Britská vláda nezvládá plnit své vlastní cíle v oblasti klimatické politiky

Zpráva britského Ministerstva životního prostředí, potravin a zemědělství (DEFRA) z prosince minulého roku ukazuje, že tamní vláda nezvládá plnit své vlastní cíle, které by měly omezit vliv činnosti státní správy na životní prostředí. Problémy s plněním klimatických cílů však nemá pouze tamní vláda, nýbrž i celé Spojené království.

Závazky o ekologizaci vlády byly přijaty již v roce 2010 za vlády premiéra Davida Camerona, který prohlásil, že povede „nejzelenější vládu vůbec“. Tato opatření měla přinést významné úspory v oblasti emisí, vnitrostátních letů, produkce odpadu a využívání vody.

Ačkoliv se vládě nepodařilo dosáhnout vytyčených cílů, přesto úsporná opatření a škrty přinesly britským daňovým poplatníkům v loňském roce úsporu v rozsahu 185 milionů liber, které vláda na svém provozu ušetřila.

„Zatímco tyto hlavní úspěchy mohou mírně zaostávat za cíli vytyčenými pro období 2014-2015, na úrovni jednotlivých oddělení se mnohým z nich daří cíle plnit či překonávat, přičemž ostatní zaznamenávají výrazné redukce navzdory významným výzvám, kterým čelí.“

Uvádí ve zprávě poslanci Oliver Letwin a Rory Stewart

Největší úsporu na emisích a provozních výdajích přinesla opatření zvyšující efektivitu využívání energií. Vláda se zavázala do konce období 2014-2015 omezit množství emisí vznikajících v souvislosti s cestováním a provozem vládních budov o 25 % vůči hodnotám z let 2009-2010. Za pět let se svému cíli s 22 % významně přiblížila, avšak jeho naplnění dosaženo nebylo.

Podobně jsou na tom i snahy omezit počet domácích letů, kterých členové vlády absolvovali v období 2014-2015 na 170 000, tedy zhruba stejný počet jako v roce předešlém. Ve srovnání s referenčním obdobím se jedná o 18% pokles v množství uskutečněných letů, přičemž cíl vytyčený vládou byla hranice 20 %.

Největšího úspěchu vláda dosáhla ve snížení množství využívaného papíru. V minulém roce se podařilo toto množství snížit na hodnotu o 38 % nižší ve srovnání s hodnotami z let 2009-2010, čímž vláda značně překonala svůj 10% cíl.

„Toto jasně vypovídá o nekompetentnosti této vlády v oblasti ochrany životního prostředí. Měsíce poslanci systematicky podrývají národní snahy omezit klimatické změny a nyní se dozvídáme, že sami nedokázali splnit řadu vlastních zelených cílů.“

Craig Bennett, předseda britských Přátel Země

Zdroj úvodní fotografie: MauriceNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *