Mezinárodní experti nebyli schopni zjistit, co způsobilo radioaktivní mrak, který se rozšířil nad území Evropy minulý rok, a vyvolal obavy o jaderném úniku. Uvedly to v pondělí zástupci švédského dozorového úřadu.

Monitorovací stanice zaznamenaly ve vzduchu počátkem loňského října vysoké koncentrace radioaktivního izotopu nad většinou evropských metropolí. Francouzští vědci tehdy brzy po incidentu zveřejnili podezření, že zdrojem znečištění byla nehoda na jaderném zařízení v Rusku, nebo Kazachstánu – obvinění obě země odmítly.

Skupina expertů vytvořená pro vyšetření incidentu nyní dospěla k závěru, že nemá dostatek informací k přesnému určení původce znečištění. Uvedli to v pondělí zástupci Švédského jaderného dozoru, který byl členem vyšetřovací skupiny.

Zástupci Švédského jaderného dozoru ohlásili výskyt Ruthenia-106 detekovaného monitorovacími stanicemi. Jedná se o radioaktivní izotop, který se přirozeně v ovzduší nevyskytuje a je vedlejším produktem jaderného štěpení. Komise expertů minulý týden rozhodla, že členové týmu (z Ruska, Švédska, Franci, Německa, Velké Británie, Finska a Norska) se mohou nyní vrátit zpět do svých zemí a individuálně výsledky interpretovat.

Francouzský institut pro jadernou bezpečnost IRSN v listopadu sdělil, že nejpravděpodobnějším zdrojem byla nehoda v závodě přepracování paliva, nebo v centru radioaktivní medicíny. Sdělil, že nálezy vylučují jako původce jaderný reaktor.

Dozorující orgány se společně shodly, že znečištění ve zjištěných koncentracích nemělo vliv na lidské zdraví nebo životní prostředí v Evropě.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *