Belgické jaderné elektrárny bojují se závadami a mezinárodním tlakem

Prodloužení životnosti dvěma nejstarším jaderným blokům v Belgii vyvolalo mezinárodní kritiku. Nejsilněji se ozývá Německo, které s jedním z problémových zdrojů přímo sousedí. Belgie tím definitivně ukončila svůj plán odklonu od jaderné energetiky. 

Belgie se v posledních týdnech stala terčem silné kritiky od odpůrců jádra a oba tamní jaderné zdroje Doel a Tihange se ocitají pod silným mezinárodním tlakem. Elektrárny bojují s četnými technickými problémy.

Třetí blok elektrárny Doel musel být na Štědrý den odstaven z důvodu netěsnosti potrubí na nejaderné části elektrárny. Tyto problémy se objevily po rok a půl trvající odstávce, která byla způsobena trhlinami na obalu reaktoru.

V polovině prosince se navíc kvůli požáru automaticky vypnul i první blok elektrárny Tihange. Stalo se tak jen pár dní poté, co byl po dlouhých měsících uveden do provozu druhý z tamních bloků. Důvodem odstávky na Tihange 2 byly také trhliny na obalu reaktoru, stejně jako v případě elektrárny Doel, v obou případech se jednalo o stejný typ reaktoru.

Provozovatel obou elektráren společnost Electrabel zdůrazňuje, že se nejedná o nijak vážné technické závady.

Německo chce situaci řešit

„Máme obavy, zda je potřebná bezpečnost reaktorů zajištěna v plné rozsahu,“ napsala německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová.

Německou vládu nejvíc znepokojuje, že belgické úřady prodloužily životnost reaktorů Doel 1 a Doel 2  na dalších 10 let i přes přetrvávající technické problémy.

Německo, které chce své stávající jaderné elektrárny uzavřít do roku 2022, chce situaci s Belgičany prodiskutovat na společném jednání, které má proběhnout v lednu. Hendricksová však zdůraznila, že neexistují žádné páky, jak provoz jaderné elektrárny v jiné zemi ukončit.

Belgie měla původně stejné ambince jako Německo. Všechny reaktory měly být odstaveny po 40 letech provozu. V případě plnění těchto ambicí měly reaktory Doel 1, Doel 2 a Tihange 1 svůj provoz ukončit již letos.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *