Australští horníci volají po vyšetření chorob způsobených uhelným prachem

Po více než půl století se v Austrálii znovu objevily případy uhlokopské pneumokoniózy, závažné nemoci, jež vzniká při dlouhodobé expozici uhelnému prachu. Tamní unie sdružující australské horníky nyní žádá důsledné vyšetření takto závažné situace.

Podle vyjádření divize uhlí a energetiky Unie stavebnictví, lesnictví, těžby a energetiky (CFMEU) bylo ke konci letošního roku diagnostikováno již pět případů tohoto závažného onemocnění, přičemž v minimálně čtyřech dalších se čeká na oficiální potvrzení diagnózy.

„Je otřesné, že společnosti a regulační orgány umožnily zhoršení zdravotních standardů, čímž vystavily životy pracovníků závažnému riziku. Neměli odborníky, kteří by prověřovali rentgenové snímky horníků a podle dat poskytovaných samotnými těžebními společnostmi dosahovalo množství prachových částic pěti až desetinásobku zákonných limitů. To se musí změnit.“
Steve Smyth, prezident CFMEU pro oblast Queensland

Podle prezidenta CFMEU se s více než jedním diagnostikovaným případem týdně v průběhu posledních dvou měsíců začínají naplňovat nejhorší obavy unie a očekávají řadu dalších případů v nadcházejících měsících.

„Nejsme schopni určit přesné číslo, jelikož regulační systém, který měl tyto problémy detekovat, je nečinný několik desetiletí. Mohlo by se ale jednat o velký počet,“ řekl Steve Smyth.

Řešení této situace by měla pomoci i nová kampaň s názvem „Dust to Dust; Make Black Lung History“, kterou unie odstartovala 24. prosince. Jejím cílem je kromě rozšíření osvěty a poskytování informací, rovněž docílit, aby byla přijata dostatečná legislativní opatření, která umožní důslednou kontrolu množství prachových částic, jemuž jsou horníci vystaveni. Dále je podle unie kritické zajistit dostatek kvalifikovaných lékařů, kteří budou dohlížet na zdravotní stav horníků.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *