Domů
Energetika v zahraničí
Británie má nového ministra energetiky i nové ministerstvo

Británie má nového ministra energetiky i nové ministerstvo

V Británii došlo ke sloučení ministerstva energetiky a změny klimatu s ministerstvem pro podnikání a inovace. Sloučení ministerstev je součástí plánu, který má jasně nastavit pravidla pro dekarbonizaci britské energetiky.

Po té, co z boje o premiérské křeslo odstoupila náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsom, se ve středu ujala role premiérky Theresa May, která provedla razantní nástup k britskému kormidlu.

Jedním z prvních kroků nové premiérky je sloučení ministerstva energetiky a změny klimatu (DECC) s ministerstvem pro podnikání, inovace a dovednosti (Department for Business, Innovation and Skills – BIS). Nově vzniklá instituce nese název ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) do jehož čela byl jmenován Greg Clark, který doposud vedl ministerstvo místního rozvoje.

Nelehká úloha nastupujícího ministra

Nového ministra energetiky nečeká lehká úloha, podle odhadů agentury Bloomberg bude nutné investovat 100 mld. liber (3,2 bln. Kč) do rozvoje britské zdrojové základny a elektrizační soustavy tak, aby byl zaručen její bezpečný a spolehlivý provoz i po roce 2020.

Zároveň bude nový ministr muset čelit požadavku ze strany spotřebitelů na nezvyšování výdajů za elektřinu a na zavedení legislativních opatření, která omezí znečištění způsobené energetickým sektorem.

„Británie se tak vrací k jasně stanoveným plánům rozvoje průmyslu, které neměla od éry Margaret Thatcher. Tím plánem je dekarbonizace energetiky Spojeného království,“ glosuje Michael Liebreich, zakladatel Bloomberg New Energy Finance.

Opozice má obavy z prohloubení nestability a odstavení klimatických priorit

Opozice je však vůči krokům nové premiérky skeptická. Podle některých opozičních politiků je tento krok další ze série událostí, které podporují nestabilitu ekonomického prostředí pro investory, kteří zvažují výstavbu nových zdrojů, bez nichž se Británie v budoucnu těžko obejde.

Bývalý labouristický předák Ed Miliband označil sloučení ministerstev za naprosto hloupý krok, který naopak degraduje dosavadní snahu v boji se změnami klimatu. Právě Miliband byl prvním ministrem, který DECC po jeho vzniku od roku 2008 vedl.

„Vzhledem k tomu, že klimatická souvislost zmizela i z názvu nového ministerstva, tak se i změna klimatu vytratí ze seznamu priorit,“ dodává Miliband.

Britská energetika v očekávání velkých změn

V průběhu následujícího desetiletí bude Británie nucena uzavřít své dosluhující uhelné elektrárny, které se v loňském roce podílely na výrobě 22,5 % (76 TWh z 336 TWh) elektřiny.  A vzhledem k tomu, že bude nutné odstavit i 5 GW instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách, je nyní pro Británii zásadní vytvořit dostatečně atraktivní pobídky pro investory do nových zdrojů.

Zástupci z řad výrobců obnovitelných zdrojů se o svou budoucnost neobávají. O zrušení DECC se jednalo již před volbami v roce 2015 a podle Petera Athertona z konzultantské společnosti Cornwall Energy se nyní vyskytla  „vhodná příležitost“ k jeho zrušení.

Velká Británie investuje jen do větrné energetiky více než 20 miliard liber (645 mld. Kč) v následujících pěti letech, tvrdí zástupce RenewableUK Hugh McNeal.

„Energetika je zásadním výdajem pro Velkou Británii a průmysl je na nové investice připraven, což je žádoucí pro celou ekonomiku,“ dodává McNeal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se