Dánsko zvažuje legislativu, která by mohla zablokovat Nord Stream 2

Dánsko zvažuje přijetí zákona, který by mohl zablokovat kontroverzní plynovodní projekt. Dánsko by tak mohlo jakýkoliv projekt na svém území zablokovat z bezpečnostních, či zahraničněpolitických důvodů. Doposud bylo možné projekty odmítnout pouze z environmentálních důvodů. 

Nord Stream 2 je v Evropě vnímán velmi kontroverzně. Podle kritiků projekt zvýší závislost Evropy na ruském plynu. Zákon, který je hrozbou plynovodu, byl v dánském parlamentu diskutován a podpořen většinou ve čtvrtek 12. října.

Ministr pro energetiku, zdroje a klima Lars Christian Lilleholt řekl členům dánského parlamentu, že Dánsko momentálně nemá žádný zákon, který by zahrnoval zahraniční, obrannou a bezpečnostní politiku.

Nový zákon by Dánsku umožnil zhodnotit, zda jsou projekty procházející jeho teritoriálními vodami kompatibilní se zahraniční politikou státu a s jeho obrannými a bezpečnostními zájmy. Ministerstvo dopravy a energetiky by již nemohlo o podobných projektech rozhodovat samostatně a dánští činitelé by získali možnost veta s omezenými možnostmi odvolání. Zákon by mohl vejít v platnost již od 1. ledna 2018.

„Chceme mít možnost říci ano, nebo ne z perspektivy bezpečnosti a zahraniční politiky.“

ministr Dánska pro energetiku, zdroje a klima Lars Christian Lilleholt.

V současnosti je možné podobný projekt blokovat pouze na základě environmentálních obav a nikoliv právě z důvodů bezpečnostních či zahraničněpolitických.

Euractiv již dříve informoval o tom, že z právního hlediska by pro Dánsko bylo velmi složité zablokovat průchod Nord Streamu 2 dánskými teritoriálními vodami, protože využití totožné trasy již bylo umožněno Nord Stream 1.

Trasa Nord Stream 2

Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Nord Stream 2 rozděluje Evropu

Mezi další oponenty ruského plynovodu se kromě Dánska řadí například Polsko a Baltské státy. Spíše negativně se k projektu staví také Evropská komise. Naopak hlavními podporovateli jsou státy severní Evropy a zejména Německo, které vidí v projektu ekonomické výhody.

„Ke zvýšení energetické bezpečnosti EU je nutné diverzifikovat dodávky energie. Je jasné, že v tomto případě k takovému cíli nedojde.“

Euractiv cituje anonymní zdroj z diplomatických kruhů EU.Jedna odpověď na Dánsko zvažuje legislativu, která by mohla zablokovat Nord Stream 2

  1. Martin Hájek napsal:

    Německá tichá agrese v energetice už má svoje důsledky. Dánsko bylo tradičně naprostým a bezvýhradným podporovatelem Německých nápadů v energetice, teď už to zjevně neplatí. Podobně vznikají trhliny mezi Německem a Rakouskem, i když z jiných důvodů (Nordstream II podporují oba státy, protože na něm hodlají vydělat). Zkrátka akce budí reakci a Německo se nakonec může ocitnout v izolaci, protože z různých důvodu nakonec naštve všechny své sousedy. Každého z nich jednotlivě s výjimkou Francie může Německo v klidu ignorovat, ale všechny najednou už úplně ne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *