Elektrické vedení v zasněžené krajině

Belgická síť by měla příští zimu zvládnout, země se dohodla s Německem na zajištění dodávek

Po dlouhotrvajících obavách o zajištění dodávek elektrické energie v průběhu nadcházející zimy se situace v Belgii obrací k lepšímu. Belgie včera uzavřela s Německem dohodu, která má zemi zabezpečit dostatek výkonu, a zabránit tak omezování dodávek spotřebitelům či případným blackoutům.

Podle německého ministra energetiky Petera Altmaiera sousedé Belgie, konkrétně Francie, Německo a Nizozemsko, disponují dostatkem výrobních kapacit, které by měly vyvážit případný chybějící výkon v belgické soustavě. Země se dohodly na několika opatřeních, přičemž jedním z nich má být zajištění minimálně 20 % přeshraničních přenosových kapacit pro obchodování mezi Rakouskem, Belgií, Německem, Francií, Lucemburskem, Nizozemskem a Švýcarskem.

„Jsme odhodlání zajistit, že dodávky energie budou zabezpečeny v kterýkoliv okamžik. Dohodli jsme se s Belgií a provozovateli přenosových soustav na konkrétních opatřeních a v následujících dnech budeme pracovat na jejich implementaci a rozšíření,“ uvedl německý ministr energetiky Peter Altmaier.

Přetoky z Německa by neměly Belgii bránit v dovozu elektřiny

Součástí dohody obou zemí je rovněž ujištění Německa, že do Belgie dorazí dostatek elektrického výkonu, až jej bude země potřebovat. Přestože Německo v současné době není s Belgií přímo propojeno, přetoky elektrické energie, jež zaplavují elektřinou soustavy sousedních zemí zejména v dobách vysoké výroby elektřiny ve větrných elektrárnách, se do Belgie mohou přelévat přes nizozemskou soustavu.

Tyto přetoky podle belgické ministryně energetiky Marie-Christine Marghemové již dříve vyčerpaly přeshraniční přenosové kapacity, a zabránily tak přeshraničnímu obchodování. Takovéto stavy narušují belgickou energetickou bezpečnost a mohly by být kritické zejména během nadcházející zimy, kdy se Belgie bude muset kvůli nedostatku výkonu jaderných elektráren spoléhat na dovoz elektrické energie od svých sousedů.

„Máme ujištění ze strany Německa, že elektřina dorazí do Belgie, až ji budeme potřebovat,“ uvedla ministryně Marghemová.14 odpovědí na Belgická síť by měla příští zimu zvládnout, země se dohodla s Německem na zajištění dodávek

 1. Kolemjdouci napsal:

  Tak predne je to jen castecne a docasne reseni, Belgie si nakonec bude muset stejne vyresit vlastni (nove) zdroje.

  Ale nez k tomu dojde, tak zde vidim a predvidam, vzhledem k vysokym belgickym velkoobchodnim cenam, velmi dobry byznys exportu elektriny z okolnich zemi.

  Nejnizsi teplota v Belgii byva v unoru, pak v lednu, rijen je letos rekordne teply v cele Evrope.

 2. Martin Hájek napsal:

  A z čehopak asi Německo tu chybějící elektřinu vyrobí? Snad ne z toho odporného špinavého uhlí? :-)))))

  • VK napsal:

   Pokud se bavíme o nejmrazivějších týdnech v zimě (bez větru), tak špinavé uhlí bude sotva stačit na něměcký baseload. Kvůli belgii bude spíše startovat více plynových elektráren. Ale to vy asi víte, jen jste si chtěl rejpnout, chápu 🙂

   • Martin Hájek napsal:

    Pokud se bavíme o nejmrazivějších týdnech, tak Německo bude možná muset povolat záložní uhelné elektrárny, které jsou v tzv. strategické rezervě, neboli za normálních okolností vůbec nejsou v provozu.

    • Vinkler napsal:

     Nedaj bože aby se opakoval silvestr myslím 74? kdy vše, co bylo v rezervě tak zamrzlo a jelikož stálo skoro vše, tak zamrzlo taky skoro vše, rozběh byl asi tak 3 týdny

 3. frank napsal:

  Zásadní problém , jak článek správně vypíchl, že Belgie zanedbala investice do infrastruktury jak výrobní tak přenosové a že hlavní přenosové kapacity jsou na liniích do/z Holandska a Francie . S Německem nic schopného velkých přenosů v zásadě nemají a v brzké době mít nebudou … německá přípomoc tedy případně poteče přes německými větrnými přetoky již přetížené Holandsko a tak si v Bruseli musí držet palce aby se v listopadu podařil restart Tihange 1 a aby zima byla mírná…

 4. Vlaďka83 napsal:

  No, a až dojdou Německu vlastní zdroje, může výhodně nakoupit z Česka. Však každý ví, kde se v ČR vyrábí elektřina nejefektivněji 😁

  • Milan Vaněček napsal:

   Slunce, vítr a voda dojde tak za miliony let, dřív určitě ne.

   • Qwertz napsal:

    Pane Vanecek to jsem zase ja. Ja tvrdim slunce dojde pres noc. Vitr obcas pres den i noc. Voda je na tom lip ale rozhodne nema rada podminky, ktere panovali tento rok.
    Prosim muzete mi uvest v cem se mylim?
    Se soudruzskym pozdravem

  • Jan Veselý napsal:

   Já se vždycky uchechtnu, když někdo začne básnit o tom jak české jaderné elektrárny (4 GW) zachrání Německo (špičkový odběr 80 GW).

   • Vlaďka83 napsal:

    Ne, české jádro svět určitě nespasí, ale není závislé na větru, dešti ani slunci – a ta stabilita zdroje se bohužel z Německa vytrácí a rychle. Takže až budou opět problém s přehnaným nárazovým výkonem(již se několikrát stalo) nebo lokálním energetickým nedostatkem (taktéž se během minulých 5ti let stalo), rádi českou síť použijí… 😉

    • Jan Veselý napsal:

     Problém s přebytkem mají právě ty „stabilní zdroje“, tj. ty zdroje, kde je technický problém s tlumením výroby. Problém s přebytkem výroby má francie i ČR každou noc.
     Němci rozhodně nedostatkem výkonu netrpí. naopak jsou během největších odběrových špiček exportéry, kteří tahají z nouze okolní státy.

     • Martin Hájek napsal:

      S Německým exportem máte jistě pravdu. Ale je také potřeba férově říci, že je to elektřina z uhlí. Neboli elektřina z uhlí drží Německo a okolí nad vodou, když nefouká vítr a nesvítí Slunce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *