Domů
Elektřina
Bezemisní zdroje vyrobily minulý rok téměř polovinu britské elektřiny
úsporná žárovka, autor: david pacey
úsporná žárovka, autor: david pacey

Bezemisní zdroje vyrobily minulý rok téměř polovinu britské elektřiny

Podle oficiální zprávy Ministerstva obchodu, energetiky a průmyslu ve Spojeném království byla v roce 2015 vyrobena téměř polovina elektřiny z bezemisních zdrojů, tedy především jádra a OZE. Obnovitelné zdroje navíc poprvé v historii překonaly výrobou elektřiny i uhelné elektrárny a zároveň dosáhly na historicky nejvyšší podíl výroby elektřiny.

Před několika dny vydalo Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslu Spojeného království (BEIS) statistickou zprávu o energiích v minulém roce. Kromě jiných oblastí se dokument zabývá i výrobou elektřiny, kde poměrně překvapivě vyplynulo zjištění, že v minulém roce byla téměř polovina elektřiny (konkrétně 46 %) vyrobena z bezemisních zdrojů, jako jsou obnovitelné zdrojejaderná energie. Obnovitelné zdroje navíc poprvé v historii země dokázaly vyprodukovat více elektřiny, než uhelné elektrárny.

Podíl jednotlivých zdrojů na celkové výrobě elektřiny ve Spojeném Království. Zdroj: DUKE

Nárůst OZE a jádra, pokles uhlí

Výroba elektřiny podle statistiky v roce 2015 dosáhla hodnoty 339 TWh, což byl mírný nárůst oproti 338 TWh v roce 2014. Po odečtení ztrát v síti, vlastní spotřeby a dalších ztrát při transformacích dosáhla konečná spotřeba elektřiny 303 TWh, tedy velmi podobné hodnoty jako v roce 2014. Jde přitom o nejnižší hodnotu od roku 1995. Celkový instalovaný výkon v roce 2015 zaznamenal pokles oproti 2014 o 2,7 GW na hodnotu 81 GW.

Instalovaný výkon různých typů elektráren ve Spojeném království. Zdroj: DUKE

Na celkové výrobě elektřiny se uhlí podílelo 22 %, což je 8% pokles oproti předchozímu roku 2014, a celková výroba elektřiny z uhlí tak poklesla ze 100 TWh na 76 TWh. Stabilní pozici si udržel plyn, který tvořil 30 % vyrobené elektřiny s hodnotou 100 TWh. Naopak OZE narostly z 19 % v roce 2014 na rekordní hodnotu 25 %. OZE tak spolu s jadernými elektrárnami, kterým výroba mírně narostla o 2 % na celkový podíl 21 %, vyrobily 46 % veškeré elektřiny. Zbylé množství elektřiny pak bylo importováno. Spojené království je v rámci elektřiny importní země.

Klimatické závazky prospívají bezemisní energetice

Z rozhodnutí vlády by měl být do roku 2025 ukončen provoz všech uhelných elektráren, z nichž některé budou trvale uzavřeny a jiné přejdou na jiné typy paliv (např. plyn, nebo biomasa). Jde o jednu ze zásadních změn při snaze dosáhnout vytyčených klimatických cílů.

“Vládní rozhodnutí o vyřazení uhlí bylo správné. Dnes vidíme, že OZE nahrazují takto vzniklou mezeru, kdy staré technologie nahrazují nové. Rok 2015 byl prvním rokem, kdy výroba z OZE překonala uhlí. Čtvrtina energie v Británii tak dnes pochází ze zdrojů, jako jsou vítr, vlny, energie přílivu a další obnovitelné zdroje. OZE jsou tak dnes již součástí našeho energetického základu a pomáhají nám modernizovat způsob, jakým zásobujeme elektřinou své domovy, a to skrze novou infrastrukturu pro další generace, které přijdou po nás.”
Maf Smith, zástupce výkonného ředitele ve společnosti RenewableUK

V současnosti se obnovitelné zdroje podílejí na britské spotřebě energie (výroba elektřiny, doprava, vytápění) pouze z 8,3 %. Tento podíl by měl podle stále platného závazku vůči EU do roku 2020 narůst na 15 %. Bude ovšem zajímavé, jak se k tomuto cíli Spojené království postaví po nedávném referendu o vystoupení z EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jan Veselý
2. srpen 2016, 21:09

Pěkný růst. Ještě by se hodilo rozepsat OZE po jednotlivých zdrojích.

energetik
3. srpen 2016, 10:55

Výroba jaderné energie není bezemisní, jaderné emise jsou daleko nebezpečnější a škodlivější než CO2, SOx, NOx, prach a vše dohromady. Sčítání hrušek a jablek, bez významu.

Gabrieluss
3. srpen 2016, 13:13

A mozete povedat, ktore to su tie jadrove emisie?

Milan Vaněček
4. srpen 2016, 08:09

Už název "bezemisní" musí být od Orwela. Vezměte si třeba JE. Nejprve cca 10 let vyrábíte emise do ovzduší v cementárnách a ocelárnách při výstavbě jaderné elektrárny. A potom cca 50 let přeměňujete cca 95% paliva na vysoce nebezpečný jaderný odpad. Co s ním???

Velká Britanie by si měla dát závazek, že se podobně jako Švýcarsko či Švédsko kompletně zbaví jaderné energetiky. A jaderníci se nemusí bát o své živobytí- likvidace JE bude do budoucna nejvýznamnější činnost (jak si to myslí i Areva ve Francii).

Martin Hájek
4. srpen 2016, 14:13

S tím betonem jste uhodil hlavičkou o hřebíček. Jenomže větrné elektrárny na srovnatelnou výrobu elektřiny spotřebují více betonu a oceli než jaderná elektrárna. Z energetického hlediska v podstatě neexistuje náročnější výrobek než čistý křemík potřebný pro výrobu fotovoltaických panelů. Takže ano, máte pravdu, bezemisní elektřina neexistuje.

Jan Veselý
4. srpen 2016, 14:50

Máte nějaký odkaz a ten beton a ocel? Nebo nějaký výpočet? Fakt by mě to zajímalo. Ohledně křemíku nemáte pravdu, zpracování platinoidů je mnohem energeticky náročnější. Navíc je třeba taky říct, že co se získává energeticky náročně je i drahé. Proto kvůli snižování ceny stačí výrobcům na výrobu panelu méně a méně křemíku a zároveň celý obor postupně přechází ve výrobě křemíku ze Siemens procesu na FBR (fluidní reaktory), což je cca 3x méně energeticky náročný postup výroby FV článků.

Milan Vaněček
4. srpen 2016, 17:43

Energie vložená do výroby fotovoltaického panelu ( křemík, sklo, rám, kontakty) se vám vrátí vyrobenou elektřinou v dobrých klimatických podmínkách za 1 rok, v Německu pak za roky 2. To žádná jiná technologie nedokáže. A pak dalšich 25 let máte čistou energii bez emisí.

Martin Hájek
8. srpen 2016, 15:41

Odkazy třeba zde:

http://www.svetplnyenergie.cz/zelene-energie-spotrebuji-more-betonu

Nebo zde:

http://proatom.luksoft.cz/view.php?cisloclanku=2006020601

V obou případech se jedná o spotřebu na MW instalovaného výkonu. Pokud bychom přepočítávali na vyrobenou energii, bude to pro vítr samozřejmě ještě podstatně horší.

Milan Vaněček
8. srpen 2016, 20:53

Pane Hájek, musíte umět kriticky číst co je na internetu. Svět plný energie není vědecký časopis a to co je zde ukázáno na obrázku v článku je aspoň pro fotovoltaiku naprostý nesmysl. Naprostý blábol.

Jan Veselý
8. srpen 2016, 21:23

Děkuji za odkazy. Ten z toho proatom webu (z 2006) beru jako věc dílem zoufale zastaralou a formou výběru vstupních parametrů záměrně nahrávající účelu ProAtomového webu. Ony ty čísla vypadají jinak, když se dnes onshore staví >3MW větrné turbíny (míň betonu na 1 MW) s podstatně lehčí vrtulí a gondolou (tj. lehčí nosný sloup a míň betonu v základech) a koeficientem využití >30%. A to nemluvím o těch 8 MW offshore mrchách s koeficientem využití >50%. A ten text o potřebě betonu a asfaltu na příjezdové komunikace je vyloženě úsměvný. Co jsem v reálu viděl, tak se z větší části normálně využili již existující polňačky, maximálně se vyštětovaly. Spotřeba betonu nula, spotřeba asfaltu nula.

Ten druhý článek je dost zavádějící v tom, že jaksi taktně opomíjí dvě věci. Tou první je, že větrné elektrárny jednou postavíte a pak už fungují na energii prostředí. To jaderné/uhelné/plynové elektrárny ani náhodou, tam je výroba elektřiny stabilním přísunem energetické suroviny a produkcí nebezpečných odpadů a polutantů. Tou druhou je ta skutečnost je, že ty kovy nikam nemizí, nespotřebovávají se. Naopak jsou velmi snadno a dnes rutinně recyklovány, což znamená, že příští využití bude cca 20x méně energeticky náročné.

P.S.: 4900 GJ je ~1400 hodin provozu VtE, tj. energetická návratnost půl roku. A ta potřebná energie na výstavbu 1MW VtE nebo FVE dost rychle klesá.

Vladimír Wagner
4. srpen 2016, 16:32

Je jasné, že žádný zdroj není bezemisní. Proto osobně používám pojem nízkoemisní. Ovšem odborný pojem "bezemisní zdroje" je zavedený. Každý, kdo se problematikou zabývá, mu rozumí, tedy ví, že jde o zdroje, které nejsou úplně bezemisní, ale u kterých jsou emise CO2 spojené s jejich postavením, provozem a likvidací velice nízké oproti těm emisním. Takových odborných pojmů, které v doslovném výkladu názvu nepostihují to, co popisují, je mnoho ve všech oborech. Pan Vaněček to dobře ví, ale přesto si zase neodpustí poznámku, která je k ničemu.

A teď ke konkrétním číslům o uhlíkové stopě. Zatímco uhelné zdroje mají uhlíkovou stopu zhruba mezi 800 - 1200 g/kWh (podle kvality uhlí, plynové pak 400 - 700 g/kWh, 20 - 400 g/kWh (velmi silně závisí na tom, v jakém množství, jak rychle a jakou formou nastává obnova porostu), fotovoltaika 30 - 80 g/kWh, vodní 3 - 30 g/kWh, větrné 3 - 30 g/kWh a jaderné 3 - 30 g/kWh. Vše silně závisí na podmínkách, ve kterých působí, životnosti, energetickém mixu při jejich výrobě ..., takže jde o čísla se značným rozptylem. Pěkná prezentace je třeba zde: http://www.geni.org/globalenergy/library/technical-articles/carbon-capture/parliamentary-office-of-science-and-technology/carbon-footprint-of-electricity-generation/file_9270.pdf

Nízkoemisní (bezemisní) zdroje tak mají celkovou uhlíkovou stopu na jednotku energie o řád či dokonce dva než ty fosilní (emisní).

Vladimír Wagner
4. srpen 2016, 16:35

Vynechal jsem část. za plynovými zdroji jsou zdroje na biomasu, které mají uhlíkovou stopu 20 - 400 g/kWh.

Milan Vaněček
5. srpen 2016, 09:43

Největší emise JE, které jsou však pod kontrolou (s výjimkou Černobylu, 3 miles island, Fukušimy a testů jaderných zbraní) je radioaktivní odpad, který představuje cca 95% z jaderného paliva. Proč si nepočkat na 4. generaci JE která snad využije lépe jaderného paliva? To je má otázka na kolegu Wagnera.

Vladimír Wagner
5. srpen 2016, 22:17

Na takový dotaz jsem tu už odpovídal několikrát (viz třeba v diskuzi pod tímto článkem: https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/evropska-komise-chce-podporovat-jadernou-energetiku-pise-spiegel/ )

1) Veškerý vývoj ve vědě a technologiích je postupný a nelze jednotlivé stupně přeskakovat. Asi by těžko fungovalo doporučení nepoužívat parní stroj a počkat na elektromobil.

2) I u reaktorů IV. generace budou klasické moderované reaktory, které budou spalovat uran 235 a plutonium 239 vyrobené rychlými reaktory této generace. A efektivní spalování transuranů budou zajišťovat rychlé reaktory nebo i urychlovačem řízené transmutory. Ty klasické reaktory budou velmi efektivní při výrobě elektřiny. Ty rychlé pak při produkci paliva a spalování transuranů.

3) Před přepracováním vyhořelého jaderného paliva musí uplynout dostatečný čas a objem vyhořelého paliva (jaderného odpadu) je relativně velmi malý. Stačí jeden mezisklad u elektrárny pro všechno palivo za celou její životnost. Takže není nutné příliš spěchat.

4) Rychlé reaktory budou spíše používat regiony, které využívají jadernou energetiku intenzivně a stejně jako dnes spíše zde se bude vyrábět a recyklovat palivo a také spalovat transurany.

5) Z tohoto hlediska je pro samotnou českou republiku jedno, jestli bude mít reaktory III+ generace nebo generace IV.

Milan Vaněček
6. srpen 2016, 14:04

Bohužel to jedno není. Jaderné reaktory třetí generace jsou drahé, neschopné ekonomické konkurence, a nemohou vyřešit otázku bezpečnosti-při ztrátě chlazení na cca 1 den následuje to samé co v Fukušimě.

Vladimír Wagner
7. srpen 2016, 15:06

Ani v jednom nemáte pane Vaněčku. Aby mohl být reaktor zařazen do kategorie III+, musí vydržet několik denní výpadek elektřiny a odvodu tepla několik dní. Pokud jde o ekonomické parametry. Pokud by nebyl trh deformován dotacemi, tak nemají reaktory III+ generace problémy s ekonomickou konkurenceschopností . Ale o tom už nemá cenu se prázdně přít. Prostě uvidíme, jak se bude situace ve světě v následujících letech vyvíjet.

Milan Vaněček
7. srpen 2016, 16:31

To co říkáte jsou jenom slova, Vaše slova pane Wagnere, reaktoru v 3. miles island stačily 2 hodiny bez chlazení k protavení reaktorové nádoby=zničení JE, za jak dlouho došlo ve Fukušimě k protavení není širší veřejnosti známo (asi to bylo dříve než vybuchl uvolněný vodík).

Vysvětlete mi jakou výhodu ohledně kompletního výpadku chlazení bude mít 1,6 GW Areva (3+). To by mě moc zajímalo jak se jim podařilo změnit fyzikální zákony rozpadu (a uvolňovaného tepla)....

Petr
9. srpen 2016, 07:36

Co v tom světe plném enegije huli za matroš! ten grav se obzláště povedl nakonec se dozvíme že vodní elektrárna je energetyckynevratná

jiri rakos
3. srpen 2016, 20:45

tedy naspat článek, který v podstatě tvrdí, že spalováním dřeva nevznikají emise je přebrání rétoriky zelených demagogů.....ti ovšem v lepším případě vystudovali sociologii

Vladimír Wagner
3. srpen 2016, 21:43

Také by mě zajímalo, kolik z toho OZE tvoří dřevěné peletky z Ameriky spalované v předělaných uhelných elektrárnách, o kterých se psalo před nedávnem.

jiri rakos
4. srpen 2016, 10:28

Studie proti prolomení limitů na Bílině šermovala s externalitami 10 miliard Kč do roku 2050. Tuším že 70% bylo za NOX. Spalování dřeva má hodnotu (0,75 násobek hodnot hnědého uhlí). Takže kdyby nějaký ekolog byl skutečně ekolog (a ne lovec světla televizních kamer) tak se budeme bavit jen o 5 miliardách Kč ze spalování dřeva do roku 2050. K tomu bychom museli připočítat výskyt astmatu a bronchu - to bere za srdce. Potom bych ukázal, že 120 milionů tun biomasy by se muselo převážet vozidly, které taky působí emisně. V podstatě by se jednalo o 1100 plných vozidel každodenně jezdící třeba 80km denně. To by dalo dalších pár miliard v externalitách a k tomu bych připočetl dotace určitě 10 miliard Kč ročně (150 miliard Kč do roku 2050) na spalování tohoto bezemisního zdroje. Jsem si ovšem naprosto jistý, že nikdo s takovou studií nevyjede.

Jan Veselý
4. srpen 2016, 15:47

Zkusím zafungovat jako agentura pro uvádění "jiri rakos" na pravou míru:

- Ta studie odhadla externí náklady prolomení limitů na Bílině na 95 miliard Kč (2011).

- Přibližně polovina byly environmentální dopady (zdraví obyvatel, ekosystémy, ...) a polovina byla náklady spojené s klimatickou změnou. Těžké kovy udělaly v externalitách nějaké 2 milardy Kč, zbytek zbyl na "obvyklé podezřelé" - SO2, NOx, TZL, PM10, PM2.5, které ve studii nebyly podrobněji rozklíčovány.

- Je podstatný rozdíl mezi emisemi a imisemi, ta studie z Karlovky to zohledňovala, ten předchozí text ne.

- U elektrárny Drax, o kterou hlavně jde, ta biomasa přijede lodí do přístavu v Hullu a železniční vlečka ji dopraví pár kilometrů do elektrárny. Nahradí tím uhlí, které se tam dostalo úplně stejně.

- A ten blábol, který měl být pokusem o matematický výpočet, se mi vůbec nepodařilo rozklíčovat.

P.S.: To nic nemění na tom, že celé to spalování importované biomasy ve velkoelektrárnách je nesmysl po všech směrech a očekávám, že ekonomicky padne na hubu přesně v okamžiku, kdy jim doběhne CfD, možná dřív.

jiri rakos
4. srpen 2016, 17:56

:-) aby jste byl schopen se odrazit od roku 2011, tak aktuálně byla zpracována studie v roce 2015 - ta byla zpracována bez změn klimatu - Bílina 10 miliard Kč http://www.mpo.cz/dokument161524.html. Když se Vám podaří studii prolétnout, tak narazíte na největší položku - NOX ze spalování uhlí, ostatní příčiny paběrkují. Aby jste to pochopil - Bílina bude za limity hrabat v rytmu cca 8 milionů tun uhlí ročně. Pro jednoduchost budu počítat se stejnou výhřevností dřeva u uhlí z Bíliny. Když budu chtít Bílinu nahradit dřevem pro dejme tomu elektrárnu Ledvice, tak budu potřebovat 4 miliony tun dřeva ročně. Mám rád scifi - proto si dokážu představit, že polovinu Ústeckého kraje osázíme topoly a budeme je svážet auty do elektrárny. Elektrárna Ledvice bude muset inkasovat státní dotace za dejme tomu výrobu 5,5 TWh 10 miliard Kč ročně - jinak je nerentabilní. 10 miliard není výmysl - v současnosti za 1TWh v biomase zaplatí stát 1,8 miliardy Kč. Imise NOx se v okolí elektrárny výrazně nezlepší a do brány závodu bude každé 3 minuty vjíždět jedno těžké auto za druhým vypouštějící další NOx.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se