Domů
Rychlé zprávy
EDF Energy žádá zmírnění bezpečnostních opatření pro své jaderné elektrárny
An ariel view of the top of an Advanced Gas-cooled Reactor (AGR), known as the pilecap.

EDF Energy žádá zmírnění bezpečnostních opatření pro své jaderné elektrárny

Společnost EDF Energy požádala úřad pro jadernou bezpečnost Velké Británie o zdvojnásobení povoleného limitu pro praskliny v grafitové vyzdívce reaktoru. Plány společnosti se dočkaly výrazné odezvy od skotské strany zelených.

EDF Energy, která je jediným provozovatelem jaderných elektráren ve Velké Británii, požádala úřad pro jadernou bezpečnost o zmírnění bezpečnostních norem pro své dvě jaderné elektrárny. Konkrétně se opatření týkají elektrárny Hunterston 1&2 a Torness 1&2.

Zmírnění norem spočívá ve zvýšení povoleného množství prasklin, které se v průběhu života reaktoru vyskytují na grafitové vyzdívce reaktoru. Provozovatel elektráren navrhnul zvýšení jejich počtu z 10 % na 20 %.

EDF Energy tím zejména sleduje prodloužení životnosti obou elektráren, které by měly být vyřazeny z provozu v roce 2023 resp. 2030. Obě elektrárny měly původně plánovanou životnost na 30 let, podle současného plánu budou v provozu 42 resp. 47 let.

Elektrárna Hunterston
Elektrárna Hunterston Zdroj: edfenergy.com

Zatímco ze strany zelených se objevily kritické ohlasy, mluvčí EDF prohlásila, že „grafitová vyzdívka se chová přesně tak, jak experti předpokládali a zároveň to potvrzuje i průběžný program bezpečnostních inspekcí“. I díky tomu EDF Energy stojí za svým plánem životnosti elektráren, který po celou dobu poskytuje dostatečnou míru bezpečnosti.

Obdobně se k situaci vyjádřil pro deník Herald Scotland i ředitel divize jaderných elektráren Brian Cowell. Ten uvedl, že i přes zvýšení povoleného počtu prasklin v grafitové vyzdívce bude nadále zajištěna dostatečná úroveň bezpečnosti provozu.

Zmírnění bezpečnostních standardů odmítá strana zelených

Záměr společnosti se pochopitelně neobešel bez reakce strany zelených a aktivistů v oblasti životního prostředí. Podle nich se jedná o hazard s veřejnou bezpečností a mělo by dojít ke konzultaci problematiky s veřejností. Jeden z expertů dokonce prohlašuje, že by měla být elektrárna Hunterston okamžitě odstavena z provozu.

Strana zelených ve své analýze zhodnotila praskliny v grafitové vyzdívce jako závažný problém, který je navíc v rozporu s mezinárodními úmluvami o životním prostředí. Ty podle jejich názoru vyžadují odborné posouzení rizik, zhodnocení možnosti využití alternativních zdrojů a konzultaci s veřejností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se