Jaderná elektrárna JE Olkiluoto

Finsko se pravděpodobně dočká druhého trvalého jaderného uložiště

Finská společnost Fennovoima podnikla první kroky pro výstavbu vlastního trvalého úložiště jaderného odpadu. Ministerstvu hospodářství a zaměstnanosti předala studii vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Nové úložiště by mělo sloužit její plánované jaderné elektrárně Hanhikivi.

Dle rozhodnutí finského ministerstva hospodářství a zaměstnanosti z roku 2010 byla energetická společnost Fennovoima povinna do konce června letošního roku rozhodnout o nakládání s jaderným odpadem ze své plánované jaderné elektrárny. Ve hře byly dvě varianty – domluvit se se společností Posiva na spolupráci na vznikajícím hlubinném úložišti Olkiluoto, nebo předložit studii vlivu na životní prostředí vlastního úložiště.

Fennovoima vybuduje vlastní úložiště

Fennovoima se nedohodla se společností Posiva na využívání hlubinného úložiště Olkiluoto. Plánuje tak vybudování úložiště vlastního. V nejbližší době by měly začít geologické průzkumy v Pyhajöki a Eurajoki. Dle tiskové zprávy společnosti bude výběr lokace ukončen kolem roku 2040, od roku 2090 by mohlo zařízení začít pracovat. Na vývoji a výstavbě se budou podílet také experti z Posiva (Posiva Solutions).

Tato spolupráce mě velmi těší. Trvalé úložiště vyžaduje obrovské know-how a profesionalitu. Toto partnerství umožní Posivě využít své odborné znalosti a tím zajistit nejvyšší kvalitu trvalého uložiště Fennovoimy, zhodnotil dohodu mezi zmíněnými energetickými podniky ministr hospodářství Olli Rehn.

Společnost Posiva byla založena v roce 1995 firmami Teollisuuden Voima a Fortum, jedinými finskými provozovateli jaderných elektráren, za účelem vývoje a výstavby uložiště jaderného odpadu. Výsledkem její práce je uložiště Olkiluoto: první trvale úložiště jaderného odpadu, které získalo povolení k výstavbě.

AES -2006 VVER

Fennovoima plánuje ukončit stavbu infrastruktury na stavbě své elektrárny Hanhikivi v Pyhäjoki do konce roku 2017. Dle serveru WNN, je stavba elektrárny (AES – 2006 VVEW – 12000 MWe) plánována již v roce 2018. Do provozu by poté měla být uvedena v roce 2024.

zdroj úvodní fotografie: atominfo.czNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *