Bloomberg: Indická vláda zvažuje zavedení dovozních cel na solární panely

Indická vláda zvažuje podle informací z řad jejích představitelů zavedení 7,5% cla na importované fotovoltaické panely.  Zavedení cel by mohlo ohrozit ambiciózní plán tamního premiéra na dosažení 100 GW výkonu v solárních elektrárnách do roku 2022. Indie je v současné době největším dovozcem panelů z Číny.

Snaha o zavedení cel na dovoz solárních panelů je jedním z kroků, kterými chce indická vláda podpořit domácí výrobu, která čelí levnému dovozu ze sousední Číny. Importované panely, na které se nyní žádné clo nevztahuje, by však podle zdrojů z řad indické vlády oslovených agenturou Bloomberg mohly být reklasifikovány jako motory, na které se cla vztahují.

Indické ministerstvo financí nyní posuzuje žádost tamního ministra pro obnovitelné zdroje, aby se clo v případě jeho zavedení nevztahovalo na projekty z již proběhlých aukcí.

„Výrobci elektřiny nemusí okamžitě propadat panice, ale stále budou nervózní, dokud neobdrží oznámení od ministerstva financí o osvobození již vydražených projektů od dovozního cla,“ uvedl Shantanu Jaiswal, vedoucí BNEF India research.

Na nárůstu nabízených cen pro výrobu elektrické energie v aukcích z rekordně nízkých hodnot se podle BNEF podepsaly již rostoucí ceny fotovoltaických modulů na světových trzích. Indie je největším dovozcem fotovoltaických panelů a dalších komponentů pro solární elektrárny z Číny – během prvních tří čtvrtletí roku 2017 v Indii skončila přibližně třetina z celkového vývozu Číny o hodnotě 8 miliard dolarů. Zavedení importních cel by tak zřejmě znamenalo další zdražení.

Několik projektů solárních elektráren se podle BNEF v loňském roce potýkalo se zpožděním a růstem nákladů poté, co indičtí celníci zablokovali více než 900 kontejnerů s fotovoltaickými panely na více než měsíc s tím, že požadují vyšší dovozní cla.10 odpovědí na Bloomberg: Indická vláda zvažuje zavedení dovozních cel na solární panely

 1. Milan Vaněček napsal:

  Stará energetika se cítí smrtelně ohrožena stále klesající cenou fotovoltaických panelů. Tak válčí i s pomocí celních barier.

  • Ondra napsal:

   Vy ste fakt marnej. Jednou tady říkáte jak panely tvořej jen malou část celkový ceny tak snad 7,5 % clo výslednou cenu nijak extra neovlivní ne? A to že cena panelů v minulým roce v podstatě stagnovala vesele ignorujete. První se podívejte co kolik stojí. Navíc takhle vysokým clem tam fakt maximálně podpořej domácí výrobu.

   • Milan Vaněček napsal:

    Ondro nerozšiřujte zde desinformace. Cca 7,5% je podíl mzdových nákladů na ceně panelu (to jsem uváděl aby lidé pochopili že nejde především o levnou pracovní sílu). Co se týče fotovoltaické elektrárny, cena panelů je cca polovina celkové ceny u velkých instalaci a méně než polovina ceny u instalací střešních (ty jsou dražší když cenu přepočítáte na instalovaný kW).

    • Ondra napsal:

     Nevím proč tady vůbec vytahujete podíl mzdovejch nákladů na výrobě panelu? Tady v článku píšou dovozní clo 7,5 % (možná je to náhodou stejná hodnota ale úplně jiná věc tak se vám to asi trochu pomotalo). Sám píšete že cena panelů je +- polovina z celkový ceny elektrárny takže tohle clo by zvýšilo konečnou cenu elektrárny o 3-4 % – to snad nemůže být likvidační?? Dokonce i pan Veselý tady píše že Indie chce výrazně podpořit domácí výrobu panelů takže tohle clo určitě není žádnej boj klasický energetiky proti fotovoltaice. Ale trochu ste mě zklamal když ste nezmínil konkrétně jadernou loby, na tu by ste to měl hodit v první řadě.

     • Milan Vaněček napsal:

      Ondro, špatně jsem přečetl Vaši druhou větu. omlouvám se.

     • C napsal:

      Nezkoumal jsem ceny v Indii, ale opravdu bych to spíš viděl na boj proti Číně, která se snaží stát lokálním hegemonem, mimochodem Pákistán povolil používání jüanu pro bilaterální obchod. Snaha zabránit/zhoršit přístup Číny na indický trh je pak pochopitelná.

      Nevím za kolik a v jaké kvalitě jsou Indové schopní vyrábět panely, ale 7,5% by mohlo ovlivnit cenu malých projektů ve vesnicích, to by mohlo vést v některých případech k tomu že se jim spíš vyplatí natáhnout dráty od elektrárny, než investovat do FVE, ale je jenom spekulace.

  • Mikeš napsal:

   Troll, nekrmit!!

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Těch 7.5% jsou buráky. Mnohem zajímavější je objem plánovaných aukcí na OZE v Indii v počínajícím fiskálním roce. Aktuální návrh je 30 GW FVE, 10 GW onshore VtE a 5 GW offshore VtE.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Ještě jsem zapomněl dodat, že zároveň chce indická vláda nabízet velice štědré investiční pobídky pro výrobce panelů, když vybudují své fabriky přímo v Indii.

 2. Petr napsal:

  7,5% je málo, na výrobě samotných solárních panelů není tolik ruční práce, aby to zvládla Indie v dohledné budoucnosti vyrábět levněji než Čína s globálně široce nejrozvinutějším průmyslem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *