Domů
Energetika v zahraničí
EIA: USA se po roce 2020 stanou čistým exportérem energie

EIA: USA se po roce 2020 stanou čistým exportérem energie

Americká vládní agentura U.S. Energy Information Agency (EIA) vydala energetický výhled USA na rok 2019. Podle referenčního scénáře se USA po roce 2020 díky exportům surové ropy, zemního plynu a jiných kapalných paliv stanou čistým exportérem energie.

Energetický výhled byl vytvořen do roku 2050 a obsahuje jeden referenční scénář a šest scénářů založených na rozdílných předpokladech jako jsou ceny komodit, stav ekonomiky, vývoj a dostupnost technologií a zdrojů. Referenční scénář přitom není zamýšlen jako ten nejvíce pravděpodobný. Naopak má tvořit základní scénář, jež má usnadnit odhadování dopadů nových politik, či technologických změn.

Export energie poroste

Ze všech fosilních paliv dojde k největšímu růstu těžby zemního plynu a kapalin pocházejících ze zařízení na zpracování zemního plynu. V referenčním scénáři bude roční produkce ropy v USA každoročně rekordní až do poloviny 20. let 21. st. Až do roku 2040 pak zůstane vyšší než 14 milionů barelů denně.

USA se v referenčním scénáři v roce 2020 stane čistým exportérem energie a zůstane jím dle předpovědí EIA až do roku 2050. Zásluhu na tom bude mít především velký nárůst exportu surové ropy, zemního plynu a již zmiňovaných kapalin ze zařízení na zpracování plynu, společně s pomalým růstem spotřeby energie v USA.

Výhled exportů a importů energie v USA. Zdroj: EIA Energy Outlook 2019

Energetická spotřeba zůstane stabilní

Díky stálým cenám zemního plynu a klesajícím nákladům výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů podíl vyráběné elektrické energie ze zemního plynu (z 34 % v roce 2018 na 39 % v 2050) a z obnovitelných zdrojů (z 18 % 2018 na 31 % v 2050) roste.

Výhled výroby elektřiny v USA. Zdroj: EIA Energy Outlook 2019

Dále výhled očekává, že díky rostoucí energetické účinnosti bude konečná spotřeba energie v USA relativně stabilní a nebude se měnit. A to i přesto, že americká ekonomika bude růst. Nejrychlejší nárůst spotřeby se očekává v oblasti elektřiny a zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
frank
29. leden 2019, 12:11

No uvidíme, ale když si vzpomenu na katastrofické předpovědi neustále rostoucí závislosti USA na importu energie , řekněme od nějakého roku 1975 do roku 2000, doprovázené pokřikem zmatenců, že za 30 let nebudeme mít žádnou ropu, tak bych rád přeposlal tuhle analýzu tehdejším analytikům a politickým komentátorům :)

No v Moskvě a v zemích zálivu z toho určitě radost nemají...

Loudil
29. leden 2019, 13:02

Ono to má také své velké zápory pro samotné USA. Těžba plynu i ropy frakováním není zrovna šetrná k životnímu prostředí = pumpování milionů tun chemických sajrajtů do svého podzemí, kde jsou i podzemní vody. Považuji to za časovanou ekologickou bombu. Rovněž tak, když se dívám na tu předpověď výroby elektřiny v USA roku 2050, tak tam vidím 40 % z plynu a 20 % z uhlí, celkem je to 60 % podíl neobnovitelných zdrojů. Čína měla loni výrobu z neobnovitelných zdrojů asi 70 % , do roku 2050 zbývá ještě 31 let. Počítám, že USA budou proti čínskému energetickému mixu v r.2050 parádně zaostalé.

frank
29. leden 2019, 13:28

Ahá, tak proto je čína největším těžařem a importérem uhlí na světě , kvůli ekologii:)

Tak proto Čína více než dvakrát zvýšila těžbu frakováním za poslední 3 roky a hodlá ji zdvojnásobit do konce příštího roku ( to je rok 2020) :)

Proto čína vypsala plán, nahradit vlastní těžbou plynu import uhlí

Proto Honghua Group , Sinopec a PetroChina přeplácí americké těžařské odborníky a lákají do Číny:)

Proto Čína posílá lidi k přímo do malých amerických těžařských firem, aby se tam něco přiučili a platí za to :)

Proto Čínské Ministerstvo paliv PŘÍMO nakoupilo asi 60 mobilních vrtacích souprav přímo v USA a teď už si podle nich v Baoji Machinery vyrábí vlastní , tak proto :)

Dělají to DLE VÁS proto, aby NEPŘEVZALI jejich metody FRAKOVÁNÍ :)

Mimochodem V Holandsku zavedli frakování Němci za okupace a nepřestalo se s ním nikdy, přesto jim nějak spodní vody nezmizely a pořád mají co pít :)

Loudil
29. leden 2019, 14:15

Těžba plynu i ropy frakováním oproti USA je dnes v Číně mizivá a zřejmě i dlouhodobě bude jen zlomkem US těžby tímto způsobem. Předpovídat něco pro rok 2050 je vždy ošidné, nicméně Čína ohlásila plánovaný výkon soláru pro rok 2050 na 1300GW, větru - 1000 GW , vody min 450 GW a atomu 200 GW. To by jí dalo zhruba tyto podíly na výrobě elektřiny roku 2050 : voda = 13 %, atom = 13 %, vítr = 20 %, solár = 15 až 20 % plus nějaká biomasa 2 až 5 %. Tedy asi 65 % by v Číně vyráběly zdroje obnovitelné + atom. Jsou to reálná čísla, lze jich dosáhnout. Zbylých 35 % by bylo uhlí s plynem. V USA má mít uhlí s plynem roku 2050 skoro dvojnásobný podíl = 60 %.

frank
29. leden 2019, 16:00

Jistě neochvějně potvrzovat že v Číně již dnes vládne ekologie :)

Nu a to těžbou vodně zničené Holandsko, díky velkoněmecké říši světový pionýr frakování, vám z odpovědi nějak vypadlo :)

Petr
29. leden 2019, 15:02

Čína má zhruba 5x tolik obyvatel než USA, a při srovnání ekologičnosti počínání a zatěžování krajiny se v porovnáních počítají čísla na hlavu.

Loudil
29. leden 2019, 17:37

To : frank Pokud jde o ty Nizozemce, tak po těžbě obřího ložiska Groningen tam měli zemětřesení před rokem 3,4 stupně a praskaly zdi a střechy. Přitom tam kdysi znali zemětřesení asi jako my v Praze, tedy nic. těžba tedy půjde nyní řádově dolů ! neb jim tam všechno spadne na hlavu. Když se v Groningen začínalo těžit, také nikdo nepočítal se zemětřesením, v USA začali masově frakovat, také zatím nikdo nemyslí na následky. Ony ale přijdou jako v Holandsku. Na to tam můžou vzít jed. V USA se na nějakou přírodu a ekologii nikdy nehledělo.

frank
29. leden 2019, 21:33

to loudil, ano zemětřesení tam měli, ale napřed těžili plyn 100 let a od roku 1941 frakováním , takže ono vám vlastně nejde o vodu, jde tedy o zemětřesení ?

To pro vás pak může být zajímavé, že podobná a i o dost silnější zemětřesení mají na Karlovarsku aniž by tam někdo těžil plyn .

No nic, je vidět, že vám se stejně nic nehodí do krámu...

frank
29. leden 2019, 21:33

to loudil, ano zemětřesení tam měli, ale napřed těžili plyn 100 let a od roku 1941 frakováním , takže ono vám vlastně nejde o vodu, jde tedy o zemětřesení ?

To pro vás pak může být zajímavé, že podobná a i o dost silnější zemětřesení mají na Karlovarsku aniž by tam někdo těžil plyn .

No nic, je vidět, že vám se stejně nic nehodí do krámu...

Petr
29. leden 2019, 13:16

V Moskvě a v zemích zálivu určitě radost mají, že v zájmu USA bude minimálně do roku 2050 mít globální cenu ropy co nejvyšší při spotřebě na ustálené hladině v zhruba dnešní úrovni.

Loudil
30. leden 2019, 18:49

To : frank No nevím, ale "o dost silnější" zemětřesení jak 3,4 stupně Richtera , to myslíte třeba 5 stupňů ? To by ovšem Vary vypadaly jako po náletu Luftwaffe. Při tomhle už padají domy, praskají silnice apod.

Emil
30. leden 2019, 20:12

Zemětřesení 21. prosince 1985 v Karlovarském kraji dosáhlo 4,6°, epicentrum v Sasku mělo 5,1°. Spadlo pár chatrných komínů, někde popraskala omítka.

Co uniklo všem..
29. leden 2019, 21:28

Jak v článku tak v diskusích jste nikdo nepochopil , že USA do roku 2050 nepočítá s žádným poklesem CO2 jejich emise budou spíše růst maximálně stagnovat. Proč ? Protože oni mají dost fosilních paliv proto. Čína si takovou politiku nemůže dovolit ze stejného důvodu na suroviny chudá EU hystericky bojuje proti klimatu... Podobnou politiku jako USA plánuje Indie , kde se prudce rozvíjí těžba vlastního uhlí. Pro ty co to ještě nepochopily , pokud USA , Čína a Indie nezačnou snižovat Emise CO2 je naprosto lhostejné jak vysoké emise budu v Evropě , protože fosilní paliva ,která se nedovezou sem se spálí v Číně nebo Indii ku prospěchu jejich ekonomiky na úkor té naší. Krom toho podle mého názoru jaderná energetika v USA nemá šanci v roce 2050 zachovat současnou výrobu , takže zemní plyn bude mít ještě větší podíl než zveřejněný scénář..

Jan Veselý
30. leden 2019, 07:29

Ty věci prezentované v článku jsou jen a pouze projekce EIA. Historická zkušenost ukazuje, že tyto čísla jsou po stránce odhadu budoucnosti naprosto bezcenná. Spíše to reflektuje zbožné přání některých lidí než realitu.

Dobrým náhledem do budoucnosti je současný stav, kdy vládne "profosilní a projederná" administrativa a uhelné elektrárny se zavírají rekordní rychlostí a o nových JE se fakticky skoro neuvažuje (reálný je snad jen demonstrační projekt NuScale v Utahu), zatímco větrné a fotovoltaické zdroje se staví utěšenou rychlostí.

A teď si představte co nastane až budou u vesla Demokrati a rozjedou Green New Deal, to může být klidně už za dva roky.

Co jiného zbývá na suroviny chudé EU než jít směrem maximalizace podílu OZE, kterých má více než dostatek? Jen větrný potenciál Severního moře je obludně veliký.

Antonín Mikeš
30. leden 2019, 22:26

Pane Veselý, dovolím si citovat Váš příspěvek po článkem Uhelná komise rozhodla: Německo odstaví uhelné elektrárny nejpozději v roce 2038.

Jan Veselý 27. leden 2019, 18:06:

"Tomu fakt říkám plánování jak podle pravítka. Prostě se vezme trend výstavby posledních let (12-15 TWh/rok OZE navíc) a prodlouží se 20 let do budoucna. Žádné honění se za rekordy, postupný proces."

Je to v docela příkrém rozporu s tím co tvrdíte zde: "Ty věci prezentované v článku jsou jen a pouze projekce EIA."

Mohu Vás parafrázovat a prohlásit: "růst výrobny OZE v Německu o 12-15 TWh jsou jen projekce Německé komise." (tedy spíše vaše projekce)

Německou projekcí bylo i snížení emisí z elektroenergetiky o 40% do roku 2020 to se evidentně nestane.

Ostatní je jen polemika, dnes v USA je třeba projaderná a uhelná politika, netušíme co bude za pár let v Německu.

Potenciál je teorie, rozumně využitelná kapacita může být jen velmi malá část.

Jan Veselý
31. leden 2019, 11:01

To tedy v žádném rozporu není. To jen vy tady matláte dohromady různé věci. V prvé řadě je rozdíl mezi německým oficiálním vyhlášením vládní politiky na základě širokého politického a společenského konsensu a v situaci, kdy má vláda pravomoci je prosazovat. Proti tomu v USA se jedná jen o odhad budoucnosti, který vyprodukovala jedna vládní agentura, jejíž predikce jsou proslulé tím, že jsou úplně mimo. Navíc jsou ty predikce v přímém rozporu s místní politickou a ekonomickou realitou. Energetickou politiku v USA hlavně určují jednotlivé státy Unie. A tam je situace jasná, populační centra na západním pobřeží USA + SV USA (1/3 populace) už uhlí úplně odepsala a mají schválené plány na přechod na nefosilní zdroje energie. V oblasti Great Plains (od Texasu k velkým jezerům)+ JZ USA (další 1/3 populace) už dnes vycházejí OZE tak ukrutně levně, že nové VtE a FVE produkují levnější elektřinu než jsou jen provozní náklady uhelných elektráren, proto se tam uhelné elektrárny zavírají ve velkém, čistě z ekonomických důvodů, jsou tam k dispozice tři jiné, levnější a čistější zdroje (FVE, VtE, plyn). Do toho je třeba připomenout, že ropná i OZE lobby už jsou dnes mnohem mocnější než ta uhelná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se