal:

     Díky, jak jsem se teď díval do map, tak takové podmínky v Evropě nemáme, mimo moře a Irsko, nicméně už ty rychlosti kolem 6m/s by mohly být zajímavé.

     maptitude1. tumblr. com/image/55443982253
     68. media. tumblr. com/0d47a4bb80d8dd7845749cdc8e85a4ba/tumblr_mq5kmgs7ui1svtp5bo1_1280.jpg

    • NN napsal:

     Dovolil bych si reagovat: Dnes NYMEX (Futures): 3,266 USD/MMBTU pro zemní plyn.
     Přepočet MMBTU/MWh podle eia.gov:1 MWh = 3,41214165 MMBTU. Čili:
     X USD/MWh = 3,266 USD/MMBTU *3,41214165 MMBTU/MWh = 11,144 USD/MWh.
     Plynovka ovšem platí na svém vstupu více, nežli cenu na HUBu. (Kolik?). A ovšem zas ne tak dávné minulosti byly v USA ceny ZP i mnohem výše (r. 2005 a 2008 i přes 10 USD/MMBTU).

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Lazardi udávají, že palivové náklady elektráren na zemní plyn jsou v USA:
      22-24 USD/MWh – paroplynové
      31-36 USD/MWh – plynové turbíny
      44-50 USD/MWh – plynové motorgenerátory
      Přibližně to odpovídá vašim údajům a účinnosti jednotlivých druhů elektráren.
      A jasně, pokud se cena plynu v USA srovná se světovými cenami, bude to další velké plus pro VtE a FVE. Stačí dostavět dost terminálů na LNG.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *